Grow Finance'i blogi

Mida pead sa maksude kohta teadma siis, kui sul on mitu tööandjat?

Kui mitme tööandja juures teenitakse kokku rohkem kui 1200 eurot kuus, siis tekib tuludeklaratsiooni esitades olukord, kus töötaja peab maksma ise tulumaksu. Foto: Unsplash

Kui töötatakse mitme tööandja juures, siis on oluline jälgida nii sotsiaalmaksukohustust kui tulumaksuvaba tulu, selgitas Ulvi Tallo Grow Finance’ist.

Sotsiaalmaksukohustus ja avaldused

Minimaalne riigi poolt kehtestatud sotsiaalmaksu tasumine annab töötajale kehtiva ravikindlustuse. Sotsiaalamaksu minimaalse kohustuse aluseks olev kuumäär on 2019. aastal 500 eurot (2018. aastal oli see 470 eurot), mis tähendab tähendab, et maksu tuleb riigile maksta 165 eurot kuus.

Minimaalset sotsiaalmaksu maksab see tööandja, kellele on töötaja esitanud avalduse maksuvaba tulu arvestamiseks. Kusjuures tuleb tähelepanelik olla, et kui töötaja on esitanud avalduse mitte arvestada maksuvaba tulu või arvestada 0 eurot, siis on ka see esitatud avaldus, mis toob kaasa kuumääralt sotsiaalmaksu maksmise kohustuse.

Kui isik töötab mitme tööandja juures ja pole esitanud ühelegi tööandjale avaldust maksuvaba tulu arvestamiseks, siis maksvad tööandjad sotsiaalmaksu tegeliku kuutasu alusel. Seega makasuvaba tulu arvestamise avalduse esitamine on töötaja enda huvides.

Tulumaksuvaba tulu arvestamine

Mitme tööandja juures töötav isik saab esitada avalduse maksuvaba tulu arvestamiseks ainult ühele tööandajale, välja arvatud siis, kui väljamakse saaja saab maksustatavat tulu lisaks sotsiaalkindlustusametilt.

Juhul kui väljamakse saaja saab samaaegselt maksustatavat tulu sotsiaalkindlustusametilt ja palgatulu maksjalt, võib ta esitada maksuvaba tulu avalduse mõlemale tulumaksu kinnipidajale. Sel juhul ei või avaldustele märgitud maksuvaba tulu kokku ületada 500 eurot.

Oluline on siinjuures, et juhul kui mitme tööandja juures teenitakse kokku rohkem kui 1200 eurot kuus, siis aastas ühel korral, oma tuludeklaratsiooni esitamisega, tekib olukord, kus töötaja peab ise tulumaksu maksma riigile. Kui seda ei soovita teha, siis tuleb tulumaksuvaba avaldusel arvestada koheselt oma kogu aasta tuludega, mis teenitakse ja vastavalt sellele arvestada oma tulumaksuvaba summa.

Uuri Grow Finance tegevuse kohta rohkem siit.

Vähem raamatupidamist, rohkem ettevõtlust.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.