LHV blogi

Mida arvab pank sellest, kui võtta kolm kodulaenu ja investeerimiskortereid osta?

Foto: PEETER LANGOVITS/ POSTIMEES/Scanpix

LHV pakub sarnaselt teistele Eesti pankadele kinnisvara soetamiseks kodulaenu. Mida arvata aga sellest, kui inimesed soovivad kodulaenuga osta endale hoopis investeerimiseks kinnisvara või võtta selleks koguni mitu kodulaenu?

LHV finantseerimisosakonna juhi Marko Kiisa sõnul LHV pank sääraselt soodsa intressimääraga laenu, nagu seda on kodulaen, siiski investeerimiseks ei paku. Muidugi ei hakka pank keelama kellelgi kinnisvaraga investeerimast.

Kinnisvaraostuks on LHV-s olemas eralaen, mida võib nimetada ka hüpoteek- või kinnisvaralaenuks. “See on nüüd see, mida reeglina investeeringu soetamiseks kasutatakse,” selgitas Kiisa.

Mida teha, kui kaks inimest soovivad ühise kodu soetada, kuid mõlemal on juba laen?

Mitme kodulaenuga kliendid ei ole Kiisa sõnul mingi erand. Näiteks võib võtta olukorra, kus kaks noort inimest soovivad kokku kolida, kuid mõlemal on juba kodulaen. Sellises olukorras on LHV-s alati kompromiss leitud.

“See on selline klientide profiilist ja konkreetsest juhtumist sõltuv olukord,” rääkis Kiisa, kelle sõnul on LHV jaoks oluline, et inimese laenukoormus oleks võimalikult mõistlik. “Kliendi maksevõime on meie jaoks A ja O.”

Tavapärane on see, et vana kinnisvara müügist saadud tulu läheb uue kodulaenu sissemakseks. Need juhtumid, kus inimene soovib eelmise kinnisvara kasu saamise eesmärgil välja üürida, on pigem erandlikud.

“Oleme teinud neid kompromisse küll,” rääkis Kiisa, kelle sõnul ei hakka LHV kliendile kätt ette panema, kui keegi tahab laenu teise kinnisvara üürimisest teenitud tuluga maksta.

Eesmärk on see, et kliendi maksukoormus oleks võimalikult väike

Praeguses palgarallis ja optimistlikus meeleolus võib inimesel tekkida eksklik tunne, et tulevikus saavad sissetulekud ainult ülesmäge minna ja laenukoormus ei ole sugugi suur.

Lõpmatu palgakasv ei ole aga tõenäoline. “Seda ei juhtu, et palk iga aasta 7% kasvab,” sõnas Kiisa. Samuti on täiesti reaalne, et laenude intress tulevikus tõuseb, milleks mitme laenuga inimesed ei pruugi valmis olla.

“Me ei soovi näha, et võetakse arutuid riske. Et võetakse ennast kurguni laenu täis,” sõnas Kiisa.

Kinnisvaraga investeerimine ja üürimine võib Kiisa sõnul olla ka väga tasuv. Samas tuleks alati kaaluda riske ning võtta arvesse kõiki kinnisvaraga tegelemise lisakulusid, mitte ainult pangalaenu.

“Intress on ainult üks kulu,” selgitab Kiisa. “Tehingu- ja lepingutasu, notaritasud, korteri hilisem kindlustamine, korteri amortisatsioon, ülalpidamiskulud,” loetleb ta erinevaid kulusid, mis kinnisvara omamise ja üürimisega kaasnevad.

Märksõnad: , , ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses