G4S blogi

Kolm huvitavat fakti sularaha kohta, mida sa teada ei pruukinud

Sularaha on endiselt üle maailma kõige levinum maksevahend, mida kasutavad igapäevaselt teenuste ja kaupade eest tasumiseks inimesed kõikides maailma osades.

Möödunud aastal avaldas G4S Maailma Sularaharaporti, milles on kogutud andmeid 47 eri riigist üle kõigi kuue mandri, et anda ülevaade sularaha minevikust, hetkeseisust ja tulevikuvaadetest. Siin on mõned huvitavad faktid, mida igaüks sularaha kohta teada ei pruugi.

Nõudlus sularaha järele kasvab

Kaardimaksete osakaal ja hulk kasvab aasta-aastalt, kuid nõudlus sularaha järele pole kuhugi kadumas. Raportist ilmneb, et vastavalt sularahaautomaatide (ATM) kasvule on suurenenud ka otsene nõudlus sularaha järele.

Sularaha nõudluse suurenemisest annab märku asjaolu, et ATM-idest võetakse raha üha enam välja ning pidevalt suureneb ka kogu ringluses oleva valuuta hulk. Kuigi kaardimaksete hulk kasvab isegi suurema kiirusega, ei ole sularaha kasutamine sugugi kadumas ega isegi kasvu langemise märke näitamas.

Aafrika on sularahast enim sõltuv maailmajagu

Sularahast erinevate piirkondade lõikes rääkides tuleb alati arvesse võtta iga regiooni ja riigi eripärasid, ajalugu ja hetkelist olukorda. Kõikidest mandritest paistab enim sularahast sõltuvat just Aafrika, kus sularaha kättesaadavus ATMidest on enamike riikide puhul alla maailma keskmise – vähem kui 40,5 ATMi 100 000 elaniku kohta. Ainsaks erandiks on G4S raportis analüüsitud riikidest Lõuna-Aafrika Vabariik, kus sularahaautomaatide hulk on vastavalt 54.

Sularaha kasutust mõõdetaksegi suurel määral just automaatidest sularaha väljavõtmiste järgi, ent arvesse võetakse ka teisi faktoreid. Näiteks jääb enamik analüüsitud Aafrika riike pangakaartide leviku osas alla maailma keskmise (2 kaarti inimese kohta), mis näitab selgelt sularaha olulisust paljudes sealsetes riikides.

Positiivne on see, et sularaha kättesaadavus on üle kontinendi nii pankade kui ka automaatide läbi kasvamas – ülemaailmsete keskmiste näitajateni on veel siiski arenguruumi.

Ainulaadne maksevahend

Sularahal on mitmeid unikaalseid omadusi, mis seda teistest maksevahenditest esile toovad ja eristavad. Alustuseks on sularaha alati kättesaadav ja usaldusväärne, kuna ei vaja kasutamiseks eraldi tehnilisi vahendeid (taristut).

Tõenäoliselt suurim sularaha erinevus mistahes teiste maksevahenditega võrreldes on anonüümsus – sularahaga makstes ei jää vähemalt maksevahendi näol tehingust ühtegi jälge maha. Just see punkt on tänapäeval üha olulisemaks muutumas, kuna inimeste andmete kasutamine pole tihtipeale läbipaistev ja selge ning digitaalses maailmas on privaatsus juba ammu oma tegeliku tähenduse kaotanud. 

Sel põhjusel on sularaha populaarne ka mõnes lääneriigis, näiteks Saksamaal, kus kodanikud eelistavad oma makseid pankade ja muude asutuste jälgiva pilgu alt kõrval hoida, et sel moel veidigi privaatsust säilitada.

Rahalise kaasatuse osas on sularahal samuti asendamatu roll, kuna annab võimaluse igapäevasteks tehinguteks üle 2 miljardile inimesele üle maailma, kel puudub ligipääs pangakontole.

Nutikam, turvalisem ja soodsam raharinglus.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.