G4S blogi

Jõulud ja vargused: Miks kaupmehed pühade ajal sularahaga eriti ettevaatlikud olema peaksid?

Foto: Scanpix/PM/Sander Ilvest.

Detsember on raha kulutamise poolest paljude inimeste jaoks üks kallimaid kuid aastas, mistõttu pole imestada, et sel ajal on korraga ringluses ka rohkem sularaha. 

Rohkem ostlemist, rohkem sularaha, rohkem vargusi

Sedasi juhtubki igal jõulukuul olukordi, kus mõnda kauplusesse murtakse sisse ja varastatakse sealt suur hulk sularaha. “Kui enamasti kaupmehed kassasse suuri summasid sularaha ei jäta, siis jõulude ajal, mil raha liigub rohkem, koguneb seda pahatihti ka kassasse või seifi suuremas koguses,” sõnas G4Si sularahadivisjoni riskijuht Raul Reap.

Mõistagi kasutavad seda olukorda ära vargad, kes pühade ajal reeglina aktiivsemalt tegutsevad.

Kaupmehed peaksid detsembris turvalisuse veelgi enam luubi alla võtma

Kaupmehed peaksid seetõttu jõulukuul tavapärasest veelgi tähelepanelikumad olema ning jälgima kindlasti teatud reegleid, et varguse ja võimaliku rahakaotuse riski vähendada. “Esimene reegel on muidugi see, et kaupluse ruumides ei hoitaks suuri sularaha summasid,” soovitas Reap. 

Turvalisim meetod sularahaga majandamiseks on tellida turvaettevõttelt G4S sularahaveo teenus. “Need, kes teenust juba kasutavad, saavad tihedamal perioodil vastavalt vajadusele rohkem vedusid tellida,” sõnas ta. “Kes igapäevaselt G4S teenuseid ei kasuta, saavad soovi korral ka ajutise lepingu teha.”

Osa väikeettevõtteid viivad sularaha ise automaati. “Pühade eelsel ajal tasub sel juhul arvestada kohati pikemate ATMide järjekordadega, kus suurema sularahasummaga seismine vast väga mõistlik pole,” rääkis Reap.

Lisaks tavalistele kauplustele on detsembrikuus avatud palju ajutisi ja oluliselt vähem kaitstud müügikohti, mille omanikud ja töötajad peaksid hoolikalt läbi mõtlema, mismoodi seal sularaha turvaliselt hoida, et end võimalike röövimiskatsete eest kaitsta. 

Samuti võivad tavapärasest suuremat sagimist ära kasutada valeraha levitajad. Seetõttu ei tohi unustada pööramast tähelepanu rahatähtede ehtsuse kontrollile, kasutades selleks vastavaid detektoreid ja koolitades enda teenindajaid ka igapäevasest erinevates asukohtades tegutsedes.

 

Nutikam, turvalisem ja soodsam raharinglus.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.