Ekspert selgitab: millal sa võid puhkusele minna ja kui palju sõnaõigust on selles tööandjal?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto. Unsplash

Soovides teha tööst ettenähtud paus tuleb puhkuseplaanidest tööandjat teavitada kalendriaasta algul. “Tööandja peab koostama puhkuste ajakava ning teavitama töötajaid sellest hiljemalt märtsi lõpuks,” selgitab Grow Finance partner Veiko Nüüd.

See aga tähendab, et puhkuse aja määrab siiski tööandja, võttes võimalusel arvesse töötaja soove. Erandina on seoses lastega õigus nõuda põhipuhkust töötajale sobival ajal:

– naisel vahetult enne ja pärast rasedus- ja sünnituspuhkust või vahetult pärast lapsehoolduspuhkust (viimane laieneb ka mehele).

– vanemal, kes kasvatab kuni seitsmeaastast last või seitsme kuni kümneaastast last, lapse koolivaheajal.

Seejuures tuleb teada, et värskelt tööle asunul on õigus saada puhkust pärast kuuekuulist töötamist. “Kokkuleppele jõudes võib töötajale anda puhkust ka varem, kuid sellisel juhul võrdeliselt töötatud ajaga,” ütleb Nüüd.

Iga-aastane põhipuhkus on 28 kalendripäeva, kuid töötaja ja tööandja võivad kokku leppida ka pikemas põhipuhkuses. “Igal kuul “teenib“ töötaja ligikaudu 2,33 põhipuhkuse päeva. See arv tuleneb, jagades kalendriaasta põhipuhkuse 12 kuuga: 28/12= 2,33,” põhjendab Nüüd.

Ta lisab, et põhipuhkuse nõue aegub ühe aasta jooksul arvates selle kalendriaasta lõppemisest, mille eest puhkust arvestatakse. Näiteks kui töötate 2019. aastal välja 28 kalendripäeva puhkust, saate seda kasutada nii 2019. aastal kui ka 2020. aastal.

Mängu tulevad seadused

Puhkusele minnes tuleb arvestada ka seaduses määratud paragrahviga, mis ütleb, et puhkuse eest tasu maksmine peab toimuma hiljemalt eelviimasel tööpäeval enne puhkuse algust. “Tööandjaga võib kokku leppida puhkusetasu hilisemas maksmises, kuid mitte hiljem kui puhkusele järgneval palgapäeval,” sõnab Nüüd.

Puhkuse ajal võib ette tulla ka haigestumisi, millest tuleb tööandjat teavitada, sest haiguse ajal puhkus peatub ning tervenedes on töötajal õigus kasutada kasutamata jäänud puhkuse osa. Sellisel juhul tuleb soovist teavitada tööandjat või puhata poolte kokkuleppel muul ajal.

Olemas on ka võimalus paluda tööandjalt tasustamata ehk palgata puhkust. Kohustus tööandjal seda võimaldada on ainult lapsevanemale või eestkostjale, kes kasvatab kuni 14-aastast last või kuni 18-aastast puudega last ning seda kuni kümne tööpäeva ulatuses.

“Tasustamata puhkuse õigus on ka töötajal, kes kasutab seda näiteks sisseastumiseksamite ja -katsete sooritamiseks. Ka osa õppepuhkust on võimalik saada tasustamata kujul.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.