Miks maksab maailma kalleim aktsia üle 300 000 euro?

Maailma kalleim aktsia on Warren Buffetti investeerimisfirma Berkshire Hathaway A-aktsia (Foto: Shutterstock)

Apple, Microsoft ning Amazon kuuluvad maailma kõige väärtuslikumate ettevõtete hulka.  Ometi ei küündi nende firmade aktsiate hind ligilähedalegi sellele, mis summa tuleb välja käia maailma kõige kallimate aktsiate eest.

Missugused on maailma kallimate aktsiate TOP 5 ja miks need väärtpaberid nii kallid on, selgitab Nasdaq Tallinna börsi turundus- ja kommunikatsioonijuht Ott Raidla.

Kalleimal aktsial suur edumaa

Maailma kõige kallim aktsia on Warren Buffetti investeerimisfirma Berkshire Hathaway A-aktsia. Selle aasta 17. jaanuari seisuga maksis see 340 706 USA dollarit ehk pisut üle 307 327 eurot.

Edetabeli teisel kohal on šokolaadivabriku Lindt (ametliku nimetusega Chocoladefabriken Lindt & Sprungli AG) aktsia, mille hind on Berkshire Hathaway väärtpaberi hinnast sootuks madalam – “vaid” 93 222 USA dollarit.

Kolmas on rõivakaubandusega tegeleva Suurbritannia ettevõtte NEXT plc aktsia hinnaga 8800 USA dollarit.

TOP 5 kaks viimast kohta on hõivanud ettevõtted, millest on kuulnud arvatavasti väga vähesed eestlased. Neljas on Seaboard Corporationi aktsia hinnaga 4120 USA dolalrit. Viiendat kohta hoiab NVR, Inc aktsia hinnaga 3819 USA dollarit.

Miks nii kallis?

Aktsia hind oleneb paljuski sellest, milline on ettevõtte asutamisel määratud aktsia nominaalväärtus. Kui see on hästi kõrge ning ettevõtet suudetakse kenasti kasvatada, ei ole keeruline aktsia hinda tõsta. Teisalt – kui aktsia esialgne väärtus on madal, on kõrge hinnani jõuda keeruline ka juhul, kui ette on näidata kasv ja kasum. Seda vaatamata asjaolule, et madalama aktsia hinnaga ettevõte võib tegelikult olla kokkuvõttes rohkem väärt, kui see, mille aktsia eest tuleb välja käia suurem summa.

Üks põhjus, miks Berkshire Hathaway aktsia hind on väga kõrge, on Ott Raidla sõnul see, et ettevõtte ei ole kunagi teinud aktsiasplitti ehk firma aktsiaid “tükeldanud”. Buffett hindab pikaajalisi investeeringuid, on lasknud A-aktsia hinnal teadlikult kasvada ning teda rahuldab, et Berkshire’i A-aktsia ei ole igaühele kättesaadav.

Enamik ettevõtteid soovib siiski, et nende aktsiatega aktiivselt kaubeldakse ja kui aktsia hind on läinud liiga kõrgeks, tehaksegi split ehk tükeldatakse väärtpabereid.

Mida tähendab väärtpaberite tükeldamine?

Raidla selgitab, et split tähendab ettevõtte väärtpaberi “tükeldamist”. Täpsemalt – ettevõte vähendab aktsiate nimiväärtust aktsiakapitali suurust muutmata, muutub aktsiate arv. Iga senine aktsiaomanik saab näiteks iga tema käes olnud ühe aktsia eest 10 uut aktsiat, kuid ka aktsia hind väheneb proportsionaalselt ehk 10 korda. Investeeringu koguväärtus seega ei muutu. “Üldjuhul on splittimise eesmärk muuta aktsia hind madalamaks, et investoritel oleks seda psühholoogiliselt ja ka rahaliselt lihtsam kaubelda,” ütleb Raidla.

Kõige kallim ei ole alati kõige väärtuslikum

Raidla toob veel välja, et aktsia hind iseenesest investorile palju infot ei anna. Kõrgest või madalast aktsiahinnast ei saa välja lugeda, kui suur on ettevõtte väärtus, kui kasumlik see on, milline on ettevõtte kasvupotentsiaal ja võimekus omanikele kasumit jaotada ehk dividendi maksta.

Kuigi Berkshire Hathaway Inc. A-aktsia turuhind on väga kõrge, ei tähenda see automaaselt, et tegemist on maailma kõige väärtuslikuma ettevõttega. Ettevõtte turuväärtuse saab teada, kui korrutada aktsia turuhind aktsiate arvuga.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.