Kokast kauplejaks: Kuidas saada LHV börsimaakleriks?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Mihkel Maripuu/PM/Scanpix

Börsimaakleriks saamisel pole eelnevad teadmised ja hariduslik taust kõige olulisem, kuna enamus maaklerfirmasid korraldavad väljaõpet – kõige olulisem on kirg ja huvi aktsiaturgude vastu.

“Börsiga on kord juba nii, et kui oled sõrme andnud, siis võetakse terve käsi ning sellest maailmast enam nii kergelt välja ei saa,” tõdesid LHV börsimaaklerid Nelli Janson ja Marten Raudsepp.

Marteni esimene kokkupuude börsidega oli läbi ETV uudiste ja saate „Kapital“, kus iga tööpäev räägiti TALSE indeksist ja Tallinna börsist. “6-7 aastase poisina ma muidugi ei teadnud, millega tegemist ja mida see endast kujutab, kuid meelde on see siiski jäänud. Ilmselt ka seetõttu, et numbrimaailm on mulle alati huvi pakkunud,” lausus ta.

Tõsisem huvi majanduse ja finantside vastu tekkis tal gümnaasiumi algul majanduskursuse raames, kus küll investeerimise ja börside peatükk oli pea olematu, kuid just see tekitas suuremat huvi. Pärast seda otsustas Marten ülikooli sama eriala edasi minna õppima ning esimesel kursusel tegi ta oma esimesed tehingud Tallinna börsil.

Marten on lõpetanud TTÜ majandusteaduskonna ärijuhtimise eriala, mille jooksul ta õppis rahandust Itaalias Bologna Ülikoolis ja Corvinuse Ülikoolis Budapestis. “Just välisülikoolides veedetud aeg avardas maailmapilti ning tekitas veelgi rohkem uudishimu globaalse majanduse, börside ja muu vastu,” lisas ta.

Köögist börsidele

Nelli teekond börsimaakleri elukutseni on olnud kirev – ta on teinud karjääri kokana ning lühikest aega maitsnud ka müügitööd. Börsi hakkas ta uurima endise elukaaslase kõrvalt ning nüüdseks on see maailm terve tema käe haaranud. “See maailm on nii põnev ning iga päev toob midagi uut – homme pole kunagi eilsega sarnane. Kuid kirg selle teema vastu muudab rasked olukorrad nauditavaks,” rääkis ta.

Kui võrrelda koka ja börsimaakleri elukutset, siis Nelli sõnul on seal rohkem ühist kui pealtnäha tundub. Näiteks nii maakler kui kokk peavad olema väga osavad multitaskingus ehk tegema mitut asja korraga. Teine suur ühisosa on detailide märkamine. Maakler peab märkama kõiki komakohti, kõiki erinevaid nulle ja arve ning seda väga lühikese aja jooksul.

Ka kokkadel peab olema detailide peale väga hea silm. Professionaalne kokk üldjuhul ei mõõda mitte kunagi mitte midagi, vaid kõike doseeritakse silma järgi. “Lisaks jäävad mõlema valdkonna puhul mingid põhitõed samaks, kuid koguaeg toimuvad uuendused. Börsil tulevad, kas uued ettevõtted või seadused ning kokanduses uued toiduained või trendid,” selgitas Nelli.

Täpsus ja kiirus

Marteni sõnul iseloomustavad börsimaaklerit kolm märksõna – täpsus, kiirus ja kriitilisus. Maaklerina peab sul kindlasti olema oskus kiirelt reageerida ning jõuda murdosa sekundi jooksul otsusele. Samuti peab olema täpne silm, kuna vale komakoht või lisa null mõnel orderil võib tähendada turu ülesostmist või allamüümist ning saadud kahju võib halvemal juhul osutuda korvamatuks.

Nelli arvates peab börsimaakler olema kindlasti hea analüüsivõimega ehk võimega sõeluda oluline välja ebaolulisest. “Börsimaakleri puhul on oluline hea suhtlemisoskus, kuna klientidega peab väga palju suhtlema. Peab ümberringi toimuvaga kursis olema, silmaring peab lai olema, sest kliendid küsivad kõige kohta,” tõdes ta.

Marteni sõnul pole börsimaakleriks saamisel eelnevad teadmised ja hariduslik taust kõige olulisem, kuna enamus maaklerfirmasid õpetavad kohapeal maaklerid välja. “Eks majanduse õppimine loob soodsa tausta, kuid oluline oleks, et sind ennast köidaks mängu ilu, sul oleks sügav huvi selle vastu ning sa suudaksid leida seoseid uudiste ja ettevõtete vahel,” selgitas ta.

“USAs on väga kindlad astmed ja eksamid, mida peab börsimaakleriks saamise puhul läbima. Eestis peavad kõik Balti turu börsimaaklerid kohaliku Nasdaq Nordicu maakleri eksami ära tegema,” rääkis Nelli, kes on Balti turgude eksami sooritanud.

Samas ta ei arva, et börsimaakleri elukutse eeldab reaalkallakuga kooli lõpetamist. “Mina võin julgelt väita, et olen läbi ja lõhki humanitaar,” tõdes Nelli. Eesti ainus naissoost börsimaakler rõhutas, et see elukutse sobib suurepäraselt naistele ning mujal maailmas on just naised börsimaaklerid. “Naised, keda börs väga huvitab ning nad tahaksid mingit väljundit sellele huvile leida, siis kindlasti börsimaakleri amet võiks olla just see õige. Minu jaoks on see täiuslik kombinatsioon, kuna minu töö on minu hobi ja vastupidi,” märkis ta.

Marten Raudsepa lugemissoovitused:

“Hea raamat mis annab ülevaate börsikauplemise kohta on äsja uues trükis ilmunud Edwin Lefèvre’i „Aktsiamänguri pihtimus“, millele minu kolleeg Nelli Janson on kirjutanud väga tabava arvustuse. Ka Gregory Zuckerman’i „The Greatest Trade Ever“ oli üks mõnusaid lugemisi, mis keskendus 10 aasta tagusele kriisile ning investorite käitumisele.

Eks turgudel lähebki siis põnevaks, kui pärast pikka tõusu on turud pöördumas ja veri hakkab tänavatele valguma. Kuid nagu ajalugu on näidanud, on just siis kõige paremad ostukohad, kus oma portfelli täiendada. Jäi ka sellest raamatust kõlama Warren Buffeti juba klišeeks muutunud ütelus: „Be greedy when others are fearful and be fearful when others are greedy“. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.