Kuidas reisil olles sularahaga võimalikult turvaliselt ümber käia?

Detsember ja jaanuar on populaarsed ajad reisimiseks, kuna paljud inimesed võtavad oma teenitud puhkused välja just sel perioodil ning eelistavad seda külma talve asemel mõnel soojal maal veeta.

Just reisides on aga suurim oht langeda varguse või pettuse ohvriks, mistõttu tasuks lähtuda teatud põhimõtetest, et võimalikke riske vähendada.

Kanna kaasas ainult nii palju raha, kui sul päriselt vaja läheb

Esimese asjana tuleks alati kaaluda, kui palju sul tegelikult reisil olles korraga sularaha vaja kaasas kanda on. Krediit- ja deebetkaarte ei pruugita küll igal pool vastu võtta, kuid nende maksevahendite suureks plussiks on kindlustus pettuste ja varguste vastu. Varguse korral saab pangakaardi lasta kinni panna ja pettuse korral on pangad suutelised inimesele petturi poolt tehtud maksed tagastama. 

Samas ei tasu ka pangakaarte kui puutumatuid maksevahendeid vaadata. Igal aastal tekitatakse varastatud pangakaartidega inimestele palju kahju, kuna ilma PIN-koodita on  võimalik endiselt näiteks viipemakseid teha ning tehes kaardi mõlemast küljest fotod saab sellega ka veebioste teha. Seepärast on kaardi varguse või kadumise korral kõige tähtsam kiirus – see kui kähku inimene varguse avastab ja kaardi kinni laseb panna.

Sularaha kadumise või varguse korral on kogu summa aga suure tõenäosusega jäädavalt läinud.

Sularaha ikkagi kaasa võttes ei tohiks kunagi hoida kogu oma raha ühes kohas – näiteks rahakotis – vaid see iseenda ja oma pagasi vahel ära jaotada. Üks osa rahast võib muidugi rahakotis olla, teine aga näiteks kinga sees ja kolmas üleüldse kohvris, mis on hotelli jäetud. Üldiselt tasuks reisil olles võtta sularaha automaatidest välja vastavalt vajadusele, mitte ühe korraga suurt summat.

Sularaha võta välja usaldusväärsest ATMist

Hotellis viibides ei tasu samuti arvata, et toast ei saa keegi sinu vara kätte. Vargused ei leia aset ainult hotellist väljaspool ning on ette tulnud ka seda, et hotellitöötajad ise tegelevad pisivarguste või krediitkaardipettustega. Isegi restoranis arve maksmiseks pangakaarti klienditeenindajale ulatades võib juhtuda, et kliendi andmeid kopeeritakse.

Üks variant on kasutada hotellitoas olevat seifi, mille turvalisus sõltub aga olenevalt asukohast ja valitud hotellist. Teine variant on väärisasjad lihtsalt oma pagasisse või hotellituppa kavalalt ära peita, nii et seda esimese hooga üles ei leitaks.

Sularaha ATMidest välja võttes tuleks alati eelistada tihedalt asustatud paikades asuvaid sularahaautomaate või näiteks hotellis asuvaid seadmeid. Paljudes riikides võib kohata tänavatel üksikuid sularahaautomaate, mille ainsaks sildiks ongi “ATM” või “Cash”. Sellistest automaatidest saab küll sularaha kätte, ent varjatud teenustasud võivad sageli ulatuda tunduvalt kõrgemale ametlike pankade omadest.

Reisil olles vastutad oma raha eest sina ise ning see, milliseid ohutusabinõusid ja põhimõtteid sa rakendad, võib otsustada, kas tuled reisilt tagasi naerusuise ja puhanuna, või rahast lageda ja pahasena.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.