Maailmas on mitusada miljonit ettevõtet: kuidas nende hulgast vajalike kohta infot leida?

Foto: Shutterstock

Maailma mastaabis on eestlased vägagi ettevõtlikud: asume riikide edetabeli tipuotsas nii ettevõtlustihedust kui uute firmade loomise tihedust iseloomustavate näitajate poolest. Aga jättes rahvastiku osa kõrvale? Eestis on praegu registreeritud ligikaudu 340 000 juriidilist isikut, millest valdav osa ehk 250 000 on osaühingud. Aga kui palju firmasid on kogu maailmas? Ja kuidas nende kohta vajadusel infot leida?

Päris täpset vastust ei tea muidugi keegi, sest riike on teadupärast üsna palju ning neis kõigis on oma registrid, andmebaasid ja ettevõtlusvormid, mida ühte statistikasse panna oleks keeruline. Kuid mingid andmed on siiski võimalik kokku koguda ning nende järgi ülevaateid teha. Üsna põhjaliku andmebaasi on loonud näiteks uuringufirma Statista, mille andmete kohaselt oli 2021. aastal maailmas kokku üle 334 miljoni ettevõtte.

Vaadeldes ettevõtete hulka maailmajagude kaupa, selgub, et ülekaalukalt kõige enam on firmasid Aasias – seal on neid toimetamas natuke üle 186 miljoni. Aasia on ka viimaste aastakümnete jooksul ettevõtete arvu kõige enam suurendanud maailmajagu: 2000. aastal oli seal statistika põhjal firmasid vaid 93 miljonit ehk kasv on üsna täpselt kahekordne.

Kuigi tagasihoidlikum, on ettevõtete arvu kasv olnud märkimisväärne ka Aafrikas, mis on tegutsevate firmade arvu poolest Aasia järel teisel kohal. Tunamulluste andmete järgi oli selles umbes 1,2 miljardi inimesega maailmajaos tegutsemas ligikaudu 63 miljonit firmat, mis tähendab umbes pooleteisekordset kasvu 23 aasta tagusega võrreldes: siis toimetas Aafrikas ettevõtteid hinnanguliselt 40 miljonit.

Aasia ja Aafrika järel tulevad üsna võrdsetena Euroopa ja Põhja-Ameerika: hinnanguliselt toimetab esimeses umbes 33 ning teises ligikaudu 32 miljonit ettevõtet. Neid arve kõrvutades tuleb esile huvitav aspekt: kahe aastakümne tagusega võrreldes on Euroopas ettevõtteid praegu märkimisväärselt rohkem – tõus umbes seitse miljonit, aga Põhja-Ameerikas on ettevõtete arv jäänud üsna samaks – tõus on olnud umbes 100 000 ümber.

Protsentuaalselt kõrgem on tõus olnud Lõuna-Ameerikas ning Austraalias, kus tegutsevate firmade hulk on juba rahvaarvu erinevuse tõttu suurusjärgu võrra erinev. Nõnda on hinnanguline ettevõtete arv Lõuna-Ameerikas suurenenud kahekümne aastaga 13 miljonilt (2000) 18 miljonini (2021). Austraalias toimetas tunamullu aga hinnanguliselt 1,1 miljonit ettevõtet – 2000. aastal oli neid vaid ligikaudu 770 000.

Huvitava statistilise faktina võib Statista andmekõveratest välja tuua, et kui ettevõtete arvu kasv oli aastail 2000 kuni 2021 üsna stabiilne, siis on üks aasta, mil hinnanguline firmade arv selgelt korraks peatus – ja see oli 2020. Näiteks Aafrikas langes ettevõtete arv aastaga üle kolme miljoni, Põhja-Ameerikas umbes miljon ning Euroopas pool miljonit. Tõus teistes maailmajagudes, peamiselt Aasias, tagas siiski selle, et kokkuvõttes firmade arv maailmas ei langenud.

Mõnikord läheb nii, et Eesti ettevõttel on vaja leida välisriikidest partnereid, mujal maailmas asuvate firmadega tehinguid teha või muid asju ajada. Enamasti on siis tarvis teha kas taustauuringut või leida hulga ettevõtete seast need, mis vastaksid teatud kindlatele parameetritele.

Kuid kui Eestis ollakse harjunud, et firmade kohta info leidmiseks tuleb lihtsalt lüüa otsisõna e-äriregistrisse või kasutada filtreid mõnes äriinfo portaalis, näiteks Storybookis, siis kõikides riikides info sedavõrd vabalt kättesaadav pole ja asjad paraku nii lihtsalt ei käi. See tähendab, et maailmas toimetavate firmade seast õigete leidmine või potentsiaalse partneri usaldusväärsuse kontrollimine avalike allikate abil pole alati lihtne ülesanne.

Siinkohal võivad aga appi tulla Eesti enda äriinfo vahendajad. Näiteks Storybook on andmebaas, kuhu on kokku kogutud rahvusvaheliste ettevõtete üldandmed ülemaailmsete riikide andmekogudest ja kus on infot enam kui 123 miljoni ettevõtte äritegevuse kohta 81 riigis. Aktiivselt tegutsevate välisfirmade kohta on krediidiraportid kättesaadavad nii eesti kui inglise keeles ning firmasid saab lisada ka monitooringusse.

Asjakohaseid tööriistu kasutades on potentsiaalsete klientide või äripartnerite kohta asjakohase info leidmine kiire ja tõhus. Kasu sellest võib olla aga märkimisväärne: nõnda saab ennetada näiteks majandusliku kahju tekkimist, aja raiskamist või hoopis vältida maksupettuse skeemidesse sattumist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.