CV-Online'i blogi

Kuidas saab networkimine tööotsingutel kasuks tulla?

Tänapäeval on töökohtade ja töötajate leidmiseks rohkem erinevaid võimalusi kui kunagi varem, kuid ometi ei tähenda see, et ideaalsed kandidaadid alati ideaalsed töökohad leiavad.

Pikemalt töötuna olnud inimesel võib isegi tekkida tunne, et kõik “head” positsioonid leiavad tee õigete inimesteni isegi ilma kuulutuste või reklaamita. Kahjuks või õnneks on selline olnud trend juba pikemat aega ning selle asemel, et onupojapoliitikat kiruda, tasuks mõelda hoopis selle peale, kuidas enda tutvusi töö leidmiseks kasutada.

Tutvused võivad olla hindamatu väärtusega

Inglise keelest tulnud termin networking on täna isegi karjäärispetsialistide sõnul üks parimaid viise uue töökoha leidmiseks. Esimese asjana tuleks muidugi uurida erinevate võimaluste kohta oma lähimatelt tuttavatelt: õed-vennad, tädid-onud, sõbrad ja sõprade sõbrad.

Kuid networking kui selline on midagi palju enamat lihtsalt tuttavate omamisest. See tähendab ka aktiivselt oma suhtlusvõrgustiku laiendamist ja uute tutvuste loomist. Siinkohal ei mõelda lihtsalt suure hulga inimeste sotsiaalmeedias sõbraks lisamist, sest see ei loo kummalegi osapoolele sisulist väärtust. Pigem tähendab oma suhtlusvõrgustiku laiendamine uute inimeste leidmist selleks, et neilt midagi õppida või nendega oma kogemusi vahetada.

Suhtlusvõrgustike loomine ei ole ühekordne tegevus

Kujuta ette olukorda, kus kaks inimest on keskmise suurusega firmas samal töökohal täpselt aasta aega töötanud. Üks töötaja on tööl käinud puhtalt töö pärast ning pole võtnud vaevaks ennast teiste osakondade või kaugemate kolleegidega tuttavaks teha.

Teine töötaja on aga juba tööle tulekust saadik käinud erinevate kolleegide käest nõuandeid küsimas, viinud end kurssi teiste osakondade meeskondadega ja käinud ka töövälisel ajal kolleegidega aega veetmas.

Kui need kaks töölist end äkitselt töötuna leiaksid, siis kummal oleks suurem tõenäosus puhtalt tutvusi kasutades uus töökoht leida?

Oluline on siiski mõista, et mitte keegi ei võta sind jutule kui sinu ainsaks vestlusteemaks on “Kas sa tead kust ma tööd saaksin leida?”. Tutvuste loomine ei ole ühekordne tegevus, vaid aeganõudev protsess, mille peamiseks eesmärgiks ei peaks olema endale suurima kasu loomine, vaid uute inimestega kohtumine ja ideaalis vastastikku üksteise jaoks väärtuse loomine, olgu see siis võimaliku uue töökoha või hoopis sõprussuhte näol.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.