LHV blogi

Ekspert selgitab: Mis on Eesti kinnisvaraturu peamine nõrkus ja miks inimesed ette ei mõtle?

Uusarendus. Pilt on illustreeriv.Foto: Scanpix/Eesti Meedia/Mihkel Maripuu.

“Tere, tere! Me räägime täna asjadest, mis on väga keerulised ja väga segased,” alustas vestlust Marje Josing, majandusteadlane ja Eesti Konjuktuuriinstituudi direktor

Kinnisvaraturu pikast perspektiivist võiksid rohkem lähtuda nii ostjad kui arendajad-ehitajad. „Öeldakse, et talupojatarkus oli Eesti inimestel, aga me oleme selle kuhugi nagu ära kaotanud,“ tõdeb Marje Josing. Näiteks ei mõelda eluliselt läbi ühistranspordikorraldust ja mõnele poole ei pea enam rajama kõnniteid, kuigi soovitakse autostumist vähendada. Samuti on olnud hulgim põllu peale arendamist, mis on aga tähendanud tohutut logistilist koormust inimestele. „Noor põlvkond tahab, et kõik oleks käe-jala juures,“ selgitab teadlane ja usub, et kümne aasta pärast autodega ringirallimise eelistamine kaob.

Kodu ostmine on enamike inimeste jaoks üks olulisimaid ja rahaliselt suurimaid otsuseid elus, mistõttu on tähtis olla kinnisvaraturul toimuvast teadlik ja mõelda laiemalt ette, arvestades ühiskondlikke trende, inimeste elutsüklit jne. Josingu sõnul on Eesti kinnisvaraturu osaliste üheks suurimaks probleemiks just pikema perspektiivi puudumine.

“Mitte ainult turuosalistel. Eks seda perspektiivi on vaja otsuste langetamisel ka riigi ja omavalitsuste tasemel, et kuidas planeerida, ja muidugi ka kinnisvarafirmadel. Kinnisvara on inimese jaoks, kui täna elamutest rääkida, üks kõige olulisem investeering elus, mis määrab tema jaoks väga palju,” sõnas ta.

Josingu sõnul mõjutab see, kui targalt oskab inimene oma kinnisvaraarendust planeerida, väga palju selle inimese elukvaliteeti tulevikus. Seda, mida lisaks igapäevastele detailidele kinnisvara trendide juures tähele panna ning millises seisu praegune kinnisvaraturg on, kuula lähemalt sellest LHV Podcasti episoodist.

LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.