Spetsialist selgitab: kuidas küsida viivist maksetähtaja ületanud kliendilt?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Seadusest tulenev viivisemäär on käesoleval hetkel 8 % aastas. Foto: Unsplash.

Arve esitamisel tuleb hoida silma peal, et arve saaja ei ületaks makse tähtaega, kui see nii aga ikka läheb, on arve esitajal õigus küsida viivist alates viivitamise esimesest päevast. “Üldlevinud maksetähtaeg Eestis on 7-21 päeva. Näiteks siis 7 päevase maksetähtaja puhul, saab kaheksandast päevast hakata arvutama viivist,” ütleb Grow Finance partner Veiko Nüüd.

Maksetähtaja möödudes saada meeldetuletus

Viivis arve/nõude esitamine on Nüüdi sõnul tunnetuse küsimus. “Kui klient on väga oluline ja koostööd on tehtud pikemalt, kuid maksed saabuvad aeg-ajalt viibega, siis ei maksa teha sellest numbrit,” sõnab Nüüd. Siiski parema maksedistsipliini saavutamisehuvides on hea saata maksetähtaja möödudes meeldetuletus võlgnikule, seda eriti juhul, kui tegu on uue kliendiga.

Nüüd soovitab klientide või koostööpartneritega lepingut sõlmides ka viivisemäär kirjalikult kokku leppida.

“Kui kirjalik kokkulepe viivisemäära kohta enne teenuse või toote osutamist puudub, siis kohaldatakse seadusest tulenevat viivisemäära. Seadusest tulenev viivisemäär on käesoleval hetkel 8 protsenti aastas ja sellele lisandub Euroopa Keskpanga kohaldatav intressimäär, mille suurust saab vaadata Ametlikest Teadaannetest ja Eesti Panga kodulehelt (seisuga 1. jaanuar 2019 on see 0%),” selgitab Nüüd.

Viivisele esitatakse eraldi arve või sisaldub see järgmisel arvel

Üldlevinud praktika on, et makseviibe puhul saadetakse eraldi arve viivise kohta või lisandub püsiteenuse korral järgmisele arvele viivisesummana.

“Viivis ei tohi olla ebamõistlikult suur. Tarbijast kliendile lubatud viivisemäär võib maksimaalselt olla päevas 0,05% ehk 18,25% aastas, mis on seaduse järgi hetkel maksimum. Kui tegemist on ettevõtete vaheliste viivistega, siis see võib olla suurem.”

Märksõnad: , , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.