CVKeskus.ee

Puust ja punaseks: kuidas koostada CV, millega ka päriselt tööle saab?

Curriculum Vitae ehk CV on enamat kui vaid visiitkaart töömaailma võimalusterohkesse ellu sisenemaks. Selle koostamist võib võtta kui vundamendi ehitamist maja puhul ning see on investeering nii sinu karjääri kui ka tulevikku.

Kuigi CV kirjutamine võib algul tunduda aeganõudva ettevõtmisena, aitab hästikoostatud ja hallist massist erinev CV luua Sulle väga häid võimalusi tööturul. Puust ja punaseks tehes – kuidas koostada CV, millega ka päriselt tööle saab?

Kogemuse puudumist ei tasu karta

Noored asuvad tihtipeale pärast kooli lõpetamist või isegi õppetöö kõrvalt agaralt tööd otsima, ent CV’d koostades kohtutakse vältimatu küsimusega – mida teha, kui mul puudub töökogemus? Säärast olukorda ei tasu karta, sest tööandjate jaoks on reeglina vanusest tulenev tõsisema töökogemuse puudumine mõistetav. Aina enam leiab ka paljudest töökuulutustest informatsiooni, mis julgustab kogemuseta inimesi kandideerima.

CV-sse tasub sel juhul panna kõiksugu teisi kasulikke kogemusi, alates praktikatest ja organiseerimistööst kuni vabatahtliku tegevuseni välja. Kogemuste kõrval tasub rõhuda ka iseloomuomadustele ning võimalusel neid eelmainitud punktidega siduda.

Näiteks on tänapäeval väga hinnatud hea ajaplaneerimisoskus ning võimekus kiiresti kohaneda. Kõik see võib tööandjale näidata, et tegu on pealehakkaja inimesega, mis omakorda suurendab tööpositsiooni leidmise tõenäosust. Kasulik on CV’d saates külge panna ka kaaskiri, mis annab võimaluse tööandjale selgitada, miks just Sina peaks osutuma valituks.

Millised on levinumad vead CV koostamisel?

Kui tööandja avab sinu saadetud CV, vaatab talle esmase informatsiooni kõrvalt vastu Sinu foto. Paraku on inimestel kombeks, kas see lahter meelega tühjaks jätta või siis lihtsalt unustatakse pilt lisada. Tihtilugu ei peeta fotot üldse tähtsaks, sest CV peaks ju tööandjale piisava ülevaate andma küll.

Reaalsuses süvendab aga korralikult tehtud pilt usaldust ning tõstab sind esile. Kujutage nüüd ette olukorda, kus tööandja vaatab läbi sadu CV’sid, kus vaid mõned on pildiga. Pole ju raske arvata, millised kiiremini meelde jäävad. Foto peaks sealjuures olema professionaalne, sõbralik ning usaldusäratav, ent mitte liialt seltskondlik või lõbutsev.

Ei maksa karta ka varasemate ametikohtade märkimist, ka siis kui need on kõik samast tegevusvaldkonnast. Pikaajaline kogemus klienditeeninduses võib tööandjale näiteks näidata, et oled hea suhtleja ning talud hästi pinget. Suureks veaks CV’de puhul on vaid viimasele töökohale viitamine, mis jätab alati pooliku mulje.

Kindlasti soovitatakse töökohtade juurde panna ka ülevaatlik lisainfo, mille abil vähemtuntud ettevõtteid ja töökohti paremini hinnata. Küll aga ei tohi näidata, et töötad või oled töötanud samaaegselt mitmel ametikohal korraga. Mõnel juhul, näiteks vabakutseliste tööde puhul on see aktsepteeritav, ent stabiilsemate positsioonide puhul on see kahtlustäratav.

Komistuskiviks on veel lühiajaliselt töökohtade vahel “hüppamine”, mis jätab sinust mulje kui ebapüsivast või probleemsest töötajast. Isegi kui reaalsuses võivad lühikesed tööajad tähendada hooajatööd või arusaadavaid probleeme, ei pruugi kõik tööandjad seda mõista.

Ettevaatust ka märk- ja omadussõnade puhul! Klišeeks muutunud ennastupitav kirjeldamine “väga hea suhtleja” või “meeskonnamängija” sarnaste terminitega võib enesekindluse sisendamise asemel hoopistükkis omada vastupidist efekti.

Inglise keeles on levinud väljend “jack of all trades“, mis näitab võimekus saada kõigega hakkama, seevastu et olla ühe kindla valdkonna spetsialist. CV’d koostades sellest aga täielikult juhinduda ei saa, sest tööandjad otsivad peaaegu alati üsna spetsiifilise oskustepagasiga inimest. Seega kujunda oma CV vastavalt soovitud tegevusvaldkonnale või positsioonile ning tulemused on kiired tulema.

Uuendatud CV vähendab tulevikus ajakulu

Isegi kui korralik CV on sulle kinkinud väärtusliku tööpositsiooni, ei tasu seda nurka visata, vaid hoopis aeg-ajalt sinna töö- ja elualaseid saavutusi lisada.

CV uuendamine on CVKeskus.ee tööportaalis tehtud väga lihtsaks ja seal on ka võimalus valida CV staatust ehk määrata, kas soovid et tööandjad saaksid Sulle saata kandideerimiskutseid või on CV nähtav vaid Sulle endale. Üldjuhul tekib vajadus uutele väljakutsetele asuda ootamatult ja siis on hea kui CV on uuendatud ja Sa ei pea mälusoppidest ning toimikutest kunagisi saavutusi ja pidepunkte otsima hakkama.

Kunagi ei või ju teada, kust uued võimalused ja tuuled puhuma hakkavad. Vahel mängib positsioonile asumisel rolli aeg ja kui uuendatud CV on varnast võtta, liiguvad asjad mööda rööpaid libedamalt.

Pidevalt elulookirjelduse värskena hoidmine aitab aeg-ajalt anda ülevaadet ka sinu senistest saavutustest ja töökäigust, mis võib tagatipuks mõjuda hoopis motiveerivamalt ja kannustavamalt kui muidu arvata võiks.

Lihtsuses peitub võlu

Tõepoolest, ent alati pole seda lihtsust kõige kergem saavutada. Et oma CV veelgi tähelepanuväärsemaks muuta, on soovitatav kasutada võimalikult otsekohest, samas viisakat kirjastiili. Mitte ükski tööandja ei soovi süveneda leheküljepikkusesse romaani eelmisest töökohast.

Seega tasubki pidepunktid välja tuua võimalikult ülevaatlikult ja lühidalt. Suureks plussiks peetakse ka arvude ja statistika lisamist erinevatesse alateemadesse.

Viimaks tasub oma CV lasta üle lugeda mõnel kogenumal inimesel või hoopis oma perel ja sõpradel. Vahest oskavad nemad märgata või soovitada midagi, mida sina ei märganud. Kui see on tehtud, võibki CV rõõmsalt teele saata ning tööandjate telefonikõnesid ootama hakata.

Alusta CV koostamisega kohe siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.