Personaliotsingutel tuleb meeles pidada 6 reeglit: nõuanded Eesti värbamisekspertidelt

Foto: Pixabay

CVKeskus.ee on Eesti populaarseim tööportaal. Veidi vähem on aga teada fakt, et tööportaali kõrval tegutseb ka kõrgelt hinnatud värbamisosakond, kus töötavad värbamisspetsialistid aitavad Eesti tööandjatel leida oma meeskonda nii spetsialiste, tööstustöölisi kui ka tegevjuhte. 

Aastas tegelevad seal töötavad värbamisspetsialistid sadade personaliotsingutega ja viivad läbi umbes 2000 tööintervjuud – seega on tegemist ühe suurima kogemustepagasiga ekspertidega värbamismaastikul. Mis on nende hinnangul 6 olulist reeglit, mida personaliotsingutel kindlasti silmas pidada?

Kandideerimisprotsess puudutab kõiki osalejaid

Esiteks rõhutavad CVKeskus.ee värbamisspetsialistid, et kandideerimisprotsess ei puuduta üksnes töölepingu sõlminud konkursi võitjat ja tema uut tööandjat, vaid kõiki, kes konkursist osa võtsid.

Kogemus ettevõttega algab juba tööpakkumise lugemisest ja lõpeb mittevalituks osutunud kandidaatide jaoks äraütleva kirja saamisega. Eesti tööturg on liiga väike, et lubada endale pettunud osalejaid kandideerimisprotsessis. Pettumuste vältimiseks ei pea aga tegelikult tegema midagi keerulist – tuleb vaid järgida mõnda lihtsat soovitust ja leida aega värbamisprotsessi läbiviimiseks. 

Just ajapuuduse tõttu pöörduvadki tööandjad tihtipeale personaliotsingute korraldamiseks spetsialistide poole.

Ole töökuulutust koostades aus

Tööpakkumine, mida sai kasutatud aastaid tagasi uue meeskonnaliikme leidmiseks, võis olla oma aega arvestades suurepäraselt koostatud, ent siiski tasub see enne uue töötaja otsimise alustamist kriitilise pilguga üle vaadata.

Tuleb mõelda, kas kõiki oskusi ja isikuomadusi, mis kunagi kirja sai pandud, ka praegu veel vaja on. Tööturg on viimaste aastatega palju muutunud ja seepärast tasub ka tööpakkumine üle vaadata.

Lisaks on tööülesandeid loetledes ja väärtuspakkumist koostades väga tähtis olla aus ja läbipaistev. Ilustamine ning olematute hüvede kirjeldamine ei vii lõppkokkuvõtteks kusagile ja märksa kulukam on alustada hiljem otsinguid uuesti algusest. 

Parema tulemuseni viib see, kui ausalt ja läbipaistvalt lahti kirjutada, millega uus inimene tegelikult igapäevaselt tegelema hakkab ning millised on tööandja ootused temale. Kuigi tööandja kuvandist kõneledes rõhutatakse tihtipeale visuaalse poole olulisust, siis sellest märksa olulisem on tööpakkumise sisu.

Nimelt uuele töökohale kandideerimine on ikkagi suur samm ja töövõtja ei taha kandideerimisega „riskida“, kui tal puudub ülevaade, mis on uue ametikoha ülesanded, vastutus ja hüved. Seega on läbipaistvus üks olulisemaid märksõnu personaliotsingutel.

Ära hoia ettevõtte kultuuri saladuses

Praegusel ajal on info vaid mõne hiirekliki kaugusel ja ei tasu arvata, et töövõtjad seda võimalust ei kasuta. Värbamisspetsialistid rõhutavad, kui oluline on veenduda, et ettevõtte infokanalites jagatu peegeldaks ka reaalsuses ettevõtte väärtusi ja saavutusi. 

Veelgi enam, ettevõtte kultuuri ei maksa saladuses hoida, sest vaid nii saab meelitada enda juurde talente, kelle väärtused ja hoiakud sarnanevad ettevõtte omadega.

Hoidu liiga pikast värbamisprotsessist!

Tasub meeles pidada, et mida keerulisemasse kandideerimisvoorude rägastikku potentsiaalselt sobivad kandidaadid meelitada, seda vähem valikut töövõtjate näol personaliotsingu lõpuks alles jääb.

Kui tööotsijal on valida kahe tööandja vahel, kellest üks alustab kohe kodutööde ja isiksusetestidega ning teine soovib alguses vaid vabas vormis saada aru, mis motiveerib tööotsijat kandideerima, siis suure tõenäosusega soovitakse edasi minna teise tööandjaga.

Tänasel tööturul ei tohiks kandideerija huvi keerulise kandideerimisprotsessiga „proovile panna“, vaid suunata oma energia sellesse, et mõista kas tegemist on sobivate isikuomaduste ja oskustega kandidaadiga või mitte.

Väga oluline on jälgida ka seda, et tehniliselt oleks kandideerimine mugav ja loogiliselt üles ehitatud. Tihtipeale näeme tööturul olukordi, kus kandideerijat suunatakse ühelt platvormilt teisele ja töövõtjal tuleb läbi teha mitmeid registreerumisi. See aga vähendab märkimisväärselt esimese vaheetapi finišijoone ületanud töövõtjate hulka. 

Reageeri kiiresti ja ära unusta tagasiside andmist

Pea meeles, et kui tööpakkumisse on lisatud mõni e-posti aadress või telefoninumber, peab ettevõte olema ka tegelikult valmis vastama kandidaatide kirjadele ja kõnedele. 

Meeles tuleb pidada sedagi, et tööpakkumisele kandideerinute seas võib olla ka potentsiaalseid kliente või koostööpartnereid. See tähendab, et iga kiri ja kõne on oluline. Isegi kui tuleb vastata, et tööotsija ei osutunud sobivaks, on see igal juhul parem olukorrast, kus positsioonist huvitatutele ei saabu vastust ei kirja ega telefoni teel ja nad ei saa mingit tagasisidet.

Negatiivsest kandideerimiskogemusest räägitakse keskeltläbi kuni 7-le tuttavale, seetõttu võib hooletu suhtumine personaliotsingutel maksta pisikesel Eesti tööturul kiirelt kätte.

Usalda professionaale

Tihtipeale ei ole ettevõttes aega personaliotsingutega ise tegeleda. Keerukamate värbamisprotsessidega jääb puudu ka oskustest, kuidas leida töötajaid tõmbekeskustest väljapoole, värvata korraga tervet tööstus-, raamatupidamisosakonda või leida ettevõttesse tippspetsialisti.

CVKeskus.ee kogenud värbamistiimil on need kogemused olemas ja nad on saavutanud ka Eesti edukaima personaliotsingu ettevõtte tiitli. Seepärast tasub töötajate värbamisel neilt julgelt nõu küsida. 

CVKeskus.ee värbamisspetsialistid teostavad nii eelvalikut, kus aidatakse tööandjal sorteerida välja sobivad kandideerijad juba käimasolevast värbamisprotsessist kui ka viivad läbi sihtotsinguid keerukamate värbamisprojektide teostamiseks.

Lisainfo saamiseks kirjuta hr@cvkeskus.ee või tutvu värbamisteenustega siit.

CVKeskus.ee on Eesti suurim tööportaal ja edukaim personaliotsingu ettevõte. Kõik uued tööpakkumised leiad siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.