Ettevõtja, koolitaja ja graafiline disainer räägivad: mida saab ettevõtluskonto abil teha, mida varem ei saanud?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

LHV ettevõtluskonto on juba laia kiitust pälvinud ning selle on enda jaoks avastanud mitusada väikeettevõtjat. Rääkisime neist kolmega, kes selgitavad, kuidas nende valdkonnas ettevõtluskontost kasu on ja miks seda kasutada tasuks.

CareMate’i asutaja: Ettevõtluskonto teeb lisatööd tegevate inimeste elu lihtsamaks

Üks ettevõtluskonto kasulikkuse leidnud ettevõtja on Marion Teder, CareMate’i veebiplatvormi asutaja. CareMate vahendab kodu- ja isikuhooldusteenuseid professionaalsetelt hooleandjatelt vanemaealistele ja erivajadustega inimestele. Samuti pakub CareMate e-koolitusi hooldetöötajatele, kellel puudub vastav erialane haridus.

Tederi sõnul on uuel jagamismajandusel põhineval platvormil töötamine paindlik ja sobib hästi näiteks neile, kes soovivad õpingute või muude tegemiste kõrvalt lisaraha teenida. “Teenusepakkujad saavad ise valida endale aja, piirkonna ning teenused, mida pakkuda,” ütles ta.

CareMate’i juhtidel on hea meel, et LHV ettevõtluskontot pakub, sest selle kaudu on hooleandjatel võimalik lisatöö pealt maksud lihtsasti ning mugavalt deklareerida. Tederi sõnul võimaldab ettevõtluskonto lisaks hooleandjate elu lihtsamaks muutmisele ka teenuse hinda kättesaadavana hoida ning hooleandjatel oma töö eest ka inimlikku tasu teenida.

“Soovitamine kõigile hooleandjaks tulijatel luua LHV’s ettevõtluskonto,” sõnas Teder.

Graafiline disainer: Vabakutseliste ettevõtjate elu muutub lihtsamaks

Ettevõtluskonto sobib hästi ka loovama tööga inimestele. Üheks selliseks ettevõtjaks on vabakutseline graafiline disainer Jaanus Kaasik.

Kaasik töötab peamiselt projektipõhiselt, kuid müüb ka eelvalmistatud pilte ja kujundusi. “Seetõttu on ka klientide skaala suur,” selgitab ta.

Eelkõige vähendabki ettevõtluskonto Kaasiku sõnul just tüütut paberitööd ja asjaajamist ning võimaldab asju aja ilma OÜd omamata või FIE olemata.

Kuna Kaasik pakub oma teenust ka välismaale, koguneb kuus mitukümmend väikese summaga ülekannet, mille kohta tuleb klientidelt veel eraldi arved saada. “Kui tegemist on eraisikutega, siis nemad ei viitsi sellega tegeleda või lihtsalt pole selleks suutelised,” räägib Kaasik.

“Kui vabakutselistest üldiselt rääkida, siis tihti ei kasutata arveldamiseks panka, vaid näites PayPali. Sealt peab aga raha kuidagi pangaarvele ja raamatupidamisse jõudma,” räägib Kaasik. “Ettevõtluskontoga on see nüüd lihtsam.”

Varem kasutas Kaasik arveldamiseks ja asjaajamiseks paberitest pungil kausta ja raamatupidaja kannatlikust. “Ma usun, et raamatupidaja krooniliselt hilineva kliendi kaotamise pärast ei kurvasta,” sõnas Kaasik.

Mikroettevõtjate koolitaja: Ettevõtlusega on senisest kergem alustada

Leisi Lapikoja asutaja ning tuntud mikroettevõtjate koolitaja Maire Forseli sõnul on LHV ettevõtluskonto suurimaks trumbiks raamatupidamise ja aruandluse täielik puudumine. “Polegi vaja muud, kui anda ostjale ettevõtluskonto number ja maksude arvestus ning MTA-le ülekandmine toimub täiesti automaatselt,” selgitas Forsel.

Kui varem võis eraisikuna ettevõtlusega alustamine tunduda liialt keeruline, siis LHV ettevõtluskonto turuletulek on Forseli sõnul andnud mitmetele inimestele stardipaugu.

“Mulle on kirjutanud mitmed, kes on tänulikud, et lõpuks ometi see võimalus tuli,” rääkis ta. Tema sõnul ongi ettevõtjaks hakkamise viivitamise põhjuseks toodud asjaolu, et varem tundus kõik liialt keeruline.

Kui Forsel viis aastat tagasi oma ettevõttega alustas, ei olnud Eestis ettevõtluskonto lahendust, kuid nüüd on alustavatel käsitöölistel selline võimalus olemas. “Käsitöölistele sobib see konto ideaalselt. Tegelikult sobib see kõigile, kes teevad mingit töömahukat toodet, kus materjalikulu on marginaalne,” rääkis Forsel.

Samuti tõi ta välja need ettevõtjad, kes üksiktegijana mingit teenust osutavad.

Ettevõtjale jääb rohkem raha kätte

Teiseks trumbiks on Forseli sõnul soodsamad maksud ehk inimesed saavad täiesti ametlikult ettevõtjana tegutseda makstes vaid 20% sissetulekust senise 20%+33% asemel.

Näite ettevõtluskonto rahalisest võidust tõi Forsel enda ettevõtte põhjal. “Käive oli mul siis, kui veel aktiivselt tegutsesin, täpselt selline, et koos käibemaksuga oli ühe kuu müük keskmiselt 1800 eurot,” rääkis Forsel.

Kui Forsel oleks soovinud selle summa endale palgaks teha, siis oleks tal käibemaksukohustuslasena tulnud sellest pea pool maksudeks maksta.

“Ettevõtluskonto puhul läheks sellest 1800 eurost maksudeks vaid 360 eurot ja sellega oleks makstud nii üksikisiku tulumaks kui ka sotsiaalmaks,” rääkis ta.

Millist nõu annab Maire Forsel alustavale ettevõtjale?

Enne ettevõtluskontole üleminemist tuleks igal ühel muidugi hoolega arvutada ja arvestama peab, et kaupade vahendusega tegelejatele see mitte kuidagi ei sobi. Sobib see ikka vaid neile, kellel kuluosa käibes on marginaalne (kauba müügil) või üldse olematu (teenuse puhul).

Kui teed midagi kvaliteetset, nii et see end ise müüma hakkab, siis polegi muud, kui anna aga tööle pihta ja müü oma toodet või teenust neile, kes seda soovivad. Pole vaja mõelda, kes teeks raamatupidamist või jälgida, et aruandluse kuupäevi maha ei magaks.

Eriti hea võimalus on ettevõtluskonto aga vähenenud töövõimega inimestele. Kui selle konto avad, siis on aktiivsusnõue täidetud ja võid kasvõi ainult paar pisikest asja ühes kuus müüa, töövõimetoetus jääb vaatamata väikesele käibele alles.

Nendel vähenenud töövõimega isikutel, kes pole suutnud omale töökohta leida, aga oskavad samas teha midagi, mida müüa saaks, ongi elu nüüd tunduvalt lihtsam ja enam ei pea muretsema aktiivsusnõude täitmise pärast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.