Portfellihaldur avab kaarte: kuidas punastesse börsipäevadesse suhtuda?

Foto: Shutterstock.

Järskudes börsilangustes on regionaalsete ja sektorite vahel hajutatusest suhteliselt vähe kasu – müügisurve veab endaga tavaliselt korraks kõik börsid alla. Seda oleme näinud ka viimastel nädalatel.

LHV portfellihaldur Mikk Taras möönab, et koroonaviiruse levik on kindlasti praegust turulangust võimendanud, kuid pika tõusutsükli järel oli pinnas aktsiaturgudel suuremaks kasumivõtuks nagunii olemas.

Aktsiaturgude langus 16–17%

Nii jõukamate kui ka kiiremini kasvavate arenguriikide aktsiaturud on Tarase sõnul teinud viimasel ajal 16–17% languse. Näiteks LHV Maailma Aktsiad Fondis on aidanud langust tasandada rahapuhver ja kullaga seotud positsioonid.

Suurtest börsidest on paremini vastu pidanud ainult Hiina aktsiaturg, kus valitsus on väga jõuliste meetmetega muuhulgas koroonaviiruse kontrolli alla saanud. “Hiina majandus on ka suurim võitja 30% naftahinna langusest, kuna tegu on maailma suurima energiasaaduste importijaga,” märgib Taras.

Kuid lisab, et võrreldes aasta algusega on Hiina aktsiad eurodes mõõdetuna kukkunud 8%, mis näitab veelkord, et järskude languste ajal pakuvad väga vähesed kohad finantsturgudel tegelikku kaitset.

Uute positsioonide lisamisega ei kiirusta

Taras kinnitab, et lühiajaliselt LHV arenguriikide börsidelt riskide lisamisega ei kiirusta. Koroonaviiruse levikuga kaasnevad probleemid tarneahelates ja ajutine tarbimise seiskumine omab negatiivset mõju globaalsele majanduskasvule ja suurettevõtete majandustulemustele.

“Üks asi on otsene lühiajalisem koroonaviiruse mõju, teine asi aga kaudne teise ringi mõju tarbijate ja ettevõtete kindlustundele, millega meie hinnangul pole paljud aktsiahinnad veel kohanenud,” ütleb portfellihaldur.

Taras toob välja, et LHV investeerimismeeskond on pidanud suuremaid aktsiaturge tervikuna juba mõnda aega kalliks ja hoidnud praeguses närvilises turukeskkonnas keskmisest suuremat rahapuhvrit ja kullaga seotud positsioone, mis on aidanud turulangust tasandada. Hinnatasemed on languse järel muutunud küll suurtel aktsiaturgudel atraktiivsemaks, kuid uute positsioonide lisamisega pole näiteks Maailma aktsiate fond kiirustanud.

Parimad turud pikaajaliseks investeerimiseks võivad asuda Aasias

Taras jagab infot, et pikaajaliseks investeerimiseks on arenguriikide seast huvitavamad Aasia aktsiaturud, kuhu fond on läbi paari üksikettevõtte ja Hiina suunalise indeksfondi ka investeerinud.

“Üks meie jaoks huvitav pikaajaline segment on Hiina tehnoloogiasektor, kus paljud suured turuliidrid on hästi positsioneeritud, et Aasia keskklassi kasvust kasu lõigata. Näeme, et 3–5 aasta lõikes jätkavad Aasia majandusmudelid muude regioonide edestamist ning see on hea taganttuul ka nende regioonide aktsiaturgudele,” räägib Taras.

Ka riskide poolelt on tema sõnul huvitavamad just suuremate säästudega Aasia majandused, kus heal ajal kogutud reserve on võimalik raskemal ajal kasutusele võtta. Kuid nagu öeldud – kuna aktsiaturud liiguvad järskude languste ajal koos, tasub LHV hinnangul positsioonide ehitamisega võtta rahulikult ja ajas oste hajutada.

Üldiselt on arenguriikide aktsiaturgudel üksikettevõtete valimine suhteliselt keeruline protsess. Ettevõtete läbipaistvus, info kättesaadavus ja riskide kaardistamine on nendes regioonides raskem võrreldes koduturu või suuremate Euroopa ja USA aktsiaturgudega.

Ka LHV Maailma Aktsiad Fond on eelistanud arenguriikide majanduskasvust kasu saamiseks pigem investeerida kvaliteetsetesse Skandinaavia ettevõtetesse, kellel on edukas ajalugu kiirema kasvuga arenguriikides äri ajamisel.

LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.