Puust ja punaseks: kuidas käib päevarahade maksmine ja kas tööandja peab seda tegema?

Olenevalt töökohast võib töötajal ette tulla olukordi, kus tööandja soovil peab minema välislähetusse või tööreisile. Sellistel puhkudel on töötajal seaduse järgi õigus nõuda oma tööandjalt päevaraha.

Ühes kalendrikuus võib maksuvabalt 50 eurot maksta esimese 15 päeva eest. Ülejäänud päevade eest on maksuvaba päevaraha summa 32 eurot. Päevaraha alammäär on 22,37 eurot päevas ja päevaraha makstakse, kui välismaal asuv lähetuskoht asub vähemalt 50 kilomeetri kaugusel asula piirist, kus töö tegemise koht paikneb.

Siseriikliku lähetuse korral võib tööandja töötajale päevaraha ikka maksta, kuid sel juhul ei saa seda enam maksuvabalt teha ehk põhimõtteliselt on tegu tavalise töötasuga. Siiski saab siseriikliku töölähetusega seonduvad reisi- ja majutuskulud hüvitada maksuvabalt.

Näide: tööandja otsustab päevaraha maksta

Tööandja võib välislähetuse päevaraha määra vähendada kuni 70 protsenti, kui lähetuskohas viibimise ajal tagatakse töötajale tasuta toitlustamine. Kusjuures hommikusööki hotellis arvatakse maksuameti vaatepunktist siiski majutus-, mitte toitlustuskulude hulka.

Oletame, et lähed Saksamaale 20 päevaks lähetusse perioodil 01.01.2019 kuni 20.01.2019. Tööandja on nõus sinu reisiga seonduvad kulutused katma ning maksma sulle maksuvabalt päevaraha maksimaalses ulatuses. Sel juhul saaksid esimesed 15 päeva (01.01. kuni 15.01.) maksuvaba päevaraha 50 eurot ja järgneva viie päeva eest (16.01. kuni 20.01.) maksuvabalt 32 eurot.

Juhul kui tööandja on nõus päevaraha maksma, kuid soovib seda teha minimaalselt, saaksid päevaraha 22,37 eurot. Tööandjal on variant ka päevaraha 70% võrra vähendada juhul kui töötajale on lähetuspaigas viibimise ajal tagatud toitlustus. Sellisel juhul jääks 22,37 eurost järele 6,71 eurot.

Päevaraha ja töölähetuse hüvitis ei ole sama asi

Töölähetusega seostuvate kulude – sõit ja majutus, reisikindlustus, viisa, pagasivedu – on töötajal õigus nõuda hüvitist enne töölähetuse algust. Nii töölähetuse kulude hüvitamiseks kui ka päevaraha maksmiseks peab tööandja oma otsuse kirjalikult tegema.

Tasub tähele panna, et kuigi töötajal on õigus nõuda tööandjalt päevaraha ja lähetusega seostuvate kulude hüvitamist, pole tööandjal kohustust neid maksta. Samas on töötajal õigus päevarahade ja hüvitiste puudumise korral lähetusest ka keelduda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.