LHV blogi

Kuhu tasuks sul investeerida 10 000 eurot?

Kui 100 euro investeerimise juures on valikud veel suhtelislt piiratud, siis juba 10 000 euro suuruse algsummaga saab investeerimisega päris tõsiselt tegelema hakata.

Millised variandid olemas on?

LHV maaklertegevuse juhi Sander Pikkeli sõnul on selle summa juures investoril võimalik juba luua hajutatud portfell. Börsiettevõttetesse investeerides tähendaks see Balti turul kuni kümnesse või välisturgudel kuni viite erinevasse ettevõttesse investeerimist.

Pikkeli sõnul tasub siin jälgida, et ostu-müügi teenustasu ei ületaks investeerides 1% kogu tehingu väärtusest. “Balti turgudel on juba 500 kuni 1000 eurot täiesti mõistlik tehingu suurus ja välisturgudel on 1% piir kuskil 1500 eurot,” selgitas ta.

Alati on variant paigutada raha võlakirjadesse, kuhu Pikkeli sõnul võib paigutada osa vahenditest või konservatiivsemate investorite puhul isegi kogu investeeritava summa.

LHV kaudu saab raha paigutada ka indeksfondidesse, mis jälgivad mõnda suuremat börsiindeksit. Kõige suurem ja tuntum neist on S&P 500 ehk 500 suurimat USA börsil tegutsevat ettevõtet.

Kuidas leida infot selle kohta, kuhu investeerida?

Investeerimise kohta leiab tänapäeval informatsiooni pea igalt poolt, kuid ometi on tegu üsna keerulise valdkonnaga, milles alustamine võib paljude inimeste jaoks hirmutav tunduda.

“Siin oleneb juba palju sellest, kas inimesel on mingi varasem investeerimiskogemus,” sõnas Pikkel. “Siis on tal juba abiks näiteks börsi kodulehekülg, kust leiab ettevõtete majandusaastate aruanded.”

Investeerimisega päris esimest korda alustav inimene võiks enne esimeste tehingute tegemist teha veidike kodutööd. “Aluseks võib võtta ka mõne börsiguru kirjutatud raamatu, näiteks toob Pikkel välja Benjamin Grahami “Intelligentse investori”, mis ilmus hiljuti ka eesti keeles.

Natuke lihtsama lugemise jaoks käib Pikkel välja ka Seppo Saario teose “Kuidas ma investeerin börsiaktsiatesse”.

LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.