LHV blogi

Milline näeb päriselt välja ühe börsimaakleri tööpäev?

Foto: Tairo Lutter/PM/Scanpix

Investeerimisteemalistest filmidest võib jääda mulje, et börsimaakleri elu toimub börsipõrandal tehinguid tehes ja noteeringuid jälgides ning kolm korda päevas lõunat süües. Kui vanasti see tõesti nii oli, siis tehnoloogia arenguga on ka järjest enam börsimaakleri tööd muudetud automaatseks.

Kuid kuidas täpsemalt ühe – Balti–börsimaakleri tööpäev LHV näitel välja võiks näha?

Maakleri tööd dikteerib börsi avamine ja sulgemine

Kuna globaalsed futuuri- ja valuutaturud on osaliselt avatud ka nädalavahetustel, siis jälgib hea maakler nende liikumist ka puhkepäevadel, et pidevalt turgude suundade ja suuremate uudistega kursis olla.

Euroopa börsid avanevad Eesti aja järgi tööpäevadel kell 10:00, mis tähendab, et päevane maakler (LHV näitel töötab kaks päevast maaklerit tööajaga 9:00 – 17:00 ja üks õhtune maakler 15:00 – 23:00) jõuab tööle vähemalt tund varem – enne kella 9:00, et end kurssi viia tähtsamate nädala jooksul avaldavate uudiste, ettevõtete tulemuste ja makrostatistika avaldamise aegadega.

Samuti kontrollib maakler ka tehnilist poolt ning veendub, et automaatselt börsile minevad orderid – klientide korraldused väärtpabereid osta või müüa – sinna ka õigeaegselt ilma tõrgedeta jõuaks. 9:30 paiku toimub konverentsikõne, kus osalevad analüütikud ja trading desk ning kus vaadatakse veelkord peale eelmisel päeval toimunud ja eelseisvatele sündmustele.

9:45 tulevad esimesed indikatsioonid Balti turul noteeritud väärtpaberite avanemishindade kohta. Mida lähemale kell 10:00-le jõuab, seda elavamaks ja närvilisemaks õhkkond muutub. Enne turu avanemist hakkavad saabuma esimesed orderid välismaistelt maakleritelt ja kohalikelt institutsioonidelt ning lepitakse kokku kuidas täpsemalt execution’it tehakse – enamasti on institutsionaalsete klientide orderid Balti turu jaoks niivõrd suured, et turule neid koheselt saata ei saa, vaid tuleb otsida vastaspoolt teiste suuremate klientide seast.

Kell saab 10:00 ja…

Kui kell saab 10:00 avaneb turg ning hakkab aktiivne kauplemine. Börsimaakler hakkab tööle käesolevatele orderitega ning hakkab suhtlema investoritega, kellel võib nende väärtpaberite vastu huvi olla. See on ka üks peamisi maakleri tööülesandeid: viia kokku ostu- ja müügipool.

Kui likviidsemates väärtpaberites võib suurema tehingu tegemine aega võtta kõigest paar minutit, siis ebalikviidsemates väärtpaberites võib juhtuda, et vastaspoolt otsitakse nädalaid või isegi kuid. Likviidsus tähendab väärtpaberite puhul seda, kui kiirelt ja millise hinnaga on võimalik vara rahaks muuta. Mida rohkem väärtpaberitega tehinguid tehakse, seda likviidsem see ka on.

Lisaks Balti turgudel tehingute tegemisel on päevase maakleri tööülesannete osaks klientide võlakirjatehingud ja panga valuutapositsioonide kontrolli all hoidmine ning vastukonvertide tegemine. Kuna väärtpaberid kauplevad erinevates valuutades, peab tehingute jaoks olema kontol vastav valuuta. Valuutapositsioon tähistabki erinevaid kontol olevaid valuutasid. Vastukonverteerimine tähendab lihtsalt erinevate valuutade vahetamist baasvaluutaks (meie jaoks euro), sest pangal ei tasu korraga väga suuri valuutapositsioone korraga hoida.

Maakleri tööülesannete hulka kuulub ka võimenduslaenu – laen väärtpaberite tagatiseks – tagatiste kontrollimine.

Enamasti hakkavad asjad hapuks minema, kui turud langevad ning klientidel ei ole piisavalt omavahendeid positsioonide tagatismäära hoidmiseks, mistõttu tuleb margin call ning positsioone ootab osaline/täielik likvideerimine. Üheks Balti maakleri ülesandeks on Balti börsidel pakkuda likviidsust ehk turgu teha. Turutegemine tähendab täpsemalt seda, et teatud tingimustel hoitakse ostu- ja müügipoolel pidevalt ordereid, et hinnavahe ehk spread ei läheks liiga suureks ning investoritel oleks alati võimalus väärtpabereid ilma hinda liigutamata osta ja müüa.

Tööpäevad on päriselt vaheldusrikkad

Maakleri tööpäeva kuulub ka klientide kirjadele ja kõnedele vastamine. Kuna kliendid võivad küsida küsimusi ükskõik mis teemadel, peab maakleril olema väga hea ülevaade sellest, mis ettevõtetega toimub, mis on hinnalanguste ja -tõusude taga ning mis toimub maailmamajanduses.

Balti börsidel algab lõpuoksjon 5 minutit enne turu lõppu ning 16:00 on turg suletud, kuid see ei tähenda, et börsimaakleri tööpäeva saaks lõppenuks lugeda. Pärast turgude sulgemist tehakse kokkuvõtteid päevast ning suheldakse klientidega, andes teada, kus maale tehingutega jõuti.

Oluline osa maaklertöös on ka investorite ja klientide harimine. Selle jaoks korraldavad maaklerid pidevalt seminare kas kliendikontoris või ettevõtetes kohapeal käies, kus räägitakse nii investeerimisest, kauplemisest kui ka üleüldiselt majandusest. Need toimuvad enamasti pärast Balti turgude sulgemist õhtupoole, et kõik huvilised leiaksid võimaluse osalemiseks. Samuti külastatakse Baltikumi börsiettevõtteid, keda meelitatakse samamoodi klientidele oma tulemustest ja ettevõtte käekäigust otse rääkima tulema.

Mida on vaja, et saada heaks börsimaakleriks?

Börsimaaklerina töötamise suurimaks eelduseks on sügav huvi valdkonna vastu, kiire otsustusvõime, suhtlusoskus, täpsus, korrektsus ja stressitaluvus. Kindlasti on tähtsal kohal ka hea inglise keele oskus, kuna suurem osa suhtlusest toimub inglise keeles.

Börsimaakleri elukutsele tuleb kasuks majandusalane kõrgharidus, kuid kindlasti ei ole tegemist primaarse faktoriga, kuna enamus maaklerifirmasid ja panku õpetavad maaklerid kohapeal välja. Töö on kiire ning pingeline ning võib juhtuda, et kiirematel päevadel võib lõunast väljaspool kontorit vaid unistada – heal juhul jõutakse korra kööki kohvi võtma.

Kindlasti pakub börsimaakleri töö ohtralt väljakutseid ning uusi olukordi, läbi mille areneda. Pidev eneseareng ja uudistega kursis olek ei lase langeda mugavustsooni ning arendab kriitilist analüüsivõimet, mis aitab ka enda investeerimisotsuseid paremini läbi mõelda.

Võimalus kaasa rääkida erinevate invetseerimistoodete kujundamisel ja investorite harimisel ning nende kapitali kasvatamisel on kindlasti omamoodi väärtus, mis motiveerib seda tööd parimal võimalikul viisil tegema.

Kandideeri börsimaakleriks siin!

LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.