Millised turvanõuded kehtivad Eestis suurte sularahakoguste vedamisel?

Foto: G4S.

Siililegi on selge, et suurte koguste sularaha vedamine on ohtlik ettevõtmine ning seetõttu on valitsuse poolt kehtestatud vastavalt raha kogustele ka kindlad nõuded, mida raha vedaja peab täitma.

“Summad on reguleeritud Vabariigi Valitsuse määrusega,” ütles G4S sularahadivisjoni riskijuht Raul Reap. “Tavaoludes üle nelja miljoni korraga ei veeta. Sellest suuremad veod toimuvad juba keskpankade korraldusel ja erimeetmete rakendamisel – politseieskort ja natuke jõulisemad vahendid,” ütles ta ning lisas, et selliseid summasid esineb Eestis siiski harva.

Need nõuded on vajalikud mitte ainult raha kaitsmiseks, vaid ka ühiskonna turvalisuse hoidmiseks ning nõuete täitmine mõjutab otseselt Eesti elanike turvalisust. “Sularahavedu toimub avalikus ruumis ja rahaveoseid rünnatakse enamasti avalikus ruumis. Sularaha on kurjategijate silmis kõige atraktiivsem vara ja seetõttu on riskid selle kaitsmisel oluliselt suuremad võrreldes muu vallasvaraga,” rääkis Reap ja lisas, et turvanõuetest kinnipidamine aitab selliseid rünnakuid ennetada.

Suuremate summade vedamisel tuleb lähtuda raha ja väärtpaberite veo korrast, kus on näiteks kehtestatud, et üle miljoni eurose veose korral peab olema kaasas vähemalt kaks tulirelvaga relvastatud turvatöötajat ja kasutama soomustatud sularahaveosõidukit või turvakohvrit. Kui summa ületab aga nelja miljonit eurot, tuleb raha ja väärtpaberite vedu kooskõlastada juba Politsei- ja Piirivalveametiga.

Kuidas on lood alla miljoni euro transportimisega?

Määrus kehtib muidugi ainult sularahaveo teenuse osutajatele, mitte eraisikutele, kes oma raha ühel või teisel põhjusel peavad transportima. “Kodust suvilasse vea nagu tahad,” sõnas Reap. Alla miljoni euro suuruste vedude korral on nõuded seotud Reapi sõnul miinimumpalgaga.

G4Si töötajate jaoks ongi enamlevinud pigem tavaliste poodide sularahakassade transport, kus summad jäävad mõne tuhande euro juurde.

“Kuni sajakordse miinimumpalgani võib põhimõtteliselt vedada ükskõik kuidas, aga sealt edasi tuleb rakendada juba kindlaid nõudeid. Kui täna on miinimumpalk 540 eurot, siis üle 54 000 eurose veose korral peab kasutama ka kahte relvastatud turvatöötajat või siis ühte turvatöötajat ja intelligentse kaitsega ehk värvipommiga kohvrit,” selgitas ta. Samuti kasutab G4S rahaveoks sõidukeid, mis on varustatud kõige uuema turvatehnoloogiaga.

Eesti lähiajaloost on teada kolm tõsist inkassaatorite ründejuhtumit, millest kaks lõppesid inimohvritega. Euroopas on sularahaveoste rünne igapäevane, hoolimata sellest, et kasutatakse relvastatud turvatöötajaid ja soomukeid. Kuigi rohkem rünnakuid pannakse toime nendes piirkondades, kus sularaha transpordiks kasutatakse relvastamata turvatöötajaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.