Mida pangas tegelikult vaadatakse, kui sa järelmaksu küsid?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Järelmaks on võimalus selleks, et hajutada suuremad kulud üle mitme kuu. Järelmaksu ei anta aga niisama ning pakkujad kontrollivad enne järelmaksuga nõustumist hoolikalt inimeste tausta, et keegi ei võtaks endale kohustusi, mida nad ei suuda täia. Mida tegelikult aga vaadatakse?

LHV Finance juhataja Kadri Kiisel selgitas, järelmaksu otsuse tegemisel võetakse arvesse kõiki seadusega kehtestatud nõudeid isiku krediidivõimlisuse hindamiseks ning olulisteks näitajateks on näiteks sissetulek, varasemad kohustused, ülalpeetavad või maksehäired.

“Krediidiandjana on meil kohustus veenduda, et klient suudab laenu tagasi maksta ja et laenu teenindamine ei tekitaks kliendile raskuseid,” selgitas Kiisel, miks kontroll nõnda karm on.

Kiisel märkis ka seda, et kõiki vaadeldavaid andmeid koheldakse võrdselt ehk näiteks saadaval palgal ei ole suuremat kaalu, kui maksehäiretel või võetud laenudel.

Kuidas otsus nii kiirelt sünnib?

Järelmaksu taotledes on pangal abiks ka automaatne süsteem, mis kontrollib laekunud andmeid ja teeb nende põhjal objektiivse ja kiire otsuse. Selleks, et süsteem veatult toimida saaks, on tarvis aga täielikku pilti taotleja majanduslikust olukorrast.

“Masin saab otsuse teha kiirelt ainult juhtudel, kus kliendi poolt esitatud informatsioon on täielik ja kontrollitav,” selgitas Kiisel. Seega, kui esitada pangale näiteks info palga kohta, kuid mitte avaldada infot varasemate laenude kohta, ei saa süsteem otsust langetada ning infot tuleb juurde küsida.

Kui kõikide andmete põhjal siiski otsustakse, et järelmaksu anda ei saa, ei välista see selle andmist tulevikus. Kiisel selgitas, et periood, mille järel on mõistlik järelmaksu uuesti küsida, oleneb väga põhjusest, miks eelmine otsus negatiivne oli. Näiteks kehtiva maksehäire korral saab klient uuesti proovida, kui maksehäire likvideerimisest on möödunud 6 kuud.

Siiski leiab aga ka juhtumeid, kui järelmaksu andmine on lõplikult välistatud. Kiiseli sõnul on sellisteks olukordadeks näiteks pettusjuhtumid.

Järelmaksu pakub AS LHV Finance. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega müügikohas või lhv.ee/jarelmaks ja küsi nõu asjatundjalt. Järelmaksu igakuise osamakse suurus on 37,91 € ja krediidi kulukuse määr on 25,59% aastas järgmistel näidistingimustel: kauba/teenuse maksumus 700 €, sissemakse 0%, krediidisumma 700 €, intress 19,9% jäägilt aastas (fikseeritud), lepingutasu 19,9 €, järelmaksu periood 23 kuud, tasumine igakuiste annuiteetmaksetena, maksete kogusumma 871,93 € ja tagasimaksete summa 871,93 €.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.