Ekspert annab nõu: Kuidas kassaaparaati varaste eest kaitsta?

Foto: Scanpix/Järva Teataja/Dmitri Kotjuh.

Hiljuti jõudis ajalehte uudis, et erinevatesse Paide kauplustesse on sisse tungitud ning kassaaparaatidest sularaha varastatud. Kassaaparaadid on G4Si kogemusel üks sagedasemaid sihtmärke, mistõttu tasub kaupmehel või poepidajal teha alati kõik endast olenev, et varguse riske vähendada.

Esimese asjana tasub paigaldada valveseadmed, mis edastavad turvafirmale sissemurdmise korral häiresignaali. Lisakaitsena saab kasutada veel mitmeid meetodeid, kuidas kassaaparaati pahategijate eest kaitsta.

Kassa varguse puhul ei ole sularaha kaotus tihti suurim kahju

Iroonilisel kombel ei jäeta üldjuhul kassadesse suurt kogust sularaha. Sageli tähendab see, et kassa varguse või lõhkumisega tekitatud kahju on tunduvalt suurem kui kassas olnud raha hulk. Sissetungijal ei ole enamikel juhtudel aimugi, palju kassas raha on – aparaat haaratakse kaasa või murtakse lahti ning parimal juhul saab varas kätte paarsada eurot, halvimal juhul jääb ta tühjade kätega.

Varguse ja sissemurdmise ohvriks langenud ettevõte peab lisaks kaotatud rahale tegelema veel sissemurdmisega tekitatud kahjudega ehk lõhutud ukse, akna või kassaaparaadiga. 

Näiteks sai juulis G4S juhtimiskeskus häireteateid sissemurdmiste kohta kahest Tallinnas asuvast ettevõttest. Mõlema juhtumi puhul oldi ettevõttesse akna kaudu sisse murtud ja varastatud alla kahesaja euro väärtuses sularaha, mis tähendab, et sissemurdmise käigus tekitatud kahju (varastatud kassa, lõhutud aken) oli tõenäoliselt tunduvalt suurem tegelikust rahalisest kaotusest. Tegemist oli kiirvargustega ehk lihtsasti kättesaadav kassaaparaat varastati sisuliselt sekunditega.

Kasuta valveteenust ja ära jäta kassasse sularaha

G4S Eesti juhtimiskeskuse juht Reiko Tääker toob välja selged soovitused, kuidas sääraseid vargusjuhtumeid ennetada ja varaste tegutsemist raskemaks muuta. Turvafirma patrull võib kohale jõuda paari minutiga, aga kui vargal on saak kohe haardeulatuses piisab vargal vähem kui minutist, et kuritöö toime panna. “Esiteks peaks kaupmees tegema kõik selleks, et vargal oleks võimalikult raske ja aeganõudev tegutseda,” sõnas ta.

Näiteks võiks kaupmees peale teeninduspunkti sulgemist kassa tühjendada ja seda turvalisemas kohas hoiustada. Üldiselt võiks kassaaparaat olla vähemalt nii palju varjatud, et seda poleks aknast või teenindusluugist sisse vaadates lihtne märgata. Nähtaval kohal seisev kassa peaks olema tugevalt leti või seina külge kinnitatud, et seda poleks kerge minema viia.

“Lisaks tasub kassaaparaadi sahtel lahti jätta, et varas näeks kohe, et sealt pole midagi võtta,” ütles Tääker. Ühe olulisima ettevaatusabinõuna soovitab ta ettevõtetel kasutada korralikku turvaettevõttega ühendatud valveteenust, mis mõistagi ka turvakaameraid hõlmab. “Nii saadetakse turvaettevõtte patrull kohe teele, et õigusrikkuja kinni pidada, lisaks jäädvustavad turvakaamerad väärtuslikke asitõendeid, mis on kindlasti politseile abiks.”

Samuti on soovitatav kasutada turvaklaasi, -kilet või -kardinat, et akna kaudu sisenemine raskemaks muuta. “Valveseadmetega on soovitatav ühendada ka põrutusandur, mis akna lõhkumise katsest kohe häireteate edastab,” lisas Tääker.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.