Kas USA parim investor on hoopis Peter Lynch?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Legendaarne investor Peter Lynch rääkimas sellest, kuidas ta aktsiaturgu edestabFoto: ekraanitõmmis

Ameerika investor Peter Lynch saavutas Magellan Fundi fondijuhina 13 aasta jooksul investeeringute keskmiseks tootluseks 29 protsenti ning tänu sellele tulemusele on teda võrreldud legendaarse investori Warren Buffettiga.

20 miljonist sai 14 miljardit

Peter Lynchi positsioon kõigi aegade parimate investorite nimistus tuleneb suuresti tema tööst maaklerfirma Fidelity investeerimisfondis Magellan Fund aastatel 1977-1990. Selle 13-aastase perioodi jooksul oli fondi keskmine tootlus 29 protsenti, lüües sellest 11 aasta jooksul S&P 500 indeksit. Fondi varad kasvasid sel perioodil 20 miljonilt 14 miljardile dollarile. Fond saavutas parima 20-aastase tootluse kõikide investeerimisfondide ajaloos.

Kuna aga Buffett on tüürinud Berkshire Hathawayd 54 aastat 20,9-protsendilise aastase tootlusega, on tema pikaealisus teeninud talle tõenäoliselt “aegade parima” tiitli. Kuid peaaegu 30-protsendiline tootlus 13 aastat järjest pole vähem muljetavaldav.

Majandusajakirjandus nimetab Lynchi tänu tema saavutustele pidevalt “legendiks” ning The Wall Street Journali finantsajakirjanik Jason Zweig nimetas teda Benjamin Grahami raamatu The Intelligent Investor 2003. aasta kaasajastatud versioonis “legendaarseks”.

1944. aastal sündinud Lynchi börsihuvi tekkis juba 11-aastaselt, kui ta töötas caddie-na ühes kallis golfiklubis ning kuulis pealt vestlust aktsiaturgudest. See oli ajal, kui turgudel läks hästi. Lynch astus Bostoni kolledžisse osalise stipendiumiga ning ülejäänud õppemaksu tasus ta töötades. Ta lõpetas kolledži 1965. aastal majanduskraadiga ning 1966. aasta suvel töötas ta Fidelity Investmentsis praktikandina.

Lynchi enda üks esimesi edukaid investeeringuid oli õhutranspordiettevõte Flying Tiger Airlines, mis aitas tal õppemaksu tasuda. Ta kasutas oma sääste saja Flying Tigeri aktsia ostmiseks hinnaga 8 dollarit aktsia kohta. Aktsia hind kasvas hiljem 80 dollarile. Ta lõpetas 1968. aastal Pennsylvania Ülikooli Whartoni ärikooli ärihalduse magistrikraadiga ning aastatel 1967-1969 teenis ta sõjaväes.

Presidendi caddie-st analüütikuks

25-aastaselt sai Lynch oma esimese täisajaga töökohaga tekstiili- ja metallitööstuse investeeringute analüütikuna Fidelitys. Pole kahtlust, et töötamine kaheksa aastat ettevõtte presidendi abilisena golfirajal aitas tal analüütiku kohale jõuda.

33-aastasena, aastal 1977, võttis Lynch üle Magellan Fundi – väikese ja agressiivse kapitali suurendamise fondi, mis loodi 1963. aastal ning koosnes peamiselt kohalikest investeeringutest. Investor, kes oleks sellesse fondi pannud 10 000 dollarit päeval, kui Lynch selle juhtimise üle võttis, oleks teeninud 280 000 dollarit päeval, kui tuntud investor fondist lahkus. Tema juhtimisel oli fondi keskmine aastane tootlus 29,2 protsenti.

Ta lõpetas Magellanis töötamise 1990. aastal, kuna tema edu lubas tal 46-aastaselt pensionile jääda. Lynch jätkab töötamist osalise tööajaga Fidelity Management & Research Company aseesimehena, kuid peale pensionile jäämist kulub enamus tema ajast heategevusele. Ta osaleb aktiivselt erinevates humanitaartegevustes, kuna usub, et filantroopia on üks investeerimise vorme. Ta on asutanud Lynch Foundationi, mis toetab teadust, religioosseid organisatsioone, haiglaid ja meditsiini ning erinevaid kultuuri ja ajaloo organisatsioone. Lynch Foundationi väärtus on hinnatud 125 miljonile dollarile ning alates selle loomisest on fond teinud 80 miljoni dollari eest annetusi.

