Hedman Partners: Äri ja Õigus

Advokaat selgitab, kus tekivad FaceAppi isikuandmete töötlemisel probleemid

FaceApp rakendus on ülipopulaarne.Foto: Scanpix

Advokaadibüroo Hedman Partners vandeadvokaat Toomas Seppel selgitab, mis on FaceApi äpi juures probleemiks ja mis ei ole.

FaceAppi kasutustingimuste kohaselt annab iga rakenduse kasutaja lihtlitsentsi fotode autoriõiguste kasutamiseks. Sama teevad ka Facebook, Instagram kui ka iga teine ühismeedia platvorm. Seega ei ole FaceAppi tingimused midagi uut ega kummalist võrreldes teiste pilvepõhiste teenustega.

Segaseks läheb olukord, kui hinnata FaceApp isikuandmete töötlemise tingimusi. Antud teave on üsna tagasihoidlik ning kuigi palju vastuseid sealt ei saa.

FaceApp teenusepakkuja on Venemaa äriühing Wireless Lab OOO ning andmetöötluse selgituse kohaselt andmeid hoitakse USA territooriumil ning võidakse edastada ükskõik millise riigi territooriumile.

Ettevõtte juhi selgituste kohaselt hoitakse kasutajate fotosid Amazoni ja Google pilveserverites ning kustutatakse üldjuhul 48 tunni jooksul.

Siit algavad probleemid. Esmalt peavad arendajad arvestama sellega, et Euroopa kodanike isikuandmete töötlemisel on mitmed piirangud, näiteks võib andmeid edastada ainult EL poolt tunnustatud kaitsetasemega riikidesse (mille hulka Venemaa ei kuulu).

USA ei ole selles nimekirjas, kuid on nimekiri (Privacy Schield Framework) USA ettevõtetest, keda EL tunnustab. Wireless Lab OOO sellises nimekirjas ei ole, sest tegemist ei ole USA ettevõttega.

Samuti peavad välisriikide teenusepakkujad määrama EL kodanike isikuandmete töötlemiseks EL-is esindaja, kes tegeleb isikuandmete küsimustega. Sellist kontakti Wireless Lab OOO ei oma.

Mis teeb aga maailma ärevaks on asjaolu, et Venemaal on reeglid, mille kohaselt, peavad kohalikud IT ettevõtted säilitama andmeid Venemaal ning andma juurdepääsu riiklikele julgeolekuasutustele (näiteks on sellised nõuded esitatud Telegramile ja Tinderile). Seni ei ole teada, kas selline kohustus kohaldub ka Wireless Lab OOO-le.

Lisaküsimuste korral saab võtta ühendust advokaat Toomas Seppeliga aadressil toomas.seppel@hedman.ee.

Advokaadibüroo Hedman Partners

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.