IT-sektor tegi suu lahti: töötajate leidmiseks käib suuremgi võitlus kui enne kriisi

Töötajate kodukontor.Foto: Playtech.

Ei leidu ilmselt ühtegi eluvaldkonda, mida koroonakriis mingil määral mõjutanud poleks.

Maailm ei ole aga seisma jäänud ja tänaseks on nii inimesed kui ka ettevõtted tööturul saanud aru, et kriisidega tuleb kohaneda ning sageli toimuvad suurimad muutused just rasketel aegadel.

IT-sektoris on võitlus töötajate leidmise nimel taas hoo sisse saanud ja võrreldes varasemaga isegi kasvanud. Uurisimegi mitmelt tuntud Eesti IT-ettevõttelt, kuidas koroonakriis nende värbamist ja tööelu mõjutas ning milliseid õppetunde on tänaseks kõrva taha pandud.

CVKeskus.ee suhtles IT-sektori hingeelu avamiseks PlayTech’i, Pipedrive’i, Helmese ja Nortali esindajatega.

IT-sektoris on värbamine täies hoos

Kõik neli ettevõtet kinnitasid, et värbamine käib kriisieelse ajaga võrreldes sama hoogsalt või isegi aktiivsemalt kui varem.

“Playtechis käib värbamine täiskäigul – meil on Eestis üle 30 positsiooni avatud üsna erinevates valdkondades, alates Java arendajatest, testijatest, DevOps inseneridest kuni tehnilise toe spetsialistide positsioonideni,” kinnitas PlayTech Estonia personalidirektor Triin Sikkal.

Ta lisas, et hetkel on seoses töömahu kasvuga avanenud mitmetes meeskondades arendajate positsioone, mis tähendab, et tegelikult on valikut isegi rohkem kui varem. “Naljatledes võib öelda, et oleme avanud justkui poe arendajatele – tule ainult ja vali, millise valdkonna või tootega soovid tegeleda. Ka teistele tippspetsialistidele leiab firmas tööd.”

Helmese personalijuht Kaire Kaljuste avaldas, et tänavused värbamismahud Eestis on “ühed läbi aegade suurimad, sest uusi projekte ja hankeid on aina juurde tulnud.”

Ta lisas, et see on tähendanud Helmese värbajatele toimekat suve. “Kuna tegemist on enamjaolt uute projektidega, siis värbame hetkel pea kõiki positsioone, mis tarkvaraarendusmeeskonnas on esindatud – arhitektid, analüütikud, tarkvara arendajad, testijad ja meeskonna juhid.”

Ka Nortal ja Pipedrive otsivad aktiivselt inimesi nii Eestisse kui ka oma välismaal asuvatesse harudesse.

“Sügisest hoogustus Pipedrive’is taas värbamine. Meil on globaalselt käimas praegu üle 50 konkursi. Otsime nii IT-talente kui ka personalispetsialiste ja klientidega suhtlevaid inimesi,” ütles Pipedrive’i personalijuht Oksana Võsa.

Äsja 2020. aasta ettevõtte tiitli pälvinud Nortalis on koroonakriisist hoolimata samuti suund orienteeritud ainult kasvule ning seda peegeldab ka värbamine.

“Nortali meeskond kasvab pidevalt,” rääkis Nortali rahvusvahelise värbamistiimi juht Piret Luts.

“Näiteks otsime praegu tiimi liikmeid, kes saavad end proovile panna kas Saksamaa digiteerimise suunal või tipptehnoloogiate mekas USA-s. Samuti soovime leida töötajaid Eestis, kus meil praegu käsil näiteks tervisesüsteemide digitaliseerimine.“

„Saame pakkuda väljakutseid erinevates valdkondades ja palju arenguvõimalusi eri tegevussuundades, sealhulgas väljaspool Eestit.”

Pipedrive’i Tartu uues kontoris: keskel CEO Raj Sabhlok, paremal Frozan Maqsoodi (Backend Dev Afganistanist), vasakul Ahmar Mohammad Siddiqui (Senior Backend Dev Indiast). Kokku töötab firmas rohkem kui 50 rahvusest inimest.

Kas ja kuidas kriis IT-sektori tööturgu mõjutas?

CVKeskus.ee uuris ettevõtetelt ka seda, mil määral ja kas üldse koroonakriis IT-sektori tööturgu mõjutas.

„Tööportaali statistikast joonistub selgelt välja, et tippspetsialistide tööpakkumised pidasid kriisile paremini vastu ega langenud samas mahus, võrreldes näiteks teeninduse või turismisektori tööpakkumistega,“ kirjeldas kevadel aset leidnud trende tööturul CVKeskus.ee turundusjuht Henry Auväärt.

Ka IT ettevõtete esindajad kinnitasid ühehäälselt, et mõju IT-sektorile oli tuntav, kuid märkimisväärselt kergem kui paljudes muudes valdkondades.

Kui tänaseks on olukord tööturul vähemalt IT-sektoris normaliseerunud, siis kevadel täheldati tavapärasest aktiivsemaid tööotsijaid, peamiselt muidugi nende IT-töötajate seas, kes olid töö kaotanud. Samuti tuli ümber korraldada värbamisprotseduurid, mis tähendas meiega suhelnud firmade puhul värbamise virtuaalsele platvormile kolimist.

