Ettevõtjale teadmiseks: kuidas kõige ohutumalt sularaha transpordiga ringi käia?

Foto: Scanpix/PM/Liis Treimann.

Iga ettevõtja, kes sularahaga kokku puutub, peab selle mingil hetkel ka panka või vähemalt pangaautomaati viima. Selleks, et sularaha veoga seotud riske võimalikult madalana hoida, kasutavad kauplused ja muud ettevõtted tihtipeale professionaalset sularahateenust.

Sularaha transporti pakub teenusena ka G4S. Standardteenusena kogub ettevõtja kindla summa ja hoiab seda enda valitud meetodil kuni G4Si turvatöötajad sellele järele tulevad. Alates hetkest, mil sularaha G4Si kätte üle antakse, on vastutus turvafirma kanda ning ülekanne kliendi arveldusarvele on garanteeritud.

Kõige turvalisem lahendus teeb kliendi jaoks elu lihtsamaks

Teine variant on kasutada lahendust nimega Cash 360. See on nutiseifil põhinev sularahakäitluse täisteenus, mis lisaks rahaveole ja töötlusele sisaldab nutiseifi, selle hooldust ja haldustarkvara, mis annab detailse ülevaate sularaha liikumisest. Klient saab G4S-ilt üürile spetsiaalse seadme, millesse näiteks kaupluse töötajad saavad sularaha hoiustada. “Cash 360-ga kaovad ära kõik vahepealsed lülid ja klienditeenindaja suhtleb niiöelda otse masinaga,” sõnas G4Si sularahateenuste müügijuht Enno Vinni, kelle sõnul on see lahendus sularaha käsitlemiseks üks kõige turvalisemaid, mis praegu turul saadaval.

“Ei pea tegema nii, et kassiir võtab kassast raha, annab üle vastutavale töötajale, kes selle üle loeb ja hoiustab kliendipunktis või pakendab nõuetekohaselt turvapakendisse ning annab üle G4S sularahavedajale, kes transpordib selle rahatöötlusesse, kus raha loetakse üle, kontrollitakse ja teostatakse ülekanne kliendi arvele. Cash 360 kaotab kõik need vahetegevused,” ütles ta. Cash 360-ga on protsess tükk maad lihtsam ja selgem. Klienditeenindaja või muu töötaja sisestab raha masinasse, kus see automaatselt üle loetakse, valeraha välja praagitakse ja masin omakorda edastab info andmebaasi. Infosüsteemis on kohe näha, millal, kui palju raha, mis kupüüre või münte sisestati ning kes seda tegi.

Ka sularahavedu on sedasi lihtsam. “Meie töötajad tühjendavad seadet regulaarselt iseseisvalt, see loetakse üle ning transporditakse,” selgitas Vinni. Kliendil pole selle tegevuse juures isegi olla.

Selline näeb välja masin, mis teeb ettevõtja jaoks sularahaga ümber käimise võimalikult turvaliseks.

Vastavalt kliendi soovidele ja vajadustele on olemas ka teistsugune lahendus: ringlusseade. “Klient paneb täpselt samamoodi seadmesse raha, aga saab sealt võtta ka näiteks vahetusraha,” ütles ta. Näiteks juhul kui kassiiril on hommikul vaja teatud hulk raha kassasse tagasi panna, saab ta selle seadmest kätte. Tühjendamine toimub sel juhul vastava rahasumma täitumisel, aga kliendile jääb samas alati nõutud summa ringlusesse, mida vastavalt vajadusele kasutada saab.

Ohutum ja mugavam kui alternatiivid

Ohutuks teeb kogu süsteemi asjaolu, et ettevõtte töötajatel ei ole isegi võimalust seadeldist, olgu see siis sularahaautomaadi põhimõttel või ainult hoiustamiseks, avada. Cash 360 võtab vastu ja loeb ära nii sularaha kui ka münte ning annab kliendile täieliku ülevaate kogu sularahaga seonduvatest toimingutest.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.