Grow Finance'i blogi

Kumb on mõistlikum: kas investeerida eraisikuna või ettevõtte alt?

Kas mõistlikum on investeerida eraisikuna või ettevõtte alt? Grow Finance partneri Ulvi Tallo sõnul asjale ühest vastust ei ole. “Igaüks peab otsustama, mis talle parim on, kuid hea on teada, et mõlema puhul on omad eelised ja puudused,” lausus ta.

Eraisiku tulumaksu tasumine

“Investeeringute tulud jagunevad kahte ossa, vara väärtuse kasvust ja dividendest saadav tulu,” lausus Tallo.

Eraisikuna investeerides tuleb investeeringute tuludelt maksta tulumaksu kohe kui see tekib. “See tähendab siis kord aastas – seda ainult välja arvatud juhul, kui sellest saadav tulu pannakse investeerimiskontole,” selgitas Tallo. Tulumaksu tasumise kohustus tekib alles siis, kui investeerimiskontolt võetakse välja rohkem raha kui sinna on pandud.

Tulu ei teki väärtpaberite hoidmisest vaid ainult müümisest. Aasta jooksul aktsiate müügist saadud kasumid ja kahjumid summeeritakse ja see tuleb järgmise aasta märtsis deklareerida.

Kuna üldjuhul soovitakse müügist saadud raha uutesse aktsiatesse investeerida, siis võib kaaluda võimalust kahjumis olevad varad üle vaadata ja võimalusel ära müüa ja soovi korral koheselt ka tagasi osta. Nüüd aasta lõpus oleks hea aeg oma portfell ka tulumaksu aspektist lähtuvalt üle vaadata.

Deklareerimine tehingute kaupa

Eraisikuna peab väärtpaberite müügist ja dividendidest saadud tulu deklareerima tehingute kaupa. Seejuures on oluline panna tähele, kui dividenditulu saadakse väljaspool Eestit, siis tavaliselt on sellelt teises riigis tulumaks kinni peetud.

“Seda on näha väärtpaberikonto ja/või  panga väljavõttelt, kuhu dividend laekub. Enamasti Eestis selle tõttu tulumaksu lisaks enam maksma ei pea, kuid see tuleb siiski deklareerida. Kui väärtpaberiportfell on mahukas, siis see võib olla väga tüütu,” lisas ta.

Tähele peab ka panema, et mõne välisriigi puhul ei peeta tulumaksu kinni ja see tuleb veel eraldi välja tuua. “Samas tavaliselt selliseid aktsiaid ei ole palju,” lausus ta.

Eraldi reeglid välismaal

Eraettevõttes teeb deklaratsioone raamatupidaja ja ise selle pärast ei pea muretsema.  Kui kaubelda väärtpaberitega läbi ettevõtte, siis Eesti ettevõtluse poole pealt peab tulumaksu tasuma tavapäraselt. “Seda tuleb teha, kui võtad ise oma firmast raha välja” kommenteeris Tallo.

Kui tegemist on dividendituluga, siis tulumaksu seadus sätestab, et dividenditulu, kus osalus on üle 10 protsendi, ei lähe topeltmaksustamisele.

Uuri lisaks Grow Finance kodulehelt.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.