Kes ostab keerulisel ajal Tallinna börsi aktsiaid?

Foto: Shutterstock.

Lõppenud nädal tõi Tallinna börsile korraliku müügilaine, mis andis nädala alguses juba kerge paanika mõõdu välja. Nädala lõpus olid meeleolud rahulikumad ja aktsiahinnad taastusid.

LHV tegi aktsiaraamatute põhjal suuremate investorite kiiranalüüsi, et näha kes sellistel segastel aegadel on ostmas ja müümas olnud.

Tallinna börsi aktsiaraamatud on maailmast ühtedest vähestest kõigile huvilistele avatud ja mõne Exceli valemiga on võimalik jälgida, et kes siin tegutsemas on.

Eelmise aasta lõpukuudel alguse saanud kiire tõus kulmineerus 13. veebruaril kõigi aegade kõrgeima sulgemishinnaga 1374,35 punkti. Sealt alates on viimased kuu aega olnud üsna rasked. 24. veebruaril maailma aktsiaturgudelt koroonaviiruse hirmust alguse saanud müügilaine levis kiiresti ka siia.

Sel esmaspäeval saavutas Tallinna börsiindeks viimase nelja aasta madalaima punkti. Viimati oldi samal tasemel 2016. aasta aprilli lõpus. Languse kiirus on olnud väga järsk: veidi enam kui kuuga langes indeks tipust 29,33%. Segased ajad on kindlasti nii mõnegi investori pannud kahtlema ja kõhklema oma otsustes. Seega ongi täna hea vaadata mida teised investorid kohalikul börsil teinud on.

Aktsiaraamatutes vaatasime viimase kuu aja liikumisi, seega ei kajasta need ainult viimaste kui kõige keerulisemate nädalate tehinguid, vaid ka pisut varasemaid.

Allikas: Nasdaq Baltic.

Enimkaubeldud aktsiaid ostavad pensionifondid ja väikeinvestorid

Tallink Grupp – suurimateks ostjateks on olnud ettevõtte insaiderid, kellele kamba peale kokku on lisandunud pea 2,2 miljonit aktsiat. Insaideritele järgnevad Swedbanki pensionifondid 385 000 aktsiaga. Müügipoolel domineerivad välisfondid, kes on müünud pea 3 miljonit aktsiat.

Tallinna Sadam – ostupoolel on olnud nii Swedbanki kui ka LHV pensionifondid, kes on juurde ostnud kokku pea 400 000 aktsiat. Müügipoolel domineerivad sarnaselt Tallinkile välisfondid ning ka mõned kohalikud institutsionaalsed investorid, kes on kokku müünud üle miljoni aktsia.

Tallinna Kaubamaja – ostmas on olnud Swedbanki pensionifondid, kes on juurde võtnud 68 000 aktsiat ning müümas mitmed erinevad välismaised institutsionaalsed investorid, kes on üle veerand miljoni aktsia müües andnud umbes neljandiku kauplemismahust.

LHV Group – kuna LHV investorbaasi moodustavad enamasti väikeinvestorid, siis siin institutsioonide poolt suuri tehinguid tehtud pole. Aktsiaid on vähendanud LHV Panga juhatuse liikmed ja juurde ostnud erinevad väikeinvestorid ning Nordea panga esindajakonto.

Coop Pank – kõige värskem ettevõte Tallinna börsil on ligi meelitanud ohtralt jaeinvestoreid, kes lisasid viimase kuuga oma portfellidesse üle 900 000 aktsia. Neile järgnesid Swedbanki pensionifondid 315 000 aktsiaga ja LHV pensionifond L 10 000 aktsiaga. Sarnaselt ostjatele olid ka müügipoolel põhiliselt jaeinvestorid.

Silvano Fashion Group – on olnud välismaiste investorite lemmikuks. Oma positsioonidele on aktsiaid lisanud ümberkaudsete riikide pankade esindajakontosid kasutavad investorid. Müüjateks on samuti olnud välismaised institutsionaalsed investorid ja esindajakontod.

Väikeinvestorite pärusmaa

Nii nagu ka börsikäivetest silma paistab, on ülejäänud Tallinna Börsi põhinimekirja ettevõtetes põhilist aktiivsust üles näidanud väikeinvestorid. Nende hulgas on nii kohalikke gurusid kui ka välismaiste pankade esindajakontosid.

Arco Vara ja Baltika – Naljaga pooleks võib öelda, et kui Baltikat on välismaiste pankade esindajakontodel aktsiaid hoidvad investorid müünud, siis müügist saadud raha on nad paigutanud Arco Varasse, mida samad kontot on ostnud. Mõlema ettevõtte puhul jäävad kaubeldud kogused väikeinvestorite mängumaale.

Üldises segaduses paistab teiste seast silma EfTEN-i III kinnisvarafond, kus suurimatest aktsionäridest pole mitte keegi müügipoolel olnud ning pigem on isegi kasutatud soodsaid ostukohti oma positsioonide suurendamiseks. Konkureeriva Baltic Horizon fondi aktsionäride nimekiri ei ole paraku avalik.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole vaadeldav investeerimisanalüüsina ega mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid. LHV ei vastuta teabe põhjal tehtud otsuste eest.

Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised.

Eelpool kajastatud väärtpaberite ja finantsindeksite eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.

LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.