Akutehnoloogia lisamine võimaldab päikesepaneelide tootlikkust märkimisväärselt tõsta ja tänu sellele ei jää selle energiatootmisliigi perspektiiv maha teistest roheenergia allikatest.
Endale päikeseparki planeerides on aga üheks teemaderingiks, mis enne soetamist läbi mõelda, paneelide paigutus. Kas panna paneelid katusele või maapinnale?
Lisaks tõsiasjale, et katusele on paneelide sisseseadmine odavam ja maapinnale kallim, tuleb silmas pidada, milliseid nõudmisi esitab asjale kohalik omavalitsus.
Vallati-linnati käsitletakse asju erinevalt. Väga paljud neist nõutavad maapinnale rajatud päikesepargi püstitamiseks ehitusluba. Katusele rajatud päikesepark on aga osa maja tehnosüsteemidest ning piisab ehitusteatisest.
Et oleks ilus vaadata
Teine olulisem küsimus on asja esteetiline väljanägemine. Ühest küljest on küsimus, kus asub maalapp, kuhu päikesepaneelid paigutada soovid. Päris magamistoa akna alla seda rajada pole kõige esteetilisem ja sellisel juhul oleks majakatus parem valikuvariant.
Teistpidi, kõikidele majade katustele ei lubata päikesepaneele paigaldada, näiteks kui tegemist on ajalooliselt ja arhitektuuriliselt erilise hoonega. Siin võib aga teinekord kasu olla erilisest tehnoloogiast, kus elektritootmisega saab hakkama spetsiaalne katusekattematerjal.
Ohutus ennekõike
Turvalisuse küsimus tuleks enne valiku langetamist kindlasti läbi mõelda. Maapinnale paigaldatud päikesepaneelid ei lisa katusekonstruktsioonidele koormust. Ka tuleohutuse seisukohalt on asi märksa turvalisem.
Maapinnal on päikesepaneele lihtsam ka puhastada. Osa inimestest käivad paneelidelt ka lund pühkimas, aga see ei tasu ära ka kõige kõrgemate elektrihindadega kuna talvel meil lihtsalt ei ole piisavalt päikest.
Maapinna valiku osas peaks kindlasti jälgima, et seal ei tekiks üleujutusi. Kui pinnas on väga ebatasane, see enne paneelide paigaldamist üldiselt lihtsalt tasandatakse.
Milline on parim suund?
Parim suund on päikesepaneelidel lõunasse ja maapinnal oleva pargi saab suunata täpselt sellesse suunda, kuhu vaja. Katuse puhul sõltub asi katuse suunast.
See, kas päikesepaneelid on maapinna tasandil või kõrgel maja otsas, iseenesest kuidagi tootlikkust ei mõjuta. Kui, siis tuleks silmas pidada, et kõrged puud liialt paneelide ja päikese vahele ei jääks.
Väga suurt probleemi ei kujuta endast siiski ka suured puud, sest vari vähendab vaid konkreetse varjujääva paneeli toodangut poole võrra, ülejäänud paneelid toodavad aga energiat edasi. See on varasemaga võrreldes märkimisväärne tehnoloogiline edasiminek.
Kaablid, inverter, aku
Kaableid on jällegi majas otse vedada tihti palju lihtsam kui maapargist. Ka akude ja inverteri paigaldus on parem katusel olevate paneelide puhul. Need, eriti akud peavad kindlasti olemas siseruumides. Õue rajatud pargi puhul kerkibki esile see küsimus, kas neid on kuhugi paigutada.
Maapargi puhul on kaablit muidugi vaja niikuinii vedada ja siis pole tihti vahet, kas vedada paneelide alalisvoolukaabli või hoopis vahelduvvoolu kaabli.
Katus olgu parasjagu tugev
Katusele paigaldamise puhul peaks vaatama ka, milline on katuse hetkeolukord. Kui tegu on vana katusega, võib katusekatet kahjustada, põhjustada kas lekkeid või olla koormaks konstruktsioonidele.
Arvesse peaks võtma ka seda, et päikesepaneeli eluiga on 25-30 aastat. Kui selle aja jooksul on vaja hakata katust vahetama, siis toob paneelide demonteerimine ja uuesti paigaldamine kaasa topelttöö.