Poepidajale teadmiseks: kuidas sularahaga võimalikult ohutult ümber käia ja mida mitte teha?

Foto: Scanpix/Valgamaalane/Arvo Meeks.

Kas oled näinud mõnda filmi või sarja, kus on kujutatud tankla või toidupoe röövimist? Varas käseb kassapidajal kassa tühjendada ning kotti laduda. Kahjuks on säärased juhtumid levinud ka päris maailmas, nagu mitmetelt internetti postitatud videodelt näha võib.

Kuid kuidas peaks poeomanik üldse sularahaga ümber käima, et riske võimalikult madalana hoida?

Sularahaga seotud riskide vähendamiseks on mitmeid erinevaid mooduseid

Sularaha vedamisega on seotud teatud riskid, mille vältimine on tihtipeale keerukam kui inimene arvata oskab. Selliseid riske peavad meeles pidama näiteks kaupmehed ja poepidajad, kes tööpäeva lõpus kassat tühjendavad ning raha kauplusest välja viivad, et see lähima sularahaautomaadi juures arvele panna. “Kui üksik kaitsetu töötaja liigub suuremate summadega kindlal kellaajal, näiteks iga päev veerandtunni jooksul peale kaupluse sulgemist, on kindlasti teatud eeldused rünnakuks juba loodud,” sõnas G4S sularahadivisjoni riskijuht Raul Reap.

Märkimisväärsetes kogustes sularaha liigub teadupärast igapäevaselt suurtes toidupoodides. Näiteks paljudes kaubanduskeskustes saadab iga sularahaga ringi liikuvat töötajat alati ka G4S turvatöötaja. “Selleks, et suuremate rahakoguste juures oleks alati turvatööd õppinud inimene, kes on vaba ümbruse jälgimiseks ja ei tegele samal ajal raha sisestamisega,” selgitas Reap.

Toidupoodidest rääkides toob ta välja ka torupostisüsteemi, mida mitmed suuremad ettevõtted raha liigutamiseks kasutavad. “Kassapidajal kassas ei olegi suurt hulka sularaha, vaid selle kogunemisel saadab ta raha torupostiga tagaruumidesse, vältides niimoodi suurte summade hoiustamist kõige ligipääsetavamas kohas,” rääkis Reap, kelle sõnul on selliseid süsteeme kasutusel mitmes suuremas toidupoeketis.

Lisaks torupostile on poodides ja kauplustes võimalik kasutada ka ühesuunalist seifi, mida kasutatakse näiteks mõnedes tanklakettides. “Kassa sahtlisse raha kogumise vältimiseks on kaupluses ühesuunaline seif, kuhu saab raha sisse panna aga välja võtmiseks vajalikku võtit kohapeal ei hoita,” rääkis Reap.

Kõige uuemaks lahenduseks on Cash360 sularahakäitluse teenus. Klienditeenindaja sisestab raha nutiseifi, mis kontrollib selle üle ja edastab kohe põhjaliku ülevaate infosüsteemi – kes, mis kell, millist raha ja kui palju sisestas. Selline G4S pakutav lahendus on lisaks sularaha turvalisele hoiustamisele aidanud vähendada rahakadusid ja raha korduvat ülelugemist.

Nutiseifi kogunenud sularahale on ligipääs ainult G4S inkassaatoritel ja nemad hoolitsevad selle õigeaegse tühjendamise eest. Kliendile on see väga mugav, sest kulutab minimaalselt töötajate aega, kuid annab samal ajal sularaha liikumisest põhjaliku ülevaate. Samuti on sularaha turvaliselt hoitud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.