Raamatupidamisfirma juht: uus pensionisüsteem annab OÜ-tajatele rohelise tule, et makse ei olegi vaja eriti maksta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Elmo Riig/Sakala/Scanpix

“Varem veensin kliente, et ettevõtjana on hea maksta miinimumist suuremat palka, siis on olemas ravikindlustus ja saad kunagi suuremat pensioni,” ütles Grow Finance partner Ulvi Tallo rääkides uuest pensioni arvestamise süsteemist. „Tänaseks on see motivatsioon suuremast pensionist kindlasti kahanenud.”

Tallo sõnul annab muutus signaali, et OÜ-tamine on ettevõtjale veelgi kasulikum. “OÜ-tades makstakse miinimumpalka ja ülejäänud võetakse välja dividendina. Uue süsteemi järgi hakkaksid ka sellised ettevõtjad saama suuremat pensioni,” lausus ta.

See tekitab ebaõigluse tunnet, sest suurema ametliku sissetulekuga inimesed peavad lisaks vähekindlustatutele ka OÜ-tajate pensioni kinni maksma.

Arvestades seda, et Eesti rahvastik väheneb ja vananeb, peab Tallo sõnul tuleviku pärast muretsema igaüks juba täna. “Radikaalseid muudatusi võib tulla veel ja seetõttu on oluline, et mõeldakse alternatiividele, mis vanemas eas rahalist tuge annavad,” ütles ta.

Tänastele järeltulijatele suurem koorem

Arvatakse, et pensioni kindlustavad järeltulijad, mis on suures pildis õige. Kui iive riigis on positiivne, ei ole siin ka suuri probleeme.

Normaalne rahvastik peab olema püramiid. “Noorema astme inimesi kõige rohkem, vanemaid kõige vähem, kuid trend on arenenud riikides vastupidine. Esimese samba nõrkus ongi just see, et töötavad inimesed, kelle hulk Eestis pidevalt väheneb, peavad üleval pidama olemasolevaid pensionäre, kelle hulk pidevalt kasvab,” ütles Tallo.

Kui aga väheneva rahvastikuga riigis, nagu seda on Eesti, ütlevad lapsevanemad, et küll nende lapsed neid hiljem ülal peavad, siis seda Tallo ei soovi oma lastele ega soovita ka teistele.

Need lapsed, kes praegu sünnivad, satuvad niigi raskesse olukorda. Tõenäoliselt hakkavad nad maksma suuremaid makse, et riik (loe: meie lapsed, lapselapsed) suudaks pensionäre ülal pidada.

Kuid see probleem on murekoht ka mujal maailmas. “Puhkavad pensionärid, kes elavad head ja rõõmsat elu, ei saa samamoodi edasi kesta. Ka need riigid peavad oma pensionisüsteemis muudatusi tegema,” ütles ta.

Tallo soovitab igaühel leida ka ise lisavõimalusi pensioniea kindlustamiseks. ”Võib panustada teise ja kolmandale pensionisambale ja loota, et haldurid teevad head tööd. Kui on oskusi, siis võid ise investeerida börsil, kinnisvarasse või muudesse varadesse. Kindlalt töötavaid investeerimisviise ei ole olemas, kuid nagu ütleb vanasõna „hoia munad erinevas korvis“ töötab alati paremini,” märkis Tallo.

Uuri Grow Finance tegevuse kohta rohkem siit.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.