5 huvitavat euroraha turvaelementi, mida sa teada võiksid

Foto: Scanpix/PM/Tairo Lutter.

Enamikes Euroopa riikides käibel olev euroraha on üks maailma turvalisemaid ja hinnatuimaid valuutasid. Seetõttu on euro ka võltsijate jaoks huvipakkuv raha ja kuigi euro sularahatähtedel on mitmeid turvaelemente, võib hästi tehtud võltsing isegi tähelepanelikuma inimese ära petta.

Milliseid huvitavamaid turvaelemente tasuks euro juures kindlasti meeles pidada?

Rahatähe pind

Esimese asjana tuleks euroraha ära tundmiseks seda lihtsalt katsuda. Euro rahatähed on loodud kasutamiseks kõigile, mistõttu peavad neid suutma ära tunda ka nägemispuudega inimesed. Seepärast on euro rahatähtedel kasutatud spetsiaalset trükitehnikat, mis annab neile omapärase tekstuuri ja pinna. Õige pangatäht peaks olema krõbisev ja mitte liialt pehme. Rahatähe servades peaks olema tunda krobelist pinda, samuti peaks ülejäänud pinnast erinema rahatähe põhimotiiv ehk illustratsioon, nimiväärtus (arv) ja tekst.

Turvaniit

Juba kroonilt tuttav turvaniit on olemas ka eurorahal. Pangatähte vastu valgust vaadates peaks esile ilmuma turvaniit, mis asub veidi keskjoonest vasakul pool. Samuti on vastu valgust näha ka vesimärki, mis originaalraha puhul vastu valgust vaadates selgelt esile tuleb.

Hologramm

Europangatähtede servas helkiv hologrammriba hoiab endast mitut erinevat turvaelementi, millest üheks on valgust muutev Europa kujutis. Hologrammil paiknevas aknas võib rahatähte kallutades näha euro sümboli ümber liikuvaid vikerkaarevärvilisi jooni. Samuti peaks pangatähe tagaküljel ilmuma aknas nähtavale nimiväärtuse (arvu) vikerkaare värvi kujutised. Lisaks peaks hõbedasel ribal ilmuma pangatähte kallutades esile väike põhimotiivi kujutis.

UV-helbed

Euroraha ei kiirga valgust ning seda ultraviolettvalguse käes vaadates ilmuvad pangatähe keskosas selgelt esile väikesed kollased helenduvad ringid. Samuti peaks näha olema oranžilt helenduvad tähekesed ja nähtavale peaks tulema ka euro sümbol.

Mikrokiri

Kui UV valgus pole tõenäoliselt igaühele kättesaadav, siis luubiga on võimalik ikkagi rahatähe turvaelemente kontrollida. Nimelt on europangatähtedel leitav väga väikeses kirjas teksti, mille lugemiseks on vaja suurendusklaasi. Originaalrahal peab mikrokiri olema suurendusklaasi all selgelt loetav, mitte hägune. Näiteks võib mikrokirja leida põhimotiivilt ja rahal olevatelt tähekestelt.

Kõik eelmainitud ja mainimata turvaelemendid on leitavad Euroopa Keskpanga kodulehelt.

Valeraha avastamine masinatega

Kuigi valeraha tunneb ära ka näpu vahel katsudes ja silmaga vaadates, siis raha kiiremaks kontrollimiseks kasutavad kauplused sageli spetsiaalseid masinaid. Need annavad märku kui kupüüril on võltsimistunnused. Osa ettevõtteid vajutavad valeraha kahtluse korral kohe paanikanuppu, et kutsuda kohale turvaettevõtte patrull, kes valerahaga maksja kinni peab ja politseile üle annab. Sellist teenust osutab näiteks G4S. 

Suurem osa Eestis ringlevast sularahast käib läbi G4S sularahakeskuste. Sinna viivad sularahavedajad raha kaupmeestelt, pankadelt, sularahaautomaatidest jne. G4S Eesti on ainuke ettevõte, mis pakub sularaha veo ja käitluse teenust. 

Sularahakeskuses kontrollitakse masinate abil üle kõik sinna toodud raha. Võltsingu kahtlusega rahast annab masin märku, seejärel kontrollib inimene selle üle ja teatab valeraha kahtlusest politseile, kes hakkab selle päritolu uurima. 

Osad ettevõtted tellivad G4Silt ka “Cash 360” teenust, mille üheks osaks on nutiseif. Sellesse seadmesse sisestavad kliendideenindajad näiteks päeva jooksul kogunenud kassa. Masin peab täpset arvestus, kes, millal, kui palju ja mis paberraha või münte sinna sisestas ning edastab andmed infosüsteemi. Samuti kontrollib seade raha üle ja selekteerib välja valeraha tunnustega kupüürid.  

Kuidas end valeraha eest kaitsta?

Tähtis on, et klienditeenindajad oskaksid sularaha kontrollida ja valeraha ära tunda, vältimaks pettuse ohvriks langemist. Kui raha ei kontrollita ja võltsitud kupüürid võetakse vastu, siis kannab selle kahju kaupmees.

Sama kehtib ka eraisikute vaheliste tehingute puhul. Alati tasub kontrollida seda raha, mida sulle antakse. Võtke selleks rahulikult aega ka siis kui teid tagant kiirustatakse. Valerahaga maksjad püüavad hajutada tähelepanu ja teadlikult müüjat kiirustama sundida. 

Kui suur probleem on valeraha?

Võrreldes teiste riikidega Euroopas ei saa öelda, et Eestis oleks valeraha näol tegemist suure probleemiga, kuid sellega on kindlasti vaja tegeleda ja kunagi ei tohi valvsust kaotada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.