Palgainfo töökuulutusse: Mida arvavad Eesti ettevõtjad palganumbri avaldamisest tööpakkumisel?

Foto: Shutterstock.

Kuna töötajate leidmine on muutunud keerukamaks, tuuakse tööpakkumistel üha enam välja erinevaid hüvesid nagu kodukontori võimaldamine, töövälised tegevused ja sisukas motivatsioonipakett.

See aga ei tähenda, et palk oleks muutunud kandideerijatele vähemtähtsaks. Töötasu on ja jääb üheks olulisimaks faktoriks, mille põhjal langetatakse otsus kandideerida. Eesti suurima tööportaali CVKeskus.ee ja Palgainfo Agentuuri suur tööturu-uuring kinnitab, et just palgainfo puudumine on peamine põhjus, miks kandideerimine katkestatakse.

Eestis leidub mitmeid tööandjaid, kes ei tee oma palganumbritest suurt saladust ning ütlevad pigem kohe töötajale ära, palju ta mingil töökohal tasu oodata võib. CVKeskus.ee uuris kolmelt tuntud Eesti ettevõttelt, kes säärast põhimõtet järgivad, miks on nad nii otsustanud teha ja milline on olnud kandidaatide tagasiside.

Kokku on Eestis töötasu avalikult tööpakkumisel välja toodud umbes kolmandikel tööpakkumistel. Kõik avaliku palganumbriga tööpakkumised leiad siit.

Palga avalikuks tegemine säästab nii tööandja kui ka tööotsija aega

Tuntud spordirõivaste ja -tarvete müüja Rademar kuvab mitmete töökuulutuste juures ka selget palganumbrit.

Põhjus on Rademari personali-assistendi Laureen Leiteni sõnul lihtne: “Täna loeb tööturul kiirus – värbamises võidab kiireim. Tööotsijal on vaja haarata kogu info, et mõelda, kas palgavahemik on sobiv või mitte, ning seejärel juba otsustada, kas kandideerida või mitte. Seega on meie lähenemine kasulik mõlema poole suhtes.”

Laureeni sõnul paistab, et palkade avalikustamine on aidanud paremini kõnetada kandidaate, kes on huvitatud minema lõppvooruni välja ning kandideerimise katkestamist esineb nende seas tunduvalt vähem. Ühest küljest saab Rademar seega kandidaate, kes tõesti tahavad tööle tulla ning teisest küljest hoitakse kokku nende inimeste aega, kellele palgavahemik ei sobi.

Ebamäärase infoga kuulutuse peale inimesed aega ei raiska

Teine tööandja, kes juba aastaid palgainfot avalikult näidanud, on tuntud Eesti ettevõte Circle K, kelle tööpakkumised leiad siit.

“Kuna informatsioon töö tasustamise kohta on tööotsijate seas üks olulisemaid kandideerimisotsuse faktoreid, oleme oma motivatsioonipaketi osas alati väga läbipaistvad olnud ning ühena vähestest tööandjatest näitame oma klienditeenindajate tööpakkumistel alati ka pakutava töötasu suurust,” rääkis Circle K personalidirektor Ursula Altmets.

Altmetsa sõnul iseloomustab Eesti jaekaubandussektorit jätkuvalt klienditeenindajate nappus, mistõttu on kandideerimisotsuse üheks suurimaks motivatsiooniks piisava info olemasolu töökuulutuses.

“Meie kogemuse põhjal eelistavad kandideerijad eelkõige tuntuid ettevõtteid, mis pakuvad kindlat turutasemele vastavat töötasu ning tagavad arusaadava kandideerimisprotsessi ja selge tagasiside. Ebamäärastele töökulutustele ja tingimustele aega pigem ei raisata,” sõnas ta.

Kõikidelt Circle K tööpakkumistelt siiski palganumbrit ei leia ja sellel on Altmetsa sõnul kindel põhjus: “Tööd otsivate töötajate ja kandidaatide nappus tööturul tingib olukorra, kus juhtivate ja spetsiifilisemate ametikohtade puhul on tööturult raske leida täpselt vajadustele vastavat uut inimest ja töötasu selgub olenevalt töötaja oskustest, kogemustest ja vastutusest.

Tööandjad on värbamise käigus tihti valmis, aga ka sunnitud tegema mööndusi töötaja oskuste ja kogemuste osas – ja seda nii üles kui alla poole. See tähendab, et palgapakkumine ei pruugi olla ette 100 protsenti kindel ning oleme teinud oluliselt kõrgema palgapakkumise ka siis, kui kandidaat ise on küsinud vähem.”