Lynchi peetakse ka PEG suhtarvu (hinna ja kasumi suhe jagatud kasumikasvuga) loojaks. PEG suhtarv leitakse P/E (price-to-earnings, hinna ja kasumi suhe) jagamisel oodatava järgmise aasta või järgmiste aastate kasumikasvuga. See aitab investoritel kindlaks teha, kas aktsia on odav, arvestades selle kasvupotentsiaaliga. Koos teiste väärtpaberite hindamismeetoditega on see populaarne väärtusinvestorite hulgas.

Lynchi investeerimisfilosoofia

Mis puudutab Peter Lynchi investeerimisfilosoofiat, siis on teda sageli kirjeldatud kui “kameeleoni”, kuna ta kipub oma strateegiaid ja stiili muutma sõltuvalt situatsioonist ning vastavalt sellele, mis tundub just tol hetkel õige. Ta on tuntud ka oma pöörase töötempo poolest ning selle poolest, et ta on valmis töötama igal ajal ja kogu aeg.

Lynch on koostanud nimekirja kaheksast põhiprintsiibist, mida tuleks aktsiate soetamisel silmas pidada. Ta on levitanud seda nimekirja noorte investorite hulgas ja laiemale avalikkusele erinevatel konverentsidel:

  • Tea, mida sa omad
  • Majandus ja intressimäärad on etteennustamatud
  • Sul on piisavalt aega suurepäraste ettevõtete identifitseerimiseks ja äratundmiseks
  • Väldi liiga suuri riske
  • Hea juhtimine on väga tähtis – osta häid ettevõtteid
  • Ole paindlik ja alandlik ning õpi oma vigadest
  • Sa pead olema enne aktsiaostu sooritamist võimeline põhjendama, miks sa seda teed
  • Iga investeeringu juures on alati põhjust muretsemiseks

Esimesed neist põhitõdedest olid Lynchi jaoks eriti olulised. Ta jäi alati nende ettevõtete ja valdkondade juurde, mida ta teadis või mida oli lihtne tundma õppida. Koos selle põhimõttega on alati kaasas käinud vankumatu pühendumus tausta uurimisel enne investeerimisotsuse langetamist.

Lynch usub, et väikeinvestorite tulemused on head, kui nad investeerivad sellesse, mida nad teavad ning õppides konkreetset ettevõtet, selle ärimudelit ja põhialuseid tundma. Ta usub pikaajalisse investeerimisse ja pööras vähe tähelepanu lühiajalistele turu kõikumistele.

Lynchi raamat “Learn to Earn: A Beginner’s Guide to the Basics of Investing and Business” võiks olla iga noore investori jaoks kohustuslik kirjandus, et saada aru ettevõtete ning turgude toimimisest. See raamat annab suurepärase ülevaate ettevõtete evolutsioonist, mõningatest elementaarsetest, kuid kasulikest investeerimise ja aktsiaturgude kontseptsioonidest nagu sellest, kuidas lugeda börsi kurssi ning millele tuleks ettevõtte majandusaastaaruande lugemisel tähelepanu pöörata. Lynch on kord öelnud, et iga aktsia taga on ettevõte – uuri välja, millega see tegeleb ning iga investor saab seda teha lugedes majandusaastaaruandeid.

Lynch tõi investeerimisse ka “lugude” lähenemise. Ta uskus, et mida paremini investor tunneb ettevõtte tegevust, tooteid ja konkurente, seda suurem tõenäosus on leida lugu, mis võib täide minna.

Investeeri ainult sellesse, millest sa aru saad

… see on tõenäoliselt Peter Lynchi üks kuulsamatest investeerimise algtõdedest, mida ta on lugejatega jaganud oma kõige tuntumas raamatus One Up on Wall Street. Lynch usub, et keskmise investori parim valik on jääda nende ettevõtete juurde, millest ta kõige paremini aru saab. Näiteks, kui investor ei saa aru biotehnoloogiaettevõtetest, siis nendesse ei tasuks investeerida.

Lynch usub firmadesse, mida Wall Street on alahinnanud. Ta arvab, et tarbijad suudavad märgata trende, mida Wall Streeti analüütikute numbrid ilmtingimata ei peegelda. Näiteks, kui sa märkad, et ühe jaemüüja kauplused muutuvad üha vilkamaks, võib see viidata kasumikasvule.

