Avame startupide telgitaguseid: millega idufirmad talente enda juurde meelitavad?

Startup Inkubaatori juht Kadri Tammai ütleb, et praegu suudab start-up sektor Eestis pakkuda töötaja jaoks võimalusi, mis jäävad mujal kättesaamatuks.Foto: Tehnopol

Eesti Startup Andmebaasi andmetel tegutseb Eestis juba üle 1000 iduettevõtte ning neis töötab kokku üle 6000 inimese. Kuigi iduettevõtlus on seotud keskmisest suurema riskiga ja algusaastatel ei pruugi töötajad palkagi saada, tõmbab siiski paljusid eestimaalasi justkui võluväel nende suunas.

Kuna ükski ettevõte ei ehita ennast ise ja vajab selleks tugevat meeskonda, otsustaski Eesti suurim tööportaal CVKeskus.ee uurida lähemalt, kuidas ja millega õnnestub iduettevõtetel talente enda juurde meelitada.

Suurem eesmärk kui pelgalt omanike rahakoti täitmine

Startupi puhul on ainult kaks varianti – see valdkond ja missioon kas kõnetab sind või mitte. Kaks aastat tagasi digitaalse kulla tootelahenduse arendamisega tegeleva startupi Aufort asutaja Bert-Ken Raudbergi sõnul võiks iduettevõtte tiimiliikmete ühise omadusena tuua välja ettevõtlikkuse.

Iduettevõtte Aufort asutaja Bert-Ken Raudbergi ütleb, et iduettevõtte töötajad ei ole klassikalised palgatöötajad, vaid on valmis alguses veidi rohkem oma sissetulekuga riskima selle nimel, et ehitada koos motiveeritud ja kokkuhoidva meeskonnaga ühist ambitsioonikat visiooni.Foto: ekraanitõmmis

“Nad ei ole klassikalised palgatöötajad, vaid on valmis alguses veidi rohkem oma sissetulekuga riskima selle nimel, et ehitada koos motiveeritud ja kokkuhoidva meeskonnaga ühist ambitsioonikat visiooni,” lausub Raudberg.

Ampler Bikes’i personalijuht Evelin Andrespok sõnab, et suureks eeliseks on juba see, kui sa ei müü õhku. “Idufirma saab ikkagi alguse mõne olulise probleemi lahendamisest – näiteks Ampler Bikes pakub võimalust muuta (transpordi)maailma, mis paneb paljudel silmad särama. Loomulikult aitab meil värvata ka see, et meil on juba toimiv füüsiline toode, mis aitab paremini mõista, millega me Ampler Bikes’is tegeleme.”

“Üks meie keskne väärtus on ka jätkusuutlikkus, mis on samuti väga oluline eesmärk ja millega paljud tööle soovijad samastuvad,” leiab Evelin Andrespok. “Lisaks jätkusuutliku keskkonna arengule peab ka ettevõte ise olema jätkusuutlik – seepärast on meile väga oluline arendada ettevõtet nii, et siin tahetakse pikalt töötada ja koheldakse kõiki väärikalt.”

Ka maailma põllumajanduses revolutsiooni korraldava eAgronomis tegevjuht Ella Käi-Edo leiab, et idufirmas töötades inimesed teavad, et nende tööl on suurem eesmärk, kui vaid omanike rahakoti täitmine.

Ella Käi-Edo liitus eAgronomiga vahetult enne ettevõtte esimest sünnipäeva. Kuigi ebakindlust oli alguses palju, saigi talle pöördepunktiks otsustamisel see, kui ta kohtus tööintervjuul potentsiaalsete kolleegidega ning nägi millise kire ja andumusega ettevõttes töötatakse ning kuidas sellest räägitakse.

“Lisaks meelitab idufirmasse tööle ka kõiki haarav kaasatus ja läbipaistev kommunikatsioon,” leiab Ella Käi-Edo. Kuna meeskonnad on alguses väikesed, tulebki tegeleda kõigil kõigega, kuid see pakubki põnevust ja väljakutseid, mida mujal on praktiliselt võimatu leida.

Kas idufirmas palka ka saab?

Startupi missioon võib ju kõnetada, kuid olgem ausad, ilma rahata on siiski 21. sajandil pea võimatu elada. Startup Inkubaatori juht Kadri Tammai toob välja, et idufirmade maastik on Eestis väga põnev ja pulbitsev. Tema sõnul ei ole enam ammu tegemist väikese nišiharuga ning seda tõestavad ka möödunud aastal makstud tööjõumaksud suurusjärgus 97 miljonit eurot.

