G4S blogi

Kes on need relvastatud mehed, kes ostukeskustes rahakohvritega ringi käivad?

Foto: Scanpix/PM/Peeter Langovits.

Pea kõik vähegi poes või kaubanduskeskuses käinud inimesed on suure tõenäosusega näinud sinistes G4Si vormiriietustes relvastatud mehi kohvritega ringi kõndimas. Ehk oled isegi näinud neid sularahaautomaate tühjendamas ja sealt kohvritega minema kõndimas. Sellistel turvatöötajatel on eraldi ametinimetus – inkassaator.

Miks on inkassaator relvastatud?

Selleks, et sularaha ühest kohast teise liiguks, peab keegi seda füüsiliselt liigutama. Just seepärast ongi G4Sis tööl 115 inkassaatorit, kes praeguse seisuga on kõik mehed.

Põhjuseks on asjaolu, et rahakotid kaaluvad vahel palju ning enamikele naistele säärase koormusega füüsiline töö ei sobi. Näiteks võib turvakohver paberrahaga kaaluda G4S Eesti sularahadivisjoni riskijuhi Raul Reapi sõnul kuni 15 kilogrammi ja kott müntidega 15-30 kilogrammi.

Seadusega peab üle 100 miinimumpalga suuruse summa ehk tänase seisuga üle 54 000 euro vedamiseks olema kaasatud kaks tulirelvadega varustatud turvatöötajat. Samuti võib sääraseid summasid transportida relvastatud inimene üksinda, kuid sel juhul peab raha olema tindikaitsega turvakohvris.

Mida suuremaks lähevad summad, seda karmimad on ka seadusega kehtestatud turvanõuded. Lisaks neile on turvafirmal ka mitmeid sisemisi reegleid, mille alusel kasutatakse näiteks kuulikindlaid veste, soomustatud sõidukeid ja muid täiendavaid meetmeid töötajate ja sularaha kaitseks.

Valmis igaks olukorraks, päriselt

Kuigi Eestis on elu üldiselt rahulik, peavad ka siin inkassaatorid halvimaks valmis olema. Viimane tõsine rünnak leidis Eestis aset 1999. aastal, mil kaks rahakandjat elu kaotasid. Hiljem õnneks sääraseid rünnakuid toimunud pole, kuid alates 90ndate lõpust on ka turvameetmed kordades karmimaks muutunud.

Paljudes maailma riikides on inkassaatorite ründamine tänaseni suhteliselt päevakajaline, kuid Eestis mõtlevad enamik inimesi õnneks peaga ning relvastatud inimestele naljalt kallale ei tungita. Lisaks asjaolule, et ohu korral on G4Si töötaja kohe valmis enesekaitseks tulirelva kasutama, heidutab võimalikke röövleid ka tindikaitsega turvakohvrite ja seifide kasutamine. 

Võimaliku rünnaku korral muudavad need rahatähed pöördumatult kasutuskõlbmatuks määrdunud paberiks. Samuti on G4S alati teadlik oma inkassaatorite asukohast ja mistahes ohu korral on turvatöötajal alati võimalik kiirelt abijõudu kaasata. 

Nutikam, turvalisem ja soodsam raharinglus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.