LHV blogi

Puust ja punaseks: Mis asi on LEI-kood ja kellel seda vaja läheb?

LHV peakontor Tallinnas.Foto: Scanpix

Alates 2018. aasta jaanuarist on aktsiatega tehinguid tegevatel juriidilistel isikutel kohustus omada LEI-koodi.

LEI (Legal Entity Identifier) kood on ülemaailmselt kasutatav unikaalne tunnus, mis koosneb 20-kohalisest tähtnumbrilisest koodist. Aktsiatehingute tegemiseks on kood kohustuslik ainult juriidilistele isikutele, eraisikutele see Euroopa Liidu nõue ei laiene. 

Milleks seda koodi vaja on?

Koodi raporteerimine on kohustuslik ka kõikidele investeerimisteenuste osutajatele, kes klientide nimel väärtpaberitega tehinguid teevad. Kui juriidiline isik pole investeerimisühingule LEI-koodi esitanud, ei tohi viimane kliendi nimel tehinguid teha.

LEI-koode kasutavad järelvalveasutused ülemaailmsetel ülemaailmsetel finantsturgudel osalevate juriidiliste isikute tuvastamiseks. Sedasi on võimalik omakorda tuvastada ka klientide eest tehinguid tegevaid äriühinguid.

Muuhulgas kasutatakse LEI-koodide põhjal tehtud tehinguraporte ka turukuritarvituste uurimisel, mistõttu ei ole ka LHV Pangal ilma LEI-koodita klientide tehinguid võimalik järelvalveasutustele raporteerida. Seetõttu on oluline, et kõik juriidilised isikud, kes soovivad aktsiatega kaubelda, esmalt endale LEI-koodi muretsevad.

Kuidas LEI-koodi saamine käib?

LEI-koodi saab taotleda selleks volitatud asutustelt, kelle kohta võib lähemalt lugeda siit veebilehelt. Koodi väljastamise eest küsitakse ühekordset tasu ning edaspidi tuleb juriidilisel isikul maksta koodi omamise eest iga-aastast hooldustasu.

Lihtne viis LEI-koodi muretsemiseks on teha seda läbi LHV Panga.

Koodi hankimise protsess on iseenesest üpris lihtne, eriti kui järgida LHV Panga kodulehel olevaid juhiseid. Esmalt tuleb täita volikiri, seejärel leping allkirjastada ja kinnitada ning dokumendid LHV-le saata. Kui klient on koodi kätte saanud, tuleb see ettevõtte internetipanga andmetesse lisada. Selleks tuleb järgida lihtsalt teekonda:

“Info ja seaded” → “Andmed” → “LEI-kood”.

Ettevõttele väljastatud LEI-kood jõuab LEI üleilmsesse andmebaasi umbes 24 tunni jooksul pärast selle väljastamist. Seetõttu soovitab LHV oma klientidel oodata pärast LEI-koodi väljastamist üks ööpäev, enne kui nad lisavad selle oma internetipanka – kui kood ei ole veel LEI andmebaasis, võib selle lisamine LHV internetipanka ebaõnnestuda.

LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.