Ema- ja tütarettevõtted: kuidas neid asutada ja nende vahel raha kanda?

Foto: Scanpix/Reuters.

Ema- ja tütarettevõtetest on tõenäoliselt kuulnud pea kõik inimesed. Mõnel firmal on tütarettevõtteid lausa trobikond ning emaettevõtte peamiseks tegevuseks ongi nendega majandamine. Kuid kuidas täpselt üldse tütarettevõtet luua ja mida tasuks kahe firma vahel raha liigutades tähele panna?

Mille jaoks peaks üks firma teisele üldse emaks hakkama?

Grow Finance’i partneri Ulvi Tallo sõnul on tütarettevõtte see firma, milles omab osalust üle 50% mõni teine firma. Sel juhul nimetataksegi suurema osalusega firmat emaettevõtteks ning sellele kuuluvat firmat tütarettevõtteks. “Sinna juurde käivad veel täpsustused, et kui ta omab kontrolli, aga vähemosalust, siis ta on ka tütarettevõte,” selgitas ta.

Mõnel lugejal võib nüüd tekkida küsimus, et milleks on ühel ettevõttel üldse teist firmat vaja “omada”. “Võibolla on tütarfirmal teine ärisuund, mis pole seotud emaettevõttega. Teiseks on meie tulumaksusüsteem selline, mis soosib firmasse raha jätmist. Seega on ettevõtjatel, kellel on palju ärisid, mõistlikum hoida läbi holding‘u kõiki oma ärisid. Ettevõtlikul ettevõtjal on tavaliselt rohkem kui üks ettevõte, lihtsalt öeldes,” selgitas Tallo. “Mõistlikum selles mõttes, et siis saab tulumaksukohustust edasi lükata, sest enamasti kasutatakse firma raha investeeringuteks ning kui seda välja ei võta, ei tule selle pealt ka tulumaksu maksta.”

Kuidas kahe firma vahel raha liigutamine käib?

Tundub, nagu oleks kahe firma omamine justkui lahendus paljudele probleemidele, kuid tegelikult see päris nii ei ole. “Ülekandel peab alati olema põhjus,” ütles Tallo. “Kui tütarettevõtte asutatakse, siis tavapäraselt tuleb sinna sisse maksta osakapital. See on üks variant, kuidas emafirma saab tütarettevõttesse raha paigutada. See võib olla osakapital, aga firmale võib anda ka laenu.”

Laenu andmisel tuleb Tallo sõnul jälgida, et tütarfirmale antud laen vastaks turu tingimustele. See välistab, et emaettevõtte annab tütarfirmale olematu intressiga laenu ja kannab sedasi praktiliselt tasuta kahe firma vahel raha. “Tuleb vaadata, et intress vastaks turu tingimustele.”

“Omavahel võivad samas kaks firmat teha tehinguid, osta-müüa. Kuid kõik omavahel tehtavad tehingud peavad samuti vastama turu tingimustele. See tähendab, et kui sa müüd ja ostad kaupa, siis sa peaksid ka ema- ja tütarettevõtete vahel müüma samadel tingimuste ja hindadega, kui võõrale müües,” rääkis Tallo.

Tütar ei saa emale laenu anda

Sagedane on see, et kui tütarettevõte hakkab kasumit teenima, tahab emaettevõte seda välja hakata võtma. Sel juhul on Tallo sõnul raha kandmiseks mitu võimalust. “Üks variant on dividendid, millelt tuleb muidugi tulumaksu tasuda. Teine variant on kaupade või teenuste ost-müük, mis võib käia mõlemat pidi. Kolmandaks, mida palju tahetakse teha, on laenu andmine emaettevõttesse,” selgitas ta. Teatavasti keelab aga äriseadustik tütarfirmal emafirmale laenu anda. “See on võlausaldajate kaitseks, et sa ei viiks tütarfirmast raha välja,” sõnas ta.

Kui aga mingil põhjusel tütarettevõttest emafirmale ikkagi laenu antakse, klassifitseerib  maksuamet selle kui kasumi jagamise ning laenu pealt tuleb lõpuks ikkagi tulumaksu tasuda. “Sisuliselt sama, mis on dividend. Aga kui antakse laenuna, siis arvatakse, et pääsetakse tulumaksust,” selgitas Tallo.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.