LHV blogi

Puust ja punaseks: kuidas oma pensionifonde muuta ja miks sa seda tegema peaksid?

Pensionisammastest on viimasel ajal palju räägitud ning teise pensionisamba reformi varjus on justkui jäänud varju tõik, et paljudel inimesel pole siiamaani täpset arusaama sellest, kuidas isegi pensionifondi oma pikaajalisest kodupangast teise tõsta või miks pensionifondidele üleüldse tähelepanu pöörama peaks.

Pensionifondide valimine on mõne minuti küsimus ja seda saad teha ka äpis

Üks kõige levinumaid olukordi on see, kus inimese pensionifonde haldab ka tema kodupank, mille pangakaarti ja internetipanga teenuseid ta kasutab. Kõikide oma finantsasjade läbi ühe organisatsiooni ajamine tundub loogiline ja mugav ning kuna pension on miski, millele sa oma 30. ja 40. eluaastatel väga palju ei mõtle, ei teki ka suurt vajadust hakata eraldi fonde ümber tõstma.

“See on suhteliselt lihtsasti ja hõlpsalt tehtav,” sõnas Reet Roos, LHV pensionikonsultant. “Teha tuleks kaks otsust: kus hoida seni kogutud osakuid ja kuhu suunata uued sissemaksed Oma pensionivalikut saab muuta näiteks LHV pensioniveebis, kuhu saavad sisse logida inimesed olenemata fondivalikust ja teha seal vajalikke muudatusi,” selgitas ta.

Väga lihtne variant oma pensionivalikuid hallata läbi selleks loodud LHV pensioniäpi, mille kaudu saab oma fondide tootlusel ka jooksvalt silma peal hoida ning mis teeb pensioniga majandamise korraga mugavaks ja kiireks.

“Muidugi on võimalus teha seda oma internetipangas ja ka pensionikeskuse kaudu pensionikontole sisselogides,” rääkis Roos.

Võimalus on tõsta ümber ka ainult osa oma pensionifondist.  Näiteks olla oma seni kogutud osakutega LHV XL’is ja uued maksed suunata LHV Eestisse. Või siis senikogutud varast 75% suunata XLi, 25% Eestisse ja uued maksed Indeksisse vms. Osakute vahetamine ei too endaga kaasa täiendavaid kulutusi.

Samuti ei pea kogu oma senist kogutud pensioni ümber tõsma vaid saab muuta uute pensionilaekumiste fondi. “Sedasi on võimalik oma pensioniportfelli hajutada ja osaleda erinevate strateegiatega pensionifondide investeeringutes,” sõnas Roos.

Mille järgi pensionifonde valida?

Pensionifondide valimine tundub korraga keeruline ja väga lihtne. Keeruline selles suhtes, et fondide valik on lai, fonde on erineva riskigrupiga ja erineva tootlusega. Lihtne tundub valik aga sellest küljest, et mida suurem on tootlus, seda parem peaks ka fond olema. Vähemalt teoorias.

Tegelikult ei tasu ühtegi finantsotsust kergekäeliselt vastu võtta, kuid pensionifondide puhul on positiivne see, et oma valikuid saab jooksvalt muuta ning läbi LHV pensioniäpi saad ka pidevalt teiste fondide tootluse ja käekäigu kohta ülevaadet omada. Kõige kergem ongi võtta ette II pensionisamba koduleht ning sealt erinevate fondide tootlusi aastate lõikes võrrelda. Vihjena olgu öeldud, et alates 2002. aastal Eestis pensionifondide tekkest, on LHV suutnud pikaajaliselt kõige paremat tootlust pakkuda.

Hea ülevaate Eesti pensionifondide tootlusest annab II samba fondide kodulehekülg. Tootlused 24.07.19 seisuga. Joonis: LHV kodulehekülg.

LHV kasuks räägib Roosi sõnul ka asjaolu, et läbi pensionfondide investeeritakse lisaks paljude erinevate valdkondade ka Eesti majandusse – Eesti ja Eestiga seotud ettevõtetesse.

Näiteks võrdluseks progressiivsete ja agressiivsete fondide Eestisse investeeringute osakaal.

Andmed 24.07.2019 seisuga.Foto: kuvatõmmis/LHV kodulehekülg.

Artiklis esitatu on informatiivse eesmärgiga. Tegemist ei ole investeerimissoovituse ega muu investeerimis- või investeerimiskõrvalteenusega. Enne mistahes investeerimisotsuse tegemist kaaluge põhjalikult investeeringu asjakohasust ja sobivust ning tutvuge fondide prospektides toodud riskidega.

Fondide eelmiste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluste kohta. Fondi investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ei ole garanteeritud. Tutvu võrreldud fondide viimase 2, 3 ja 5 kalendriaasta keskmiste tootlustega.

LHV pensionifonde valitseb AS LHV Varahaldus. Tutvu LHV fondide prospektiga ja põhiteabega lhv.ee ning pea nõu asjatundjaga.

LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.