Hotellipidajad on plaanitava maksutõusu pärast ärevil: aga kuidas meie suuremate majutajate käsi üldse käib ja kas neilt midagi võtta olekski?

Inimtühi söögisaal hotellis Park Inn by Radisson Meriton Conference & Spa Hotel Tallinn hotellis 11. jaanuaril 2021.Foto: Ronald Liive / Geenius Meedia

Viimastel nädalatel on majutusettevõtjate seas palju paksu verd tekitanud värskelt ametisse astunud valitsuse plaan tõsta majutusasutustele kehtivat käibemaksumäära seniselt 9 protsendilt 22 protsendini. Valdkonna ekspertide sõnul ei ole sektor piisavalt kasumlik, et sellist tõusu üle elada. Kuid kas ja kui kasumlik see valdkond üldse on? Ja kuidas on suuremate majutusettevõtete käsi viimastel aastatel käinud?

Inforegistri andmetel on Eestis kokku 3017 juriidilist keha, mille tegevusalaks on märgitud majutus. 21 nende hulgast pakkusid selle aasta esimese kvartali lõpu seisuga tööd vähemalt 100 inimesele, sealhulgas kuus olid sellised, kus töötas vähemalt 200 inimest.

Nendest suurima töötajate arvuga – 431 – oli aasta esimese kvartali lõpus OÜ Spa Tours. Viimase, 2021. aasta majandusaruande kohaselt opereerib ettevõte muuhulgas Kuressaare kesklinnas asuvas Grand Rose SPA hotellis, Tallinn Viimsi SPA hotellis ning Narva-Jõesuus Meresuu SPA hotellis.

Viimasest esitatud aruandest selgus, et 9 772 641-eurose müügitulu juures kujunes aasta kahjumiks ligi 200 000 eurot, 2020. aastal näitas firma enam kui miljoni eurost kahjumit. Möödunud aasta kohta aruannet veel esitatud pole, kuid maksustatud käivet tegi firma maksuametile esitatud andmetele tuginedes 14,7 miljonit eurot.

AS Tallink Grupi tütarettevõtte OÜ TLG Hotell palgal oli kvartali lõpu seisuga 286 töötajat ja see käitab hotelle Tallink Spa & Conference Hotel, Tallink Express Hotel ning Tallink City Hotell. Firma pole samuti möödunud aasta majandusaruannet veel esitanud, kuid 2021. aastal oli ettevõtte 5,8 miljoni eurose käibe juures kahjumiks 6,4 miljonit. Maksustatud käibe kohta eelmisel aastal andmeid pole.

2020. aastal loodud osaühing HMP Hotellid peab Tallinnas hotelli Palace ning pakub praegu tööd 250 inimesele. Esimesel tegevusaastal oli firma müügitulu 1 670 410 eurot, mis tähendas ligi 110 000-eurost kahjumit. Möödunud aasta aruannet veel esitatud pole, kuid maksuandmete järgi on ettevõte aastaga oma käibe rohkem kui viiekordistanud, jõudes juba kümne miljoni eurose aastakäibeni.

Suvepealinnas tegutsev aktsiaselts Sanatoorium Tervis haldab samanimelist ehk Tervise ravispaahotelli ning spaahotelli ja veekeskust Tervise Paradiis. Ettevõtte tegevusaladeks on  2021. majandusaruande kohaselt sanatoorne taastus- ja kuurortravi, spaa-lõõgastuspakettide pakkumine, rehabilitatsiooniteenuse osutamine, külastajate majutamine, toitlustamine ning reisikorraldus, puhke- ja kultuuriteenused, jaekaubandus ning seminaride, konverentside korraldamine.

Konsolideeritud kasumiaruande kohaselt oli ettevõtte ja selle tütarfirmade müügitulu 2021. aastal kokku natuke üle 6,8 miljoni euro ning näidati isegi kasumit – 193 000 eurot. Eelmise aasta tulemusi samuti veel avaldatud pole, kuid maksuametile esitatud andmete järgi oli müügitulu aasta varasemaga võrreldes umbes kaks korda suurem – grupis kokku üle 12 miljoni euro.

AS Estonia Spa Hotels pakub suvepealinnas praegu tööd 219 inimesele hinnangulise keskmise brutopalgaga 1100 eurot kuus. Tegu on sajaprotsendiliselt Pärnu linnale kuuluva ettevõttega, mis haldab kahte spaakompleksi: ESTONIA Medical Spa & Hotel, mis on traditsiooniline ravispaa ja hotell, ning ESTONIA Resort Hotel & Spa koos restorani ja saunakeskusega.

Ka Estonia Spa Hotels pole möödunud aasta majandusaruannet veel esitanud, kuid tunamullusest selgub, et 5,1 miljoni eurose müügitulu juures oli firma kasum 175 000 eurot ja seda suuresti tänu COVID-pandeemia tõttu jagatud toetustele. 2022. aasta maksuandmete põhjal suurendati müügitulu aastaga veel poole võrra, kuid lõplikus aruandes esitatud tulemused võivad maksuandmetest muidugi erineda.

Eelmise kvartali lõpu seisuga 206 inimesele töö andja, AS Meriton Hotelsi põhitegevuseks on hotellindus – majutus, toitlustus, konverentsiteenused. Ettevõte peab hotelle Park Inn by Radisson Meriton Tallinn Hotel ja Meriton Old Town Garden Hotel. Viimases kasumiaruandes seisis 2021. aasta müügituluna 3,6 miljonit ning tegevusest tekkinud kahjumina 1,3 miljonit eurot. Maksuandmete järgi suurenes ettevõtte käive eelmisel aastal ligikaudu kümne miljonini, kuid aastaaruannet pole veel samuti esitatud.

Viimastest aastatest võib jääda lausa mulje, et hotelliärist kasumit oodata polegi, ja tõsi, mõni nimetatud firma töötas isegi varem, ilma ühegi kriisita ja majanduskasvu tingimustes aastaid miinuses. Siiski oli aastatel enne koroonapandeemiat lugu natuke parem ning osad nimetatud firmadest näitasid aastaid järjest märkimisväärseid, kohati miljonites mõõdetavaid kasumeid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.