Äriandmete avalikustamine muudab infootsingu lahendused kättesaadavamaks ja võimekamaks

Äriinfo muutub tänu soodsamatele hindadele ning nutilahendustele aina kättesaadavamaks.Foto: Shutterstock

Eesti ettevõtlusmaastik on juba mõnda aega senisest oluliselt avalikum: alates oktoobrist muutusid äriregistri andmed kõigile tasuta kättesaadavaks. Oluline uuendus muutis ka äriandmete analüüsiga tegelevate firmade tegevust. Kõik see tähendab aga üht: peamine võitja on inimene, kes saab vähema raha eest aina rohkem.

Varasemalt tuli ühingute ja asutuste kohta andmete vaatamiseks maksta päringutasu. Nüüd on aga kõigile tasuta kättesaadavad muuhulgas firmade liht- ja üldandmed ehk näiteks registrikoodid ja nimed, info kinnisasjade ja kapitali kohta, registrikaardid ja seotud isikud ning kasusaajad.

Äriinfo töötlemisega tegeleva Kreedix Grupi tegevjuhi ja asutaja Marie Rosina sõnul oli selline areng paratamatu, sest Euroopa Liidu direktiivid kohustasid andmeid erasektorile avama mitu aastat tagasi: varsti oleks Eestit võinud oodata juba trahvid. Siiski peab ta muutust läbipaistva ettevõtlusmaastiku kujundamise seisukohalt igati positiivseks.

Kuid nagu ka registrite ja infosüsteemide keskuse direktor Rivo Reitmann märkis, on tegu alles esimese sammuga. Tulevikus kavatsetakse luua e-äriregistrisse uusi teenuseid ning lihtsustada portaalist info leidmist. Tõepoolest, praegu avanes hulk toorandmeid, mida saab vaadata kas üksikpäringuna ühe ettevõtja kohta või siis avaandmete pakette alla laadides.

See on kindlasti hea algus, kuid isegi lihtsamate seoste loomine nõuab endiselt kas tohutult aega või spetsialisti oskusi andmetöötluse valdkonnas. Andmete tasuta avalikustamine võimaldab aga infootsinguks täiendavaid võimalusi luua ja senisest enam tasuta teavet jagada just äriinfo töötlemisele spetsialiseerunud teenusepakkujatel.

Alustades hästi lihtsatest asjadest, ei saa näiteks e-äriregistris teha ristotsingut: otsida saab kindla ettevõttega seotud isikuid, kuid mitte konkreetse isikuga seotud ettevõtteid. Kreedix Grupi hallatavad Inforegister ja ScoreStorybook seda aga võimaldavad ning tegelikult näitavad iga otsustaja profiilil kohe ära ka ettevõtja CV, kus ongi välja toodud nii aktiivsed kui endised äriseosed.

Lisaks saab ilma suurema vaevata visuaalsete graafikute kujul näha kõikide ettevõtete finantse, kvartalite kaupa tööjõukulusid ja töötajate arvu ning võlanõudeid. Samuti firmat puudutavaid kohtumääruseid ning menetlusi. Kõik need võimalused on avatud isegi registreerimata kasutajale. Registreerunud, kuid siiski tasuta kasutajad saavad ligipääsu enamatelegi andmetele.

“Kuid lihtsalt andmete edasi kuvamine ei ole mingi väärtus,” märgib Rosin. Tõeliselt kasulikud on tema sõnul ikkagi sellised andmed, mis on nutikalt töödeldud ja seostatud ehk väärindatud.

Esmase näitena toob Kreedixi juht kohe välja maine- ja krediidiskoorid, mis lihtsalt öeldes annavadki esmase ülevaate ettevõtete reputatsioonist ja krediidivõimelisusest. Nende loomiseks kasutatavad algoritmid koguvad andmerobotite abil eri allikatest asjakohast infot. Saadud teave töödeldaksegi lihtsasti mõistetavaks tulemuseks, mis paigutatakse võrdluseks kõiki Eesti ettevõtteid koondavasse andmebaasi.

Kuid kas poleks abiks saada infot tuntud variisikutest ja ettevõtjatest, kelle tegevuses võib näha korduvat mustrit nende teenuste kasutamisel? Või näha mõne firma prognoositud majandusaasta aruande finantsnäitajaid jooksva aasta kohta?

Kreedix on muuhulgas loonud täiesti avalike andmete töötlemisest andmeid saava mobiilirakenduse, mis näitab juba enne kõne vastuvõtmist ära, kes on see ettevõtja või ettevõte, kes parasjagu sisse helistab. Sealsamas saab teada ka helistaja usaldusväärsuse ja finantsvõimekuse.

Tänu tasuta ligipääsule avaandmetele saavad Rosina kinnitusel ka äriinfo töötlemisega tegelevad ettevõtted oma klientidele rohkem pakkuda. Esiteks: kui varem tulid andmed Kreedixile siiski teatava viivitusega, siis nüüd on võimalik infot avaldada sisuliselt reaalajas ehk uuendused tulevad umbes kord päevas.

Teiseks saab kõiki andmeid, mis avalikud e-äriregistris, tasuta näha ka Kreedixi portaalidest. Isegi olulisemana võimaldab aga seni päringutasudele kulunud vabanev ressurss teha aina enam analüütilisi mudeleid kõikidele tasuta kasutamiseks.

Õigupoolest leiab Rosin, et inimesed ei peaks kellegi usaldusväärsuse kontrollimise eest üldse maksma. Ning pikemas perspektiivis liigubki ettevõte seda teed, et ärimudelit natuke muuta ja kõik võimalikud andmed täiesti tasuta välja anda. Kuid praegu läheb suur aur endiselt e-äriregistri muudatuste analüüsiks ja vajalike uuenduste tegemiseks. “Arendusprotsess on pidev,” kinnitab Rosin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.