Avansi maksmine: kas ja kuidas seda teha?

Millistel juhtudel võiks avansi maksmise vajadus tekkida?Foto: Scanpix

Avansi maksmine ei ole tänapäeval kuigi levinud ning on vaikselt kadumas. Defineerides sisulist poolt, siis on see rahaliste vahendite ettemakse töötajale. Millistel juhtudel võiks selline vajadus tekkida?

“Erakorralise olukorra või kehva kulutuste planeerimise tõttu võib inimesel tulla ette olukord, kus tekkib möödapääsmatu vajadus lisaraha leidmiseks,” rääkis Grow Finance’i tiimijuht Veiko Nüüd. “Kui töötaja ja tööandja jõuavad omavahel kokkuleppele, siis on võimalik töötasu  välja maksta avansina.”

Nüüd täpsustas, et tööandja ei ole kohustatud ettemakset tegema. “Kokkuleppe saavutades, tuleb vormistada asjakohane dokument, millal ja kui suures osas kuisest tasust ettemakse tehakse,” ütles ta. Seega on avansi maksmine üldiselt siiski kokkulepete küsimus ning mingit kohustust töötajale osa palgast ette maksta tööandjal ei ole. Teatud puhkudel on aga avansi küsimine õigustatud.

Tööandjale muutub Nüüdi sõnul rahaline ettemakse kohustuslikuks töötaja lähetusse saatmisel. TLS § 40 lg 4 ütleb – töötajal on õigus nõuda töölähetusega kaasnevate võimalike tekkivate kulude hüvitamist mõistliku aja jooksul enne töölähetuse algust. “Töötajal on õigus keelduda lähetusest, kui tööandja ei ole mõistliku aja jooksul ettemaksu teinud,” sõnas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.