Kas emapalgaga skeemitamine on veel võimalik ja kuidas see üldse käib?

Emapalgaga skeemitamisest on kirjutanud blogijad ja meediaväljaanded ning seetõttu on tegu üpris hästi tuntud valdkonnaga. Sisuliselt seisneb või õigemini seisnes skeem selles, et rasedusest teada saades suurendab inimene oma sissetulekuid, et seeläbi lapsepuhkusel viibides suuremat lisasissetulekut saada. Üsna pea on sellised skeemid aga kadumas.

Seadusemuudatus välistab sisuliselt emapalkadega skeemitamise

“Emapuhkusega on nüüd eriti lihtne. Kui varem sai planeerida, et millal puhkusele minnakse ning seeläbi oma palka mingi mooduse abil suurendada, siis täna enam seda teha ei saa,” rääkis Grow Finance’i partner Ulvi Tallo. “Kui eelnevalt võeti arvesse eelmise aasta palgatulu, siis nüüd võetakse arvesse jooksva aasta palgatulu, mis algab enne seda, kui inimene on rasedaks jäänud.”

Täpsemalt muutub vanemahüvitise arvestamise aluseks olev periood 1. septembrist 2019. Alates septembrist lahutatakse lapse sünnikuust sellele eelnevad 9 kuud ja hüvitise suurus arvestatakse 9-le kuule eelneva 12 kuu tulude alusel.

“Ma olen näinud ja kuulnud, et vanasti oli rasedaks jäädes võimalik, kui oli olemas selline tuttav või oma firma, tõsta oma palk suuremaks, et seeläbi tulevikus suuremat emapalka saada,” sõnas Tallo. Muudatused vanemapuhkuste ja -hüvitiste süsteemis välistavad aga selliste skeemide toimimise ning ainsaks variandiks jääb lapse sünni planeerimine juba tükk maad ette.

“Enam ei saa sedasi oma palka planeerida. Ainuke variant on see, et kui sul tekib mõte, et hakkad planeerima lapse saamist. Siis võib inimene vaadata ja teha kõik endast oleneva, et palk oleks juba enne lapse sündi võimalikult suur. Aga seda tuleb teha juba enne kui inimene on rasestunud,” selgitas ta.

Oma vanemahüvitise suurust saab uue süsteemi järgi kerge vaevaga arvutada siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.