Investor peab ka oluliseks portfelli mitmekesisust. Peter Lynchi tulemused Magellan Fundis on veel muljetavaldavamad kui arvestada aktsiate rohkust fondis. Aeg-ajalt oli Magellanis enam kui 1000 üksikaktsiapositsiooni, mis on viis korda suurem kui keskmiselt investeerimisfondides. Lynch uskus ka investeeringu hajutamisse tööstuste, ettevõtete suuruse ja kasvupotentsiaali vahel.

Sellegi poolest ei usu Ameerika investor portfelli mitmekesistamisse üksnes riski vähendamise pärast. Lynchi eesmärk oli küll üles ehitada mitmekesine portfell, kuid seegi pidi see sisaldama vaid aegade kõige parimaid aktsiaid.

Investorid nagu Peter Lynch jätavad mulje, et investeerimine on väga lihtne. Kuid selles, mis puudutab aktsiate taustauuringut, siis selles osas on Lynch ääretult põhjalik. Lynch usub, et mida rohkem aktsiaid ta hindas, seda suurem oli tõenäosus leida parimad investeeringud.

Väikeinvestori eelised

Lynch mitte lihtsalt ei uskunud, et keskmine investor ei võiks mitte ainult olla sama edukas kui professionaalid, vaid saavutada paremaid tulemusi kui institutsionaalsed investorid, nagu investeerimisfondide, riskifondide (hedge fund) jne juhid mõningate eeliste tõttu. Üheks väikeinvestori eeliseks on väiksemad mahud – lihtsam on kahekordistada 10 000 dollarit kui 10 miljardit dollarit.

Esiteks võivad väikeinvestorid investeerida väiksematesse ettevõttetesse, millest Wall Street võib mööda vaadata. Lynch uskus küll suurfirmade aktsiatesse, kuid samas on üsna tavaline, et väiksemad ja vähem jälgitud firmad on valesti hinnastatud. See on üks põhjuseid, miks Magellan Fundi portfellis oli nii palju aktsiaid – Lynch keskendus paljudele hästi juhitud väikeste ning kiirelt kasvavate firmade ostmisele, mida paljud teised professionaalsed fondijuhid ignoreerisid.

Lynchi isiklike investeeringute kohta on väga vähe infot. Kui ta 46-aastaselt jalutas Magellanist minema, oli tal piisavalt raha. Boston Magazine on hinnanud tema netovara suuruseks 352 miljonit dollarit. Tal on mitmeid kinnisvarainvesteeringuid ning ta on loonud investeerimisportfelli oma tütrele. Lynch töötab endiselt Fidelity Investmentsis konsultandina ning 2000. aastast omab ta ettevõttes 5-6-protsendilist osalust, mille väärtus peaks olema üsna kopsakas. Perefirmana hoiab Fidelity oma väärtust kiivalt saladuses.

Peter Lynchi raamatud

“One Up On Wall Street” (1989) – see on Lynchi esimene raamat, mida peetakse iga tõsise investori kohustuslikuks kirjanduseks. Bestseller, mis rõhutab Lynchi investeerimise mantrat. Ta rõhutab fakti, et väikeinvestorid võivad tegutseda investeerimismaailmas sama tulusalt kui professionaalid, juhul kui eeltöö on tehtud.

“Beating the Street” (1994) – Lynchi teine raamat räägib tema töökogemusest Fidelitys. Raamatus selgitatakse tema investeerimisotsuste tagamaid fondijuhina ning kuidas tal õnnestus täpsemalt ületada S&P 500 indeksit ning teiste investeerimisfondide juhte. Raamatus on võetud kokku tema investeerimise kuldreeglid ja põhiprintsiibid.

“Learn to Earn” (1995) – Lynchi kolmas raamat on algajate teejuht finantsturgudel, mis aitab neil mõista, kuidas turg ja ettevõtted toimivad. Raamat katab suure hulga finantsmaailmaga seotud teemasid alates kapitalismi ajaloost kuni põhitõdedeni, kuidas mõista finantsväljaandeid. Pärast raamatu lugemist peaks investoril olema lihtsam eristada kasvupotentsiaaliga ettevõtteid stagneeruvatest või kahaneva kasvuga ettevõtetest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.