LHV blogi

Börsihai võistlus tuleb taas: Miks sa sellega liituma peaksid ja kuidas see käib?

Eesti populaarseim aktsiamäng Börsihai tuleb taas. Iga-aastases mängus saavad osalejad nelja nädala jooksul virtuaalkontol aktsiatega kaubelda, eesmärgiga mõistagi oma portfelli väärtuse teistest suuremaks kasvatamine.

Mis on Börsihai?

Börsihai on lihtsalt öeldes virtuaalne investeerimisvõistlus, kus investorid nelja nädala jooksul oma portfellide suurust kasvatada püüavad. Võitjaks osutub muidugi see, kelle investeeringud talle kõige rohkem tulu on toonud ehk kellel kõige suurema väärtusega portfell on.

Igal Börsihai osalejal on mängu alguses virtuaalportfell, mille väärtuseks on mängu alguses 10 000 dollarit ning igal tööpäeval kuni mängu lõpuni kantakse sinna veel lisaks 1000 dollarit.

Portfelli registreerides saab valida, kas osaleja soovib 10 000 dollarit saada oma virtuaalkontole „rahana“, millega ise omale nullist aktsiaportfell üles ehitada, või aktsiapaketina, kus on tema eest juba selle summa ulatuses ostetud võrdsetes osades Standard & Poor’s 500 indeksi 5 suurima ettevõtte aktsiaid (Microsoft, Apple, Amazon, Facebook, Berkshire Hathaway).

Tasub aga meeles pidada, et kui mängija otsustab mänguga liituda pärast mängu algust, ei saa ta aktsiapaketti oma stardiportfelli valida.

Kellele see mõeldud on?

Börsihai mänguga on oodatud liituma absoluutselt kõik investeerimishuvilised, olenemata varasemast kogemusest, teadmistest või vanusest. Virtuaalsel turul investeerimine annab võimaluse ilma reaalsete riskideta oma investeerimisteadmised praktiliselt reaalses maailmas proovile panna.

“See on hea võimalus alustavale investorile, et proovida, kuidas käib tehingute tegemine,” sõnas LHV maaklertegevuse juht Sander Pikkel. Tänavu on osavaima noore investori leidmiseks tehtud kuni 19-aastastele koolinoortele ka eraldi arvestus ning välja pandud eraldi auhinnad.

Lisaks üksikisikutest investoritele on osalema oodatud ka koolide või firmade ja teiste organisatsioonide või kasvõi tutvusringkonna meeskonnad, et leida, kes on firma või klassi parim investor ja rahakasvataja. Meeskonda kuulumist saab märkida kohe mänguportfelli avamisel.

Miks sa sellega liituma peaksid?

Kui virtuaalkontol investeerimine on LHV keskkonnas tegelikult alati olemas, siis kuu aega kestev Börsihai mäng annab osalejatele veel mitmel moel lisaväärtust. Üheks oluliseks boonuseks võistluse juures ongi teistega võrdlemise aspekt, mida muidu (virtuaalselt) investeerides nii lihtsasti ei pruugi tekkida.

„Börsihai toimub oktoobris, mis on varasemalt olnud üks põnevamaid kuid kauplemiseks. Eelmise aasta Börsihai osalejatel tuli hakkama saada mängu ajaloo ühel raskeimal perioodil, kui oktoobris sai alguse jõuludeni kestnud karuturg. S&P 500 indeks langes mängu ajal 5,38%,” rääkis Pikkel.

Räägime auhindadest

Mängu auhinnafond on 5500 eurot. Esikohavõitja saab auhinnaks 2000 eurot, investeerimisteemalise raamatu ja enda valikul Äripäeva või Delovõje Vedomosti digilehe lugemisõiguse kuueks kuuks.

Lisaks premeeritakse ka parimat koolinoort, kes saab auhinnaks 200 eurot, samuti investeerimisteemalise raamatu ja pooleaastase digilehe lugemisõiguse. Iga mängunädala lõpus premeeritakse ka nädala jooksul oma portfelli enim kasvatanud osalejat ja koolinoort, omakorda vastavalt 1000 ja 100 euroga.

Rebimine käib viimase võistluspäevani

Investeerimis- ja kauplemismängu on LHV korraldanud juba 18 aastat, kuigi esimesed aastad (2001-2006) kandis mäng nime “Noor pensionär”. Aastate jooksul on huvitavaid olukordi ja seiku tulnud ette päris mitmeid. “Aastal 2014. võideti mäng põhimõtteliselt ühe tehinguga,” meenutas Pikkel.

“Tollal oli lubatud kasutada võimendusega ETF-e ehk kiiremini liikuvaid instrumente, aga pärast seda oleme selliste olukordade vältimiseks instrumentide valikut veidi piiranud. See on siiski tavaline, et viimaste päevadeni on põnevus üleval. 2016. võideti mäng näiteks viimasel päeval,” lisas ta.

Mida olulist sa veel teadma peaksid?

Mäng toimub 7. oktoobrist kuni 1. novembrini 2019 ja võitjaks on mängija, kelle portfell on 1. novembri seisuga turul kõige rohkem väärt. Mängule saab registreerida alates 23. septembrist kuni mängu lõpuni.

Börsihai mängus saab kaubelda indeksisse S&P 500 kuuluvate ettevõtete aktsiatega ning väljaspool seda veel lisaks ettevõtete Beyond Meat (BYND), Tesla (TSLA), Alibaba Group (BABA), Uber (UBER) ja Slack (WORK) aktsiatega. Kaalutletud otsuste tegemiseks on osalejatel mängu ajaks tasuta ligipääs Äripäeva ja Delovõje Vedomosti digilehtedele.

Mängus osalemiseks tuleb registreerida oma portfell. Seda saab teha mängu lehel, mis asub aadressil lhv.ee/hai. Mängu lehelt saab lisaks lähemalt lugeda ka mängureegleid ning uurida muud huvitavat infot, mis võib osalejale kasuks tulla. Kommenteeri mängu käiku foorumis või Börsihai Facebooki lehel.

LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.