CVKeskus.ee

Millised Eesti ettevõtted pakuvad töötajatele pikemat kui 28-päevast puhkust?

Vanarahvatarkus ütleb, et tuleb teha kõvasti tööd, kuid veelgi kõvemini puhata. Kui üldiselt on töötajatele seadusega ette nähtud kalendriaastas 28 puhkepäeva (millest kaks nädalat peavad olema järjest), on siiski teatud ametikohtadel ja ettevõtetes võimalik juhe ka veidi pikemaks ajaks seinast tõmmata.

Näiteks ametnikuna töötades saaksid puhata juba nädala võrra rohkem ehk 35 päeva aastas ning õpetaja rollis olles kogud automaatselt lausa 56 päeva oma puhkusekontole.

Missugused erasektori tööandjad võimaldavad aga oma töötajatel puhata rohkem kui seaduses ette nähtud? Eesti suurim tööportaal CVKeskus.ee uuris viielt tuntud tööandjalt – Inslylt, LHVlt, Playtechilt, Proeksperdilt ja SEB-ilt –, kas kõva töö ja pikem puhkus käivad ka neil käsikäes. 

„Vanad kalad“ puhkavad kauem

Pea kõigil küsitletud ettevõtetel on lisaks põhipuhkusele kasutusele võetud ka töötajate väärtustamisele suunatud staažiprogramm, mille eesmärk on anda lisapuhkust inimestele, kes on panustanud ettevõttesse juba mitmeid aastaid. 

Playtech nimetab sellist võimalust motivatsiooniprogrammiks. Töötajate hulgas on see aga tuntud kui „Kalade programm“, kus kõik n-ö vanad kalad saavad aastas lisaks viis puhkusepäeva. 

Sarnane lähenemine kehtib ka LHVs: kui töötaja on olnud LHVs vähemalt kaks aastat, lisandub põhipuhkusele viis talvepuhkuse päeva, mida saab välja võtta detsembrist aprillini. 

Proeksperdis saavad aga kõik töötajad alates viiendast tööaastat iga aasta eest ühe tasustatud puhkusepäeva juurde. 

“Proekspert väärtustab oma inimeste panust ja Proeksperdis töötatud aega nii, et pakub vastutasuks väärtuslikku aega iseendale või lähedastega koos veetmiseks. Limiiti ei ole  – mida pikemalt töötad, seda rohkem puhkusepäevi tekib,” ütles Eesti IT ettevõtte Proekspert kultuuri ja inimeste valdkonna eestvedaja Tiina Seeman. 

SEBis oleneb lisapuhkusepäevade arv samuti sellest, mitu aastat on keegi ettevõttes töötanud. Näiteks kui töötaja staaž on enam kui aasta, saab ta puhata lisaks ühe tööpäeva kalendriaastas, kui staaž ületab aga viite aastat, koguneb juba viis puhkusepäeva juurde. 

Tähtsad sündmused toovad samuti vabu päevi

Elus tuleb vahel ette sündmusi, mil on vaja kindlasti olla tööst vaba – seda näiteks nii pulmade kui ka lähedase kaotuse puhul. Töötajate heaolule mõeldes ongi Inslys, Playtechis ja LHVs töötajatele ettenähtud selliste sündmuste jaoks lisaks põhipuhkusele kolm vaba päeva.  

Samuti on Playtechi, SEBi ja Insly jaoks oluline toetada võimalust vanematel võtta osa lapse esimesest koolipäevast ning selle tähistamiseks on ette nähtud üks vaba päev.

Kindlustusekspertidele tarkvaralahendusi pakkuv Insly annab ühe tasustatud puhkepäeva ka neile töötajatele, kes lõpetavad mõne õppeastme (rakenduskõrgharidus, bakalaureuse-, magistri- või doktoriõpe). 

Personalijuhi Pamela Raestu sõnul on huvi “aktusepäevade” vastu suur. “Lapse esimese koolipäeva puhul pakutavat vaba päeva on kasutanud kõik lapsevanemad, kelle laps läheb esimesse või teise klassi. Seega on näha, et antud võimalus on töötajate seas väga populaarne.”

Päev iseendale või ühiskonna hüvanguks

Mida aeg edasi, seda enam soovivad töötajad panustada oma tegevusega positiivselt ühiskonna arengusse.

Nii näiteks antaksegi SEBis vaba päev töötajatele, kes lähevad kooli esinema. Ka LHV töötajad on väga aktiivsed. “Kuna palju tuleb ette esinemisi konverentsidel ja ülikoolides, siis saavad üheks päevaks aja maha võtta need, kes on LHV-d nendel esindanud,” jagas LHV HR partner Merilyn Saulep. 

Selleks, et panustada veelgi rohkem, annab SEB oma töötajatele ühe kalendripäeva aastas, et tegeleda vabatahtliku tööga. “See ei ole küll puhkusepäev, aga väga oluline päev meile kõigile,” sõnas SEBi esindaja Merle Raamat Baltic HR Business Partnersist.

Ta selgitas, et vabatahtlikuks tööks peetakse altruistlikku tegevust ühiskonna hüvanguks, kuhu panustatakse oma aja või oskustega ning mille käigus tegeletakse heategevuse või muude edendavate tegevustega. ​​​

Sinna alla kuuluvad näiteks üritused, kus kõik elanikud saavad oma kodu ümbruskonda paremaks muuta, nagu metsa istutamine, tugiisikuks olemine, heategevusliku eesmärgiga spordivõistluste korraldamine või loomade varjupaigas abistamine. 

Siiski tuleb pideva panustamise kõrval pühendada vahepeal aega ka iseendale ja energiat koguda. “Kõik LHV töötajad saavad olenemata ametikohast lisaks põhipuhkusele kasutada aastas kolm päeva iseendale,” sõnas LHV HR partner Merilyn Saulep. 

Puhkusepäevade pingerida küsitletud ettevõtetes

Ettevõtte nimi Võimalik suurim puhkusepäevade arv ettevõttes (kui oled töötanud üle viie aasta ja täidad muid ettevõtte kehtestatud lisatingimusi) 
LHV 38
Playtech 37
SEB 37
Insly 33
Proekspert 33

CVKeskus.ee on Eesti suurim tööportaal ja edukaim personaliotsingu ettevõte. Kõik uued tööpakkumised leiad siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.