CVKeskus.ee

Kuidas olla tööintervjuul enesekindel?

Ka pikaajalise kogemusega, oma valdkonda hästi tundvatel spetsialistidel tõmbuvad tööintervjuu ajal peopesad pisut higiseks.

Ärevusest jäävad sõnad kurku kinni ning uue tööandja tõsise pilgu all kaob peast ka see viimane hea mõte, mis sul eile õhtul vestluseks valmistudes pähe kargas. 

Ära muretse — ärevuse tundmine on uues situatsioonis täiesti normaalne. Sellegipoolest ei tule ebakindlus sulle tööintervjuu ajal kuidagi kasuks.

Kuidas vähendada tööintervjuuga kaasnevat ärevust ning tunda end vestluse ajal enesekindlalt? Eesti suurima tööportaali CVKeskus.ee eksperdid annavad Sulle nõu.

Natuke stressi tuleb isegi kasuks

Ehkki soovime, et su töövestlus mööduks võimalikult stressivabalt, tuleb pisut stressi selles olukorras isegi kasuks. Mõtle kõigile eksamitele ja esinemistele, mis su elus on ette tulnud.

Muretsemine, pabistamine ja hirm toodavad kehas adrenaliini, mis omakorda annab sulle jõudu suurtele katsumustele vastu astuda. Seega —väike ärevus ei tee halba, vastupidi, see hoopis aitab sul endast kõik anda.

Valmistu

Ehk mäletad seda tunnet koolist, kui kodune töö oli jäänud tegemata, õpetaja pastakas aga jooksis mööda õpilaste nimekirja, et keegi neist vastama kutsuda?

Arvatavasti tagus su süda nagu trumm ning üritasid paaniliselt kiirkorras materjali omandada. Su klassikaaslane, kes alati kodused ülesanded ära tegi, istus aga nagu rahu ise.

Hea ettevalmistus muudab ka tööotsija rahulikuks. Kui oled läbi mõelnud oma vastused kõige tüüpilisematele intervjuuküsimustele, ei taba need sind kui välk selgest taevast.

Hoopis vastupidi — murekortsu asemel ilmub su näole sõbralik naeratus. Ning isegi kui küsija tuleb lagedale küsimusega, millele sa enne intervjuupäeva veel kunagi mõelnud pole, jagub sul energiat, et ka sellele hea vastus anda.

Kõike saab parandada

Tööintervjuu pole elu ja surma küsimus. Kui sul näiteks jäi midagi olulist õige koha peal mainimata, ei tasu sellepärast veel liialt närvi minna. Võid lihtsalt hiljem mainida, et sul jäi varem midagi olulist ütlemata. Kui meelest läinud info alles koju jõudes meenub, pole ka see veel maailmalõpp. Saada tööandjale meil, kus tänad teda intervjuu eest ning lisa soovitud kommentaar.

Nüüd on see tehtud ja võid rahuliku südamega magama minna. Lõppkokkuvõttes on see ju palju parem variant kui terve öö tehtud vea pärast muretseda.

Veider küsimus

Kui oled edukalt kirjeldanud oma häid külgi, seda, mida viie aasta pärast teha sooviksid ning käinud välja täitsa adekvaatsed põhjused, miks sa just selles firmas töötada tahaksid, esitatakse sulle ootamatult veider küsimus.

Esialgu ei saa sa ehk arugi, kas on tegu naljaküsimusega või peaks su vastus andma sinu kohta mingit olulist infot. Enamasti tahabki tööandja imelikku küsimust esitades näha, kuidas sa reageerid ootamatus olukorras või hoopis proovile panna su loomingulisuse ja leidlikkuse.

Kõigepealt võid endale pisut aega võtta ja öelda, et see on huvitav küsimus ning sa pead selle üle pisut mõtlema.

Aga ära ka liiga kaua mõtle. Kui sinult küsitakse lemmikmultika kohta, pole see tõenäoliselt seotud su ametikohaga, kui Sul aga palutakse end võrrelda mõne taime või loomaga, katsu leida selline olend, kellel oleks sinuga sarnased head omadused.

Kui suust ei tule enam ühtki sõna

Räägime nüüd läbi kõige hirmsama stsenaariumi. Oled nii närvis, et silme eest läheb mustaks ja peas on vaid üks mõte: “Tahan siit minema!” Ärevust aitab kontrolli all hoida hingamisele keskendumine. Hinga sügavalt sisse, võta lonks vett või palu küsimust korrata — kõik see annab Sulle pisut aega end koguda.

Pööra olukord vastupidiseks

Teine hea trikk on endale meelde tuletada, et sa pole siin ruumis ainus, kes peab endast hea mulje jätma. Just nimelt — ka firma peab endast kõik tegema, et sa just neid oma tööandjaks valiksid. See on lihtne nipp, millega oma aju petta. Ärevus kaob kui iseenesest, kas pole?

Võta endale uus roll

Tööintervjuu on koht, kus tööandja tahab näha seda, milline inimene sa oled. Su CVd ja motivatsioonikirja on ta juba näinud, seega pööragi rohkem tähelepanu sellele, mis vormis sa end esitled. Ärevuse vastu võitlemiseks proovi mängida kedagi teist.

Näiteks kui arvad, et oled muidu tagasihoidlik ja vaikse häälega, siis mängi hoopis tegelast, kes on julge ja valjuhäälne. Imiteeri inimest, kelle sarnane sooviksid olla. 

Mida tööandja intervjuul tähele paneb, on sinu enesekindlus, energia ja kehakeel. Seega ei tee paha ka kodus peegli ees harjutada. Pane tähele, kuidas sa istud või seisad. Tea, et käed-jalad ristis ning selg kühmus jätad endast kinnise, suhelda mittesooviva inimese mulje. Parem on istuda sirge seljaga, veidi ettepoole kallutatult, käed rahulikult süles või lauale toetatult. 

Harjuta ka rääkimist. Tihti kipume me stressirohketel hetkedel liiga kiiresti rääkima. Tee julgelt pause. Ole mureta — see, mis sulle tundub sajandipikkuse vaikusena, on tõenäoliselt vaid kahesekundiline hingetõmbepaus, mis aitab ka kuulajal infot paremini seedida.

Riietu mugavalt

Ka õigesti valitud riietus aitab sul olla enesekindel. Kõige kindlam on selga tõmmata igapäevasest pisut ametlikumad või pidulikumad riided. Just nüüd on aeg kapist välja tuua oma kõige kenam jakk või rätsepa juures parajaks õmmeldud püksid.

Kõige olulisem on aga, et riietus oleks puhas, terve ja triigitud ning et sa end selles mugavalt tunneksid.

Oled tööintervjuuks valmis? Heida pilk värsketele tööpakkumistele Eesti suurimas tööportaalis CVKeskus.ee!

CVKeskus.ee on Eesti suurim tööportaal ja edukaim personaliotsingu ettevõte. Kõik uued tööpakkumised leiad siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.