LHV blogi

Kuidas selgitada välja, kas väikelaen õigustab end sinu jaoks ära?

Pea iga inimene võtab ühel hetkel elus laenu, olgu põhjuseks maja, auto või millegi muu suure ost.

Kuigi laen on tõsine finantskohustus, on see ühtlasi ka tänapäeva maailmamajanduse alustalaks, mis võimaldab inimestel saata korda rohkemat kui kunagi varem. Kuidas teha enda jaoks selgeks, kas laen õigustab end ära või mitte?

Milliseid küsimusi endalt küsida tuleks?

Erinevalt enamikest laenudest, ei ole väikelaenu otstarve piiratud ainult kinnisvara, sõiduki või millegi muu soetamiseks. Väikelaenu teeb ainulaadseks ka asjaolu, et seda pakutakse tagatiseta. See muudab väikelaenu kasulikuks nii planeeritud kui ka ootamatute väljaminekute jaoks.

Levinud kasutusalad on näiteks reisimine – lennupiletid, majutus või reisipaketid; ettevõtlus, õpingud ja remondikulud, kuid ka ootamatud väljaminekud, nagu meditsiinikulud. See, mida inimene oma laenusummaga teeb, on täiesti tema enda valida. Samas tasub siiski alati kaaluda, kas laenu võtmine end ära tasub.

Kuigi sellele küsimusele saab enamasti vastata vaid laenu võtja ise, tasub enne paarile küsimusele vastused leida:

  1. Kas väikelaenule on mõni muu alternatiiv, mis sulle ehk paremini sobiks? – Enne laenu poole vaatamist tuleks põhjalikult oma finantsolukorrale pilk heita ja teha endale selgeks, kas kuidagi oleks võimalik vajalik summa iseenda ressurssidest leida. Samuti võib mitmel juhul olla inimese jaoks hoopis sobilikum näiteks järelmaks või isegi krediitkaardiga summa eest tasumine.
  2. Milline on väikelaenu intress ja muud laenuga seotud kulud? – Tihti tsiteerivad laenupakkujad oma laenukalkulaatorites kõige madalamat intressi, mis aga tegelikkusele alati vastata ei pruugi. Enne laenulepingu sõlmimist tuleks endale paberil kirja panna kõik laenuga seotud kulutused ja seejärel hinnata, kas oled nõus neid tasuma.
  3. Kui palju sa laenata saad ja kui suured on igakuised maksed? – Väga oluline punkt, mis paljudel inimestel kahjuks tänaseni korralikult kohale ei ole jõudnud. Laen on finantskohustus ning kuigi suurema summa pikema perioodi peale välja venitamine on sageli hea mõte, tuleks alati veenduda, et oled võimeline säärast finantskohustust kandma. Kindlasti tuleks alati mõelda ka sellele, kui  suurt summat sa tegelikult vajad. Ei ole mõtet laenata rohkem kui otseseks kulutuseks vaja, isegi kui maksimaalne laenusumma seda võimaldaks.

LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.