LHV blogi

LHV pensionifondid investeerivad aktiivselt kinnisvarasse: Soetati Valge Maja büroohoone

Valge Maja büroohoone.Foto: LHV.

LHV pensionifondid omandavad Tallinnas Tartu mnt 63 paikneva Valge Maja büroohoone. Tegemist on LHV neljanda kinnisvara otseinvesteeringuga.

“LHV pensionifondid on viimastel aastatel üha enam võtnud eeskuju globaalse haardega pensionifondidest, kes hajutavad riske märksa laiemalt kui see Baltikumis seni tavaks on olnud, selgitas LHV investeerimisstrateegiat fondijuht Kristo Oidermaa.

Kinnisvara puhul loeb asukoht ja üürnikud

“Lisaks aktsiatele ja võlakirjadele oleme võtnud eesmärgiks investeerida ka alternatiivsetesse varaklassidesse nagu kinnisvara, laenud ja erakapital.  Kinnisvara puhul usume, et hinnatud asukohas ja tugeva üürnike struktuuriga objektid tagavad pikaaegse tootluse ka majandustsüklite üleselt,” selgitas LHV investeerimisstrateegiat fondijuht Kristo Oidermaa.

“Peame Valge Maja büroohoone suurimaks väärtuseks selle asukohta Tallinna kesklinna ühe peamise tuiksoone, Tartu maantee, ääres. Samuti hoone väga head nähtavust ning kerget ligipääsetavust. Usume piirkonna pikaaegsesse väärtuse tõusu, kuna lähiajal saavad uue ilme Sossimägi ja Keskturg, lisaks rajatakse lähedusse Hampton by Hilton hotell.

Kuivõrd tegemist on endisest Marati tootmishoonest ümber ehitatud büroohoonega, siis eristuvad hoones paiknevad üüripinnad oma industriaalse stiili ja kõrgete lagede poolest,” selgitas investeeringu tagamaid LHV pensionifondide kinnisvarainvesteeringute juht Rait Riim.

Miks LHV pensionifondid üldse kinnisvarasse investeerivad?

“LHV pensionifondid tegid esimese investeeringu kinnisvarasse juba 2011. aastal kui investeeriti EfTEN Kinnisvarafondi. Varasemad investeeringud Baltikumi kinnisvarasse toimusidki läbi fondide, kuna õiguslikud regulatsioonid ei soosinud aastaid kinnisvara otseinvesteeringute tegemist ja ka pensionifondide mahud olid liiga väikesed,” rääkis Riim.

Kinnisvara otseinvesteeringutega alustati elukondliku üürikinnisvara sektoris ning tänaseks on LHV portfellis kaks täies mahus välja üüritud kortermaja Põhja-Tallinna linnaosas Manufaktuuri tänaval. Juba järgmisel aastal on oodata lisa Uus-Mustamäe kvartalis.

Tänaseks on lisaks paranenud investeerimisvõimalustele oluliselt kasvanud ka LHV enda investeerimismeeskonna teadmised kohaliku kinnisvaraturu eripäradest. “Esialgu plaanime teha kinnisvarainvesteeringuid ainult Baltikumis, kuna kohalik turg pakub paremat tootlust võrreldes muu Euroopaga ning samuti tunneme kohalikke olusid paremini,” lisas ta.

“Kinnisvara investeeringuid teeb meie jaoks atraktiivseks stabiilne tootluse komponent, mida tagab hoonete üürivoog. Kinnisvarainvesteeringute puhul on meie peamisteks otsustuskriteeriumideks hinnatud asukoht ja kvaliteetne üürnike struktuur.

Elamukinnisvara väärtuse kasv  käib majanduskasvuga ühte sammu, olles seega pensionifondide jaoks igati sobiv investeering. Meie senised investeeringud kinnisvarafondidesse on näidanud üle 10%-list aastatootlust.”

Neljas investeering kinnisvarasse, kuid kindlasti mitte viimane

LHV pensionifondid on teinud nüüdseks neli kinnisvara otseinvesteeringut. Lisaks Valge Maja büroohoonele kuuluvad LHV pensionifondidele ka TalTech teaduslinnakus paiknev Microsofti kontorihoone ja Põhja-Tallinna linnaosas asuvad Lumi Kodude 127 üürikorterit.

Tallinnas Mustamäe teel ootavad ehitusluba veel 164 üürikorterit, mille valmimist prognoositakse 2021. aasta neljandas kvartalis. Tulevikuvaates plaanib LHV oma üürikinnisvaraportfelli veelgi kasvatada, lisaks Tallinnale otsitakse aktiivselt investeerimisvõimalusi ka Riia ja Vilniuse kinnisvaraturul.

Tartu mnt 63 asuvas 5-korruselises Valge Maja ärihoones on kokku 16 360 m2 suletud netopinda.  Hoone ehitati 1952. aastal Marati trikotaaživabrikuna, büroohooneks sai see renoveeritud 2010. aastal. Maja esimesel korrusel tegutsevad populaarne söögikoht Mack Bar-B-Que ning õmblustarvikute- ja kangapoed Karnaluks ja Abakhan Fabrics.

Suurimateks büroopinna üürnikeks on infotehnoloogiaettevõtted Webhelp OÜ, Genius Sports Services OÜ ja Nets Estonia OÜ. Samuti on Valge Maja rentnikuks Tallink.

LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.