“On päris kummaline mõelda, et ettevõttes on mõned tervisekriisi ajal liitunud inimesed, keda ükski teine töötaja ei ole siiani päriselus näinud, kuna Pipedrive’i kontorid USA-s, Londonis ja Dublinis on siiani kõrge koroonariski tõttu suletud,” kommenteeris Pipedrive personalijuht Oksana Võsa videosilla teel värbamist.

Kõik ettevõtted kinnitasid, et töötajaid ei ole täna ega olnud ka kriisi ajal tavapärasest keerulisem leida. Ootuspäraselt muutus aga keerukamaks spetsialistide välismaalt Eestisse toomine.

PlayTech’i personalidirektor lisas, et kuigi iga-aastane praktikaprogramm tuli kriisi tõttu suve asemel sügisesse lükata, siis sellest hoolimata oli huvi praktikakohtade vastu kõrge.

“Olgugi et esialgu olime veidi murelikud, kas tudengitel ka kooli ja loengute kõrvalt jagub huvi tulla töökogemust saama, oli reaalne efekt pigem vastupidine,” rääkis ta ning lisas, et sügisel kandideeris firmasse rohkem praktikakandidaate kui kunagi varem.

Nortali jaoks ei ole kriis nähtavasti värbamisele ega kasvule pidurit peale tõmmanud – ettevõte pälvis hiljuti 2020. aasta ettevõtte tiitli.

IT-sektor oli kriisiks paremini valmis

Videosilla teel värbamisintervjuude läbiviimine on vaid üks paljudest uuendustest, millega nii IT-sektori kui ka teiste valdkondade ettevõtted on pooleldi sunniviisiliselt kaasa läinud.

Kuigi sotsiaalne distantseerumine ehk inimestevaheliste kokkupuudete vähendamine on kõigile üheselt mõistetav, siis lahendused kriisiajal töötajate leidmiseks, aga ka töötamiseks, võivad ettevõtete lõikes erineda.

Näiteks Nortali rahvusvahelise värbamistiimi juht Piret Luts rääkis, et koroonakriis tegelikult värbamisprotsessi nii väga ei muutnudki, kuna online-värbamist praktiseeriti ka enne kriisi.

“Enamus värbamisest toimub (täna, toim.) online-versioonis, aga teeme ka näost näkku kohtumisi. Kuigi video teel saab inimest tundma õppida, siis kohapealne vestlus, lõuna meeskonnaga või meeldiv jalutuskäik tulevase juhiga annavad võimaluse teineteist ja töökeskkonda veelgi paremini tundma õppida.”

Ka kaugtöö ei olnud Nortalile enne kriisi sugugi võõras: “Töökorralduses oleme paindlikud ning pakume keskkonda, kus kontoris töötamine on pigem võimalus kui kohustus. Paljud meie töötajad hindavad väärtuspakkumisena ka seda, et saavad ise oma päeva planeerida. Seda siis vastavalt sellele, kas ollakse hommiku- või õhtuinimene.”

Sarnaseid avaldusi võib tegelikult lugeda välja ka Pipedrive’i, Helmese ja Playtech’i väärtuspakkumisest juba enne kriisi – paindlik tööaeg ja mitte liialt fikseeritud töötundides kinni olemine paistab olevat osa IT-sektoris töötamise võlust.

Playtech võttis märtsis osa ka sotsiaalmeedias ringlenud #FancyFriday väljakutsest.

Milline on prognoos tulevikule?

Kui kevadel lõi koroonakriis justkui jalaga ukse lahti ja teatas, et nüüd on elu pea peale pööratud, siis tänaseks on inimesed hakanud vaikselt muutustega harjuma.

Kas, kui kaua ja kuidas kriis püsima jääb, ei oska täna tõenäoliselt täpselt keegi öelda. Kuid vähemalt IT-sektori tuntud tegijad jäävad oma tööturu prognoosides positiivseks.

Nõnda võtabki Helmese personalijuhi Kaire Kaljuste avaldus kokku nii Pipedrive’i, Playtech’i kui ka Nortali prognoosid turbulentse 2020. aasta lõpusirge kohta:

“Kui tuleme sügis-talvise võimaliku uue, kuid loodetavasti tasakaalukama viiruselevikuga toime ilma oluliste majandust mõjutavate piiranguteta, siis julgen öelda, et IT-sektori see osa, kes jäi kevadistest tagasilöökidest puutumata või on kenasti kosunud, saab hästi hakkama.

Eemalt töötamine oli IT-sektori töö iseloomu arvestades juba enne tuttav, täna tegeleme uuenenud töökorralduse puudujääkide lihvimisega. Vajadus IT-teenuste ja -toodete järele ei ole kuhugi kadunud, kriisi ajal mittevajalikeks osutunute asemel on esile kerkinud uued.

Seega säilib kõrgendatud nõudlus heade spetsialistide järele ning mingit tööjõu ülepakkumist ette ei ole näha. Talentide pärast peame endiselt vaeva nägema, kuid me teeme seda hea meelega. Kellele ei meeldiks töötada koos parimatega?”

CVKeskus.ee on Eesti suurim tööportaal ja edukaim personaliotsingu ettevõte. Kõik uued tööpakkumised leiad siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.