Kui tööandja ootab töötajalt ausust, tuleb seda ka ise pakkuda

Avalikest palkadest rääkides ei saa kuidagi vaadata mööda avaliku sektori tööandjatest, kus palganumbrid on juba seaduse alusel avalik info. Üheks avaliku sektori tööandjaks, kes toob palganumbri ilusti ka paljude tööpakkumise juures välja, on Kaitseressursside Amet (KRA), kelle üheks tegevusalaks ongi inimeste värbamine teistesse organisatsioonidesse.

“Kaitseressursside Amet ja ka need asutused, kellele me värbamisteenust osutame, on avatud organisatsioonid. Tahame anda kandidaatidele võimalikult hea pildi, millistel tingimustel ja kuhu ta kandideerib. Palk on üks peamisi põhjuseid, mille pärast kandidaat otsustab konkursil osaleda. Kui me palgainfot ei avalda, siis jätame ühe olulise otsustamiseks vajaliku infokillu talle edastamata. Kui soovime tööandjana kandidaadilt avatust ja ausust, siis peame seda ka enda poolt pakkuma,” sõnas KRA peadirektor Marlen Piskunov.

KRA kogemusel küsiti enne palgainfo avalikuks tegemist kandideerides enim lisainfot just palganumbri kohta, mis oli selgeks märgiks sellest, et inimeste jaoks on see töökohta vaadates väga oluline punkt. Tänaseks on palga kohta käivad küsimused kadunud, mis säästab jällegi nii kandidaatide kui ka tööandja aega. “Tagasiside kandidaatidelt on olnud ainult positiivne. Nende jaoks on oluline, et palk (kasvõi palgavahemik) oleks avalik,” ütles Piskunov.

Miks peaks Eesti tööandjad palgainfo avalikuks tegema?

CVKeskus.ee tööportaaliga suhelnud ettevõtete esindajate sõnul on palgainfo avalikuks tegemine andnud ainult positiivseid tagajärgi, mis tekitab küsimuse, miks rohkem tööandjaid säärast teguviisi omaks ei võta.

“Võrreldes Läti ja Leeduga on meil selles valdkonnas veel arenguruumi. Siiski on üha enam hakatud palkasid avalikustama ja see trend jätkub. Heaks eeskujuks siin ongi avalik sektor, kes oma avatuse kaudu tõmbab kaasa ka eraettevõtted. Oluliseks argumendiks on kindlasti kandidaatide võrdse kohtlemise tagamine. Kui lubame kindlat palka ametikohal, siis seda ka makstakse töötajale, sõltumata tema vanusest, soost või päritolust. Parim kandidaat võidab konkursi ja saab tööle,” vastas Kaitseressursside Ameti peadirektor Marlen Piskunov.

Ka Circle K personalidirektor Ursula Altmets usub, et palgainfo avalikustamine on tööandjale ainult kasulik. “Usun, et ettevõtted, kes palgapakkumise juba töökuulutuses välja toovad pigem võidavad, seda eriti juhul, kui otsitakse töötajaid ametitesse, mille järele on tööturul suur nõudlus. Palgapakkumine töökuulutuses aitab täna kindlasti eristuda, lisades kandideerimisprotsessi selgust ja läbipaistvust. Kui palk on töökuulutuses juba välja toodud, kandideerivad sobivate ootustega inimesed ning värbamisel saab peamiselt keskenduda töö sisule.”

Sama meelt on ka Rademari personali-assistent Laureen Leiten, kelle sõnul tasub tänasel tööturul mängida tööandjatel avatud kaartidega.

“Kuna kandidaat ootab, et kogu vajalik info nagu tööaeg ja palk oleks töökuulutuses olemas, aitab see muuta värbamise protsessi kiiremaks. Lisaks tööandja mainele, on ka ju need tegurid olulised, mille põhjal otsustatakse, kas kandideerida või ei. Arvan, et sellest oleks kasu eelkõige selleks, et tõmmata ligi ettevõttele sarnase ootusega kandidaate ning arvestades tänast seisu tööturul, kus töötaja valib tööandja, mitte vastupidi, siis tuleb mängida avatud kaartidega. Lõppude lõpuks sõltub kõik ettevõtte valdkonnast ja täidetavast ametikohast.”

Heida pilk kõikidele avaliku palganumbriga tööpakkumistele:

Tallinnas

Tartus

Pärnus

Üle Eesti

CVKeskus.ee on Eesti suurim tööportaal ja edukaim personaliotsingu ettevõte. Kõik uued tööpakkumised leiad siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.