Startupi Aufort asutaja Bert-Ken Raudbergi sõnul elavad iduettevõtted alguses enamjaolt investoritelt kaasatavast rahast ning kui tiimiga suudetakse asju ära teha ja hakata seeläbi oma toote või teenuse müügist tulu teenima ja/või ka investoritelt lisakapitali kaasama, siis annab see võimaluse suurema palga maksmiseks.

Kadri Tammai toob välja, et enne startupiga liitumist peab igaüks enda käest küsima, kas ta usub ettevõtte edusse piisavalt, et töötada algusaegadel ka igakuist tasu saamata, võttes sellega teadliku riski, aga ka võimaluse tulevikus suurelt võita.

Näiteks Ampler suudab juba täna ka tugevate tegijatega palgas konkureerida ja personalijuhi sõnul jälgitakse hoolega, et pakutav palk oleks kohalikule tööturule vastav, ideaalis isegi sellest veidi kõrgem.

“Tahame, et kõik töötajad, olenemata ametikohast, tunneksid, et neid väärtustatakse. Lisaks palgale pakume ka muid hüvesid nagu näiteks täiendav tervisekindlustus,” sõnab Ampler Bikes’i personalijuht Evelin Andrespok.

Ampler suudab juba praegu ka tugevate tegijatega palgas konkureerida ja personalijuhi sõnul jälgitakse hoolega, et pakutav palk oleks kohalikule tööturule vastav, ideaalis isegi sellest veidi kõrgem.Foto: Ampler

Boonused, mida mujal tihti ei kohta

Kuna algfaasis oleval ettevõttel on palgaga siiski pigem keeruline konkureerida, pakutakse idufirmades boonuseid, mida mujal tihti ei kohta.

Näiteks on idufirmades tihtipeale tunduvalt paindlikum tööaeg ja -koht. Ei ole nii, et loetakse tagumikutunde ja tööd tuleb teha kindlatel kellaaegadel – peaasi, et ülesanne ise saaks tehtud. Taoline vabadus on Eesti tööturul väga hinnatud lisahüve.

Lisaks on idufirma suur boonus ka teistsugune meeskonnavaim ja töökultuur – töötatakse ühise eesmärgi nimel ja selleks peavad ka töötajad hingama nii-öelda ühes rütmis, mis on tavapärasest ettevõttega liitunule väga värskendav kogemus.

Ka eAgronomi tegevjuht Ella Käi-Edo leiab, et kuigi inimeste väärtustamine võib tunduda elementaarne, siis idufirmades on siiski märksa enam teineteise tunnustamist ja kiitmist – on igapäevane, et kolleeg tuleb ja ütleb “Aitäh, et sa siin oled.”

eAgronomi tegevjuht Ella Käi-Edo leiab, et kuigi inimeste väärtustamine võib tunduda elementaarne, siis idufirmades on siiski tavapärasest märksa enam teineteise tunnustamist ja kiitmist.Foto: Aparaaditehas

Sektoril on head väljavaated

Startup sektor on Eestis korralikult kanda kinnitanud ning viimaste aastate jooksul jõudsalt kasvanud ja edasi arenenud.

Startup Inkubaatori juht Kadri Tammai toob välja, et praegu suudab startup sektor Eestis pakkuda töötaja jaoks võimalusi, mis jäävad mujal kättesaamatuks: kuni kaks korda kõrgem keskmine palk, võimalus tegeleda igapäevaselt väga põnevate tööülesannetega kiirelt kasvavas ettevõttes ja jõuda seeläbi kiirelt juhtivate ametikohtadeni, aidata kaasa tõeliselt innovaatiliste lahenduste sünnile ja saada osaluse kaudu reaalselt osa ettevõtte edust.

“Selline optsiooni ehk väljateenitava osaluse mudel on varajase faasi iduettevõtetes laialdaselt kasutatav ning võimaldab ettevõttel tagada vajalik areng samal ajal kulusid kontrolli all hoides,” ütleb Tammai.

Eesti suurim tööportaal CVKeskus.ee avab uksi startupide põnevasse maailma tänu Startup Inkubaatoriga alustatud koostööle, mis annab nende portfellis olevatele idufirmadele võimaluse mugavalt oma tiimi vajalikke töötajaid leida.

CVKeskus.ee on Eesti suurim tööportaal ja edukaim personaliotsingu ettevõte. Kõik uued tööpakkumised leiad siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.