Mida teha, kui maksuamet tuleb ettevõtet kontrollima?

Peale töötamise registri (TÖR) sisseseadmist 2014. aastal ning nõudmiste karmistamist registreerimise tähtaja osas, on maksuhaldurid asunud agaralt maksukorralduse seaduse sätete täitmist kontrollima.

Alates 2019. aastast on kohustuslik märkida TÖR-i ka töökohtade täpsed aadressid, seega võib kergesti juhtuda, et maksuametnik astub ootamatult ettevõtte uksest sisse, võtab töötajad ükshaaval ette ja teeb kindlaks, kas nendega on töölepingud sõlmitud ja töötamine TÖR-is korrektselt registreeritud.

Kuna ettevõtjal on kohustus inimese töötamine tema firmas registreerida tööleasumise alguseks, siis teoreetiliselt peaks iga töötegija kohta olema kehtiv registreering. Sel viisil saab maksuametnik kontrollida, kas kõigi töötajate palgad ka deklareeritakse ja nendelt maksud üle kantakse.

Kui ettevõtja on need nõudmised täitnud, pole reeglina põhjust karta, et maksuametniku visiidist ebameeldivusi tõuseks.

Kuidas käituda, kui maksuamet on ühel päeval ukse taga?

Niisugune külastus ehk vaatlus on maksumenetluse üks liike ning sel puhul kehtivad ka üldised maksumenetlust puudutavad seadusesätted ning asjaosaliste õigused ja kohustused. Ametnikul on õigus siseneda ettevõtte tööruumidesse või -territooriumile, kuhu tavaliselt on kõrvaliste isikute juurdepääs piiratud. Seejuures on aga võimalus, et maksukohuslase õigusi riivatakse.

Ametnik tohib vaatluse käigus küsida ettevõtte majandustegevust puudutavaid küsimusi, teha dokumentidest koopiaid, pildistada, kuid mitte läbiotsimist korraldada – näiteks lukustatud ruumide avamist nõuda. Tal ei ole õigust küsida töötajate kohta isiklikku laadi infot, näiteks nende isiklike pangakontode väljavõtteid või nõuda käekottide avamist.

Vaatluse puhul on aluseks ameti poolt väljastatud kirjalik korraldus ehk haldusakt, kus näidatud kontrollimise eesmärk. Ettevõtjal on soovitatav kindlasti dokumenti näha küsida, veendumaks kontrolli seaduslikkuses.

Kui aga vaatluse objektiks olev isik ennast siiski ebakindlana tunneb, siis on tal õigus kasutada esindaja abi. Sel puhul loetakse esindaja ütlused  kontrollitava ütlusteks ja ta võib selgitusi anda üksi või esindatava juuresolekul. Ettevõtjal on ka õigus kaasata toimingute juurde ekspert ning esitada MTA-le oma arvamus või vastuväited.

Samas on kontrollitav isik kohustatud maksuametnikule teada andma kõik asjaolud, millel on vaatluse seisukohast tähtsust. Ametniku takistamise eest vaatlusel, andmete mitteesitamise või valeandmete esitamise eest karistatakse seaduse järgi rahatrahvi või isegi vangistusega.

Loota ei saa sellele, et registreerimata töötajad maksuametnike kohalejõudmisel peitu poevad – nad leitakse suure tõenäosusega siiski üles.

Maksuametnike külaskäigu eesmärk on tagada tööjõumaksude laekumine. Kui registreerimata töötajad leitakse, siis kohustatakse ettevõtjat MTA otsusega töötajad arvele võtma ning nende palgad deklareerima ja maksud tasuma.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.