LHV blogi

Pank selgitab: Kui vanale lapsele on mõistlik avada pangakonto?

Raha liigub üha enam elektrooniliselt ja isegi kommi ostmiseks on kõige mugavam maksta poes pangakaardiga. Üha enam tekib lapsevanematel küsimus, kui vanalt oleks ikkagi kõige õigem oma võsukesele pangakonto avada.

LHV Panga jaepanganduse juhi Kadri Kiiseli sõnul võiks pangakontot avades lähtuda reaalsest vajadusest, kuid vajaduse tekkides ei ole mõtet seda sammu tulevikku lükata. „Tegelikult saab pangakonto avada ka imikule, kuid enne seitsmendat eluaastat ei saa laps kontot ega ka pangakaarti ise kasutada, seega pole kontoga palju peale hakata,“ rääkis Kiisel.

Pangakaardi saab lapsele teha kohe pärast tema 7. sünnipäeva. „See on üldiselt iga, mil lapsed kooli lähevad ja iseseisvalt esimesi oste hakkavad tegema, näiteks ostes head ja paremat kooli puhvetist,“ rääkis Kiisel. „Kooliminemisega seoses tunnevad lapsed teatavat „suureks saamise“ tunnet. Tekib rohkem vabu valikuid, aga ka vastutust – hiljemalt selles eas võiks lastele ka rahatarkust jagada: kust raha tuleb, mida taskuraha eest osta, mida mitte, miks raha koguda. Oma pangakonto võiks sellega kaasas käia küll,“ lisas Kiisel.

Nii mõnedki vanemad avavad lapsele konto varakult, et lapse tuleviku kindlustamiseks raha koguda või lausa väärtpabereid soetada. Kiiseli sõnul võib selle võimalusega arvestada, kuid sama hästi saab koguda ka lapsevanem ise oma kontole. Väärtpaberite soetamisel tuleb arvestada erinevate reeglitega – raha investeerimiseks võib kontole kanda ainult lapsevanem ning müügist saadud raha peab jääma lapse kontole käsutusse kuni täisealiseks saamiseni.

Kuidas kontot avada?

Alaealisele pangakonto tegemiseks tuleb tänasel päeval tulla pangakontorisse, kontot saab avada lapse vanem või seaduslik esindaja. Selleks peab kaasa võtma enda isikut tõendava dokumendi ja lapse sünnitunnistuse. Sünnitunnistuse puudumisel saab pangakontoris logida sisse eesti.ee keskkonda (ID-kaardi või Mobiili-ID-ga). Alates 7. eluaastast on konto avamiseks vajalik ka lapse isikut tõendava dokumendi olemasolu. Lapsele konto avaja ei pea ise tingimata olema LHV Panga klient, kuid tema isik peaks olema tuvastatud.

LHV deebetkaardi oma lapsele saab vanem teha ka enda konto juurde, selleks uut kontot avamata.

Kiiseli sõnul on pangakonto olemasolu algkooli lapsel täna juba tavaliseks saanud. „Tuleb aga arvestada, et lapse täisealiseks saamiseni on allkirjaõigus tänaste seaduste kohaselt just lapsevanemal. Seetõttu loodan, et vanemad oskavad lastele rahaasju selgitada, aga ka arvestada laste soovidega rahaasjade ajamisel,“ rääkis Kiisel.

LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.