LHV blogi

LHV podcast: kuidas on koroonaviiruse levik mõjutanud Balti börsil noteeritud ettevõtteid?

Foto: Pixabay

30. märtsil salvestatud LHV podcastis analüüsisid LHV maaklertegevuse juht Sander Pikkel ja vanemanalüütik Sander Danil seda, kuidas on koroonaviiruse pandeemiast tingitud eriolukord mõjutanud Balti börsiettevõtteteid.

Muutused toimuvad tundidega

Sander Danil nentis, et sarnaselt muu maailmaga on finantssõnaraamatus mustaks luigeks nimetatud sündmus, ehk asi mille toimumise tõenäosus on väga väike ning mille ulatust ei osata ette ennustada, mõjutanud ka Balti börsi. Muudatused toimuvad praegu pidevalt ning olukord muutub päevade, mõnikord lausa tundidega.

“Koroonapuhang tuli ootamatult ja kahtlemata on sellest puudutatud kogu majandus. Ettevõtteid, mis oleksid sellest täiesti puutumata jäänud või jääksid, ilmselt ei olegi. Hoobi on saanud kogu majandus, mõni ettevõte lihtsalt rohkem kui teine,” ütles Danil.

Majandusmõju on ennustamatu

Danil ütles, et pandeemia mõju majandusele ei oska praegu ennustada ka parimad analüütikud. “Praegu on küll teada, et oleme pandeemia arengu tõusfaasis, kuid selle levik on olnud riigiti väga erinev. Mõnes regioonis on viiruse levik alles algusjärgus ja keegi ei tea, kui pikaks eriolukord tegelikult kujuneb ja millal stabiilsus võiks saabuda.”
Alahinnatakse usalduse taastumise perioodi

Danili sõnul hindavad paljud analüütikud praegu ka usalduse taastumise perioodi pikkust. “Isegi kui viirus on täielikult alistatud ja majandustegevuse võiks täies mahus uuesti käivitada, siis tarbijate ja ettevõtete kindlus võib olla saanud nii tugeva löögi, et taastumine kriisieelsele tasemele võib võtta päris pikalt aega,” ütles analüütik.

Keda mõjutab majandusseisak enim?

LHV analüütikud on öelnud, et suurimas ohus (riskitase 5.0) on praegu ettevõtted, mis tegutsevad transpordi- ja turismisektoris. Peamiseks ajendiks on valitsuse kehtestatud reisipiirangud ja piirisulgemised. Olukorda halvendab ka 17. märtsil kehtestatud keeld välisriikide kodanikel Eestisse sisenemiseks ja riskipiirkonnast tulnud Eesti kodanike isolatsiooninõue 14 päevaks.

Pankadele on LHV analüütikud andnud riskitaseme 4.0, mis tähendab, et makromajanduslike muudatuste suhtes ollakse tavapärasest tundlikumad.
Ehitusettevõtete Merko ja Nordeconi riskitasemeks on märgitud 4.0, mis näitab, et koroonaviirus kahjustab tõenäoliselt märkimisväärselt kogu ehitustööstust,
Keskmine mõju on viiruse levikul ka moetööstusele ning jaekaubandusele.
Kinnisvarafondidele jääb koroonaviiruse mõju tundmata, juhul kui viirus ei jää püsima 2020. aasta II poolaastaks.

Täpsemat analüüsi, millised ettevõtted kannatavad kõige rohkem, keda mõjutab majandusseisak vähem ning millega peaksid investorid arvestama, saad kuulata LHV podcastist.

LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.